logopedia

Mitkä oli tänä vuonna pääsykoevaatimukset logopedian tutkintoo, vaikkapa Ouluun? Oliko pääsykoekirja? millaiset oli pääsykokeet jne. Tietääkö kukaan kuinka paljon oli tänä vuonna hakijoita ja paljon pääsi sisälle?
31077
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

google ja hakusanaksi vaikkapa logopedia. oulun yliopiston sivuilta löytyy kaikki tarvittava tieto. paikkoja oli siis turku, tampere, hki ja oulu missä voi opiskella.

Äänestä
  • hakijoita ihan vitusti ja 2 hullua pääsykoekirjaa. revi siitä.

    Äänestä

Logopediaan oli 2 pääsykoekirjaa. Lisäksi kirjallisessa kokeessa aineistokoe. Suulliseen kokeeseen kutsuttiin 20 parhaiten menestynyttä. Suullisessa kokeessa oli kuuntelukoe/musikaalisuustesti, puhetesti ja haastattelu. Itselleni opiskelupaikka aukesi, mutten vielä ole varma käytänkö sitä....

Lisää tietoa löytyy helposti yliopistojen kotisivuilta,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiedoista kiinnostunut kirjoitti:

Mitkä oli tänä vuonna pääsykoevaatimukset logopedian tutkintoo, vaikkapa Ouluun? Oliko pääsykoekirja? millaiset oli pääsykokeet jne. Tietääkö kukaan kuinka paljon oli tänä vuonna hakijoita ja paljon pääsi sisälle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu