Oras teki aikoinaan hyvälaatuisia tuotteita.
Miksi Oras ryhtyi heikentämään tuotteidensa laatua?
Hanojen rungot ovat nykyisin jotain lelumuovi rimpuloita, joihin on laitettu erittäin ohut kromipinnoite, joka kuluu ennenaikojaan pois.
Sellaista Oraksen bide-suihkua en ole vielä nähnyt joka ei vuotaisi, pokkeuksena ne vanhat.
Näiden uusien Oraksen bide-suihkujen Liipaisinmekanismi ruikkii jo uutena, toiset vaan kusee enemmän ja toiset vähemmän.
Ei auta vaikka hakee uuden niin heti ruikkaa bide-suihkun telineen vieressä olevan seinän märäksi kun laskee vettä hanasta.
Koko ajan saa olla rätti bide-suihkun alla lattialla.
Erittäin surkea esitys, ja muka laatumerkki!
Sitten on nämä Oraksen suihkusekoittajat, jotka alkaa myös vuotamaan ja termostaatit heittää toimimasta jo hyvin pian asentamisen jälkeen.
Asiaa ei auta vaikka ostaisit sen kaikista kalleimman Oraksen mallin, sekin tuli testattua!
Yhtä paskoja ne ovat kaikki Oraksen mallit nykyään, ja yhtään Orasta ei meidän taloon enää tule!
Samaa todistivat myös paikallisessa LVI-liikkeessä, että "älä osata Orasta", vaikka olivat myäs Oraksen jälleenmyyjä.
Näyttivät ja todistivat Oraksen heikomman laadun verrattuna kilpailevaan ja halvempaan merkkiin.
En todellakaan enää maksa näistä Oraksen lelumuovi rimpuloista euroakaan.
Oraksen pitäisi tehdä täydellinen korjausliike laadussa ja hinnoissaan, jotta palaisin takaisin Oraksen asiakkaaksi.
Näillä näkymin sitä ei tule tapahtumaan.
Oraksella laatu hukassa
12
200
Vastaukset
- Anonyymi
Sulla on jotain paskaa putkistot täynnä. Hanojen tiivisteet saa pilattua moskalla.
- Anonyymi
Vai menee sulla hanojen tiivisteitä kun paskaviemäri on yhdistetty vesijohtoon, varsinainen neropatti 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Miten ne siellä LVI-liikkeessä näyttivät ja todistivat Oraksen heikomman laadun?
- Anonyymi
On asiakkaita ja sitten on toiveasiakkaita.
Huonompikatteinen on huonompilaatuinen, ainakin mikäli myyjä vähänkin haistaa asiakkaan olevan altis myötävaikuttamiseen.
Orasta myydään hyvin pienillä katteilla joten kannattaaha se tietty vaihtaa "parempilaatuiseen". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On asiakkaita ja sitten on toiveasiakkaita.
Huonompikatteinen on huonompilaatuinen, ainakin mikäli myyjä vähänkin haistaa asiakkaan olevan altis myötävaikuttamiseen.
Orasta myydään hyvin pienillä katteilla joten kannattaaha se tietty vaihtaa "parempilaatuiseen".Niin no jos sun mielestäsi tuonlainen Oraksen muovilelu on laadukkaampi kuin aito messinkinen joka toimii niin kuin pitääkin niin taidat itse olle hyväuskoinen hyödyllinen hölmö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin no jos sun mielestäsi tuonlainen Oraksen muovilelu on laadukkaampi kuin aito messinkinen joka toimii niin kuin pitääkin niin taidat itse olle hyväuskoinen hyödyllinen hölmö.
Ei muuta kuin,että aika kauan-vuosikymmeniä-Oras hanojen käyttövivut olleet muovia.
En muista nähneeni kromipinnoista kuoriutuneita.
Toki voi joku metallinen olla parempi.
Nykyään muovia kai pitäisi välttää käyttämästä?
Kun joku sanoi,että nykyisin oras sitä ja tätä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei muuta kuin,että aika kauan-vuosikymmeniä-Oras hanojen käyttövivut olleet muovia.
En muista nähneeni kromipinnoista kuoriutuneita.
Toki voi joku metallinen olla parempi.
Nykyään muovia kai pitäisi välttää käyttämästä?
Kun joku sanoi,että nykyisin oras sitä ja tätä.Oraksen bidesuihkussa käyttövivun lisäksi muovia on koko runko.
Ymmärrät varmaan itsekin että muovi ei ole yhtä kestävä materiaali kuin metalli?
Esimerkiksi kierteet eivät tahdo kestää näissä Oraksen muovirungoissa vaan ne murtuu, ja kun murtumista alkaa tapahtumaan niin silloin tapahtuu liitoksen löystymistä ja se alkaa vuotamaan.
Vastaavaa vuotamista ja kierteiden murtumista tapahtuu myös lämpölaajenemisen takia koska muovin lämpölaajemiskerroin on metallia paljon suurempi.
Lohkeilevia ja kuluneita kromipinnoitteita näkee aika useastikin Oraksen hanoissa, koska muoviin ei saada tehtyä yhtä paksua pinnoitetta kuin metalliin, tai saadaan mutta se vaatii viimeistelyä josta Oras ei ole valmis maksamaan.
Perinteinen messinki on paras materiaali hanoissa, toki kalliimpi kuin muovi, mutta Oraksen hinnoilla hanojen runko pitäisi olla kultaa eikä muovia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oraksen bidesuihkussa käyttövivun lisäksi muovia on koko runko.
Ymmärrät varmaan itsekin että muovi ei ole yhtä kestävä materiaali kuin metalli?
Esimerkiksi kierteet eivät tahdo kestää näissä Oraksen muovirungoissa vaan ne murtuu, ja kun murtumista alkaa tapahtumaan niin silloin tapahtuu liitoksen löystymistä ja se alkaa vuotamaan.
Vastaavaa vuotamista ja kierteiden murtumista tapahtuu myös lämpölaajenemisen takia koska muovin lämpölaajemiskerroin on metallia paljon suurempi.
Lohkeilevia ja kuluneita kromipinnoitteita näkee aika useastikin Oraksen hanoissa, koska muoviin ei saada tehtyä yhtä paksua pinnoitetta kuin metalliin, tai saadaan mutta se vaatii viimeistelyä josta Oras ei ole valmis maksamaan.
Perinteinen messinki on paras materiaali hanoissa, toki kalliimpi kuin muovi, mutta Oraksen hinnoilla hanojen runko pitäisi olla kultaa eikä muovia.Onko nuo nyt sitten niin sietämättömän kalliita? Vaihdoin juuri yli 30 vuotta vanhan Optiman termostaattirungon uuteen Novaan. Maksoi rautakaupassa yksittäisostajalle 160 € verollisena. Meillä päin tuolla ei paljon kultaa saa, enkä viitsinyt tuon hinnan takia halvempaa etsimään samoilla liitosmitoilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko nuo nyt sitten niin sietämättömän kalliita? Vaihdoin juuri yli 30 vuotta vanhan Optiman termostaattirungon uuteen Novaan. Maksoi rautakaupassa yksittäisostajalle 160 € verollisena. Meillä päin tuolla ei paljon kultaa saa, enkä viitsinyt tuon hinnan takia halvempaa etsimään samoilla liitosmitoilla.
Onko luetun ymmärtämisessä vaikeuksia vai mikä mättää?
Mutta kerrataas kerta et ymmärrä, nämä Oraksen paskat bidesuihkut kuseksii jo uutena sama mitä sille teet niin se kusee.
Sama homma suihkusekoittajien kans niissä alkaa O-renkaat vuotamaan ja tiestysti Oraksen oma epäs-standardia kokoa jotta et vain voi sitä korjata vaan joudut ostamaan koko sisuskalut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko luetun ymmärtämisessä vaikeuksia vai mikä mättää?
Mutta kerrataas kerta et ymmärrä, nämä Oraksen paskat bidesuihkut kuseksii jo uutena sama mitä sille teet niin se kusee.
Sama homma suihkusekoittajien kans niissä alkaa O-renkaat vuotamaan ja tiestysti Oraksen oma epäs-standardia kokoa jotta et vain voi sitä korjata vaan joudut ostamaan koko sisuskalut.Varmaan minulla on vaikeuksia ymmärtämisessä. Biden kahva maksaa kympistä kahteen. Olen kokeillut Orasta ja Profia, eikä kumpikaan ole ikuinen. Kahvan kierre on vakio, eikä merkkisidonnainen.
En ole koskaan vaihtanut sekoittajiin sisuskaluja, eikä tuohon viimeksi kiukutelleeseen enää näköjään saanutkaan. Se oli messinkirunkoinen, mutta todennäköisesti koneistusvirheinen, koska tiivistevaihdoilla lopputulos oli aina sama, joko runko vuoti tai hana tippui, mutta, kuten sanottu, yli 30 vuotta käytössä. Kahdessa muussa saman talon suihkusekoittajassa, oli sitten Nova tai Optima, ei ole ollut ongelmia O-renkaiden kanssa.
Varmaan minulla on ollut tuuria, ja kuten kirjoitin, en ole ammattilainen, vaan lähinnä syyllistynyt itse tekemiseen.
- Anonyymi
Näin ohimennen täytyy huomauttaa että toiset merkit ovat herkempiä veden kovuudelle kuin toiset.
Asun alueella jossa vesi on kalkkista ja Oraksen sekoittajat vaatii usein purkamista, puhdistusta ja tiivisteiden uusimista että ne toimii kunnolla.
Damixan hanat taas on toiminut täysin ilman mitään purkamista, kalkkitahrat vain välillä pyyhkii etikkavedellä.- Anonyymi
Damixa teki vuosia sitten hyviä hanoja kalkkiselle vedelle. Keraamisen säätöosan sijaan niissä oli teräksinen säätöosa joka oli aivan tunteeton liuenneelle kalkille. Mutta putkistosta irronneet irtoroskat tekivät kyllä selvää jälkeä terästä vasten laahaavista kumitiivisteistä, Mutta tosiaan hyviä hanoja jos putkisto oli riittävän uusi.
Toinen ongelma tuosta teräksisestä säätöosasta oli ääni, joka ei todellakaan ole sieltä hiljaisimmasta päästä.
Mutta nykyään damixa ei enää valmista hanoja, tyyppihyväskyntäpäätöksistä näkee ketä damixat nykyään valmistaa, eikä se paikka ole euroopassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
voitaisiinko unohtaa se sotku?
Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****514264- 852852
- 852125
Milloin nainen saan sinut?
Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e111447Ovatko persut tehneet jo päätöksen ulkopolitiikastaan?
Persujen olisi hallituspuolueena syytä tehdä jo päätöksiä siitä, aikovatko he olla pro-Ukraina vai pro-Trump eli pro-Put1781334Jee! Palsta toimii jälleen!
Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.231266Haluan että tiedät tämän
Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk841204- 121089
- 241079
A, teksteistäni löydät itsesi
jos luet tarkkaan. Vain epäsuorasti voin tunteeni myöntää, en halua minkään rikki menevän. Kaipaan sinua ja odotan näkem171069