Tansseissa käynti vaikuttaa

Anonyymi-ap

Euforian ja riippuvuuden tunteet – Tanssi vapauttaa endorfiineja ja voi luoda voimakkaan mielihyvän kokemuksen. Tämä voi johtaa jopa tanssiriippuvuuteen, jossa tanssi alkaa hallita ajatuksia ja arkielämää.

Uupumus ja ylikuormitus – Jos tanssiminen vie liikaa aikaa levolta ja muilta elämän osa-alueilta, se voi aiheuttaa henkistä väsymystä ja jopa stressiä.

Sosiaalinen paine ja vertailu – Lavatansseissa sosiaaliset suhteet ja tanssitaito korostuvat. Jos kokee paineita suoriutua hyvin tai tulla hyväksytyksi, se voi aiheuttaa ahdistusta ja itsetunto-ongelmia.

Romanttiset haasteet – Lavatanssi voi herättää tunteita ja ihastuksia, mikä voi olla joko positiivista tai haastavaa, esimerkiksi jos syntyy yksipuolisia tunteita tai mustasukkaisuutta.

Elämän tasapaino voi kärsiä – Jos tanssi alkaa hallita ajankäyttöä ja muiden tärkeiden asioiden, kuten perheen, työn tai muiden harrastusten, laiminlyöntiä tapahtuu, se voi vaikuttaa henkiseen hyvinvointiin pitkällä aikavälillä.

23

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onneksi paikat ei ole 24/7 auki sitten olisi voinut käydä hullusti ja kengänpohjat kulua rikki meikäläiseltäkin innossa kun oli sopiva yksin elämänvaihe harrastella. Jumiin ei pidä jäädä sinne, ei tee hyvää pitkällätähtöimellä.

    • Anonyymi

      Itsekö kirjoitit vai tekoälyltä kysyit?

      • Anonyymi

        Google äly - Tanssi muun muassa:
        kehittää muistia ja keskittymiskykyä läpi elämän sekä tekee hyvää aivoille. kehittää tasapainoa ja tarkkaavaisuutta. nostaa mielialaa. lisää kehotietoisuutta ja vaikuttaa myönteisesti kehonkuvaan sekä lisää uskoa oman kehon mahdollisuuksiin ja voimavaroihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Google äly - Tanssi muun muassa:
        kehittää muistia ja keskittymiskykyä läpi elämän sekä tekee hyvää aivoille. kehittää tasapainoa ja tarkkaavaisuutta. nostaa mielialaa. lisää kehotietoisuutta ja vaikuttaa myönteisesti kehonkuvaan sekä lisää uskoa oman kehon mahdollisuuksiin ja voimavaroihin.

        Juu tämäkin on totta. Hyvät vaikutukset. Ne ovat itsestään selvät. Mutta nuo aloittajan mainitsemat vaikutuksetkin on hyvä kyllä tiedostaa. Niin kuin kaikessa asioilla on myös varjopuolensa. Ja kyltymätön ihminen on oma lukunsa. Tanssi kysyy elämisen taitoa ja elämän runsautta, että ei muutu rengistä isännäksi. Liian yksipuolisella on hintansa.


    • Anonyymi

      Aitoäly hoi

      Ihan asiaa

    • Anonyymi

      Aika monelle tanssista on tullut addiktio. Jostain kumman syystä pitää pakonomaisesti olla aina oikeissa tansseissa ja tulla nähdyksi oikeiden henkilöiden kanssa. Valasrannan tanssileirille pitää tietysti osallistua ja särkylääkkeiden avulla treenata koko leirin läpi. Oikeasti nämä henkilöt kärsivät heikosta itsetunnosta ja tätä ilmiötä kutsutaan lyhenteellä fomo.

      • Anonyymi

        Tämä on niin totta. Tunnistan ja tunnustan.


    • Anonyymi

      FOMO (Fear of Missing Out) on tunne, joka syntyy, kun ihminen kokee, että hän jää jostain tärkeästä tai jännittävästä asiasta paitsi. Se voi liittyä esimerkiksi sosiaalisen median kautta saatuun tietoon siitä, että muut ihmiset tekevät jotain hauskaa, mielenkiintoista tai tärkeää, ja se herättää pelon tai ahdistuksen siitä, että oma elämä on vähemmän kiinnostavaa tai merkityksellistä. FOMO voi vaikuttaa päätöksentekoon ja arkeen, kun ihminen yrittää välttää sen tunnetta.

    • Anonyymi

      Aivothan on metka kapistus. Itsekin yllätyin ja olin ihmeissäni vahvoista tunneoloista tansseissa. Siis luulin, että jotenkin aitoa ja totta, vaikka samalla vähitellen oivalsin, että hurman keskellä kärsinkin toistopakosta.

      • Anonyymi

        Jotenkin aitoa ja totta, muttei sitten ollutkaan. Näistähän haikeista kuplista ne laulujen sanatkin lavoilla usein kertoo. Illuusiotangoja.


    • Anonyymi

      Olennaista on nuo yllä mainitut endorfiinit. Ne ohjaa toimintaa yllättävän vahvasti. Ihmisen mieli alkaa silloin uskoa, että toiminta on tärkeää ja merkityksellistä. Vaikka oikeasti elää endorfiinisumussa.

      Surullista on että missaa jotakin tärkeää, mitä ei ymmärrä missaavansa kun menee paikan päälle toisteisen Fomon vallassa. Kesti vuosikymmenen ennen kun tajusin.

    • Anonyymi

      Kaikki tämmöset faceryhmät ja somen hypetykset tukee fomoa. Sisäpiiri ruokkii sitä entisestään. Ilmiö saa liikkeelle. Toimii hyvin myös markkinoinnin tukena.

    • Anonyymi

      Kiva harrastus on tanssi, ei tarvita muita päihteitä hauskanpitoon. Huumaantuu muutenkin.. 💃🕺🥰

      • Anonyymi

        Juuri näinhän Sanovat kaikki. Myös perheensä hukanneet ongelmakäyttäjät.


    • Anonyymi

      ” Kiva harrastus on tanssi, ei tarvita muita päihteitä hauskanpitoon. Huumaantuu muutenkin.. 💃🕺🥰”

      - se on juurikin näin, ihana tanssiviikon takana 🥰

      • Anonyymi

        Se on juuri näin. Endorfiini vielä iholla ja ensi viikolla tulee tyhjä olo, jos ei pääse taas takaisin. 🥰🥳

        Ensi kesää jo odottelen. Kahden kuukauden loma. Aion käyttää sen tanssimiseen.


    • Anonyymi

      Tansseista saa seksiä suht helposti jos on tanssitaitoinen. Sporttisia ladyja vielä tarjolla.

      • Anonyymi

        Joo naistem hurmaaminen on helppoa just ton kemiajutun takia, tukee hetken huumaa. Todellisuus ei sotke. Eikä kukaan odota mitään sitten arjessa kun se on eri maailma. Paitsi perinteiset ihmiset rikkoo sydämensä. Siksi tanssijat osaa jutun eivätkö tunteile liikoja oikeasti paitsi lavalla.


    • Anonyymi

      Tansseista löytää pitkän parisuhteen suht helposti myös. Muutamassa kuukaudessa onnistuu. Sanovat.

      • Anonyymi

        No ei kyllä löydä helposti. Sinulla on käynyt tuuri.


    • Anonyymi

      Tanssimme päivittäin mutta emme tarvitse siihen maksullisia paikkoja eikä kelloon sidottuja aikoja. Musiikinkin voimme valita itse samoin tanssilajit, on se sitten jazzia, valssia tai rokkia. Yhtä monipuolisesti ei voi tanssia missään muualla saman tunnin aikana kuin omalla parketilla. IHANAA!!!

    • Anonyymi

      Tietäjät tietää. Rakastajat rakastaa. Tanssijat tanssii. Ja nämä kaikki kolme ovat eri porukkaa.

      • Anonyymi

        Repesin. Osuit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      39
      2155
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      198
      1756
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      98
      1445
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1245
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1167
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1072
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1038
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      970
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      904
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe