Jos joku...

Anonyymi-ap

Unohtaa avaimet ovea avatessa oveensa niin onko kuinka laitonta ottaa ne lukkopesästä ja tulla niillä asukkaan tietämättä sisälle?? Mikä laki siihen pätee?

Entä jos harrastaa salakuuntelua vuodesta toiseen omasta asunnosta ja sitten totuuksina levittelee kuulemiaan asioita naapureille?
Sitten tulee rappukäytävään huutelemaan asioita oven taakse joita on omasta asunnostaan kuullut toisten elämästä... Olen todella stressaantunut näistä tapahtumista ja ne eivät lopu. Ovat menneet todella henkilökohtaisuuksiin ja sen ohitse sekä rikkoneet yksityisyyttä.

Mainittakoon, että kolme vuotta sitten minulle tuotiin naru oven taakse yhden naapurin toimesta ja se oli ensin oven takana. Sitten sen joku siirsi hissiin ja siitä se sitten hävisi. Minua pelotti tämäkin tapahtuma ihan helvetisti ja ahdisti. Sen jälkeen jatkui tapahtumat, että oven taakse tuli joku muka minun tilaamani hieroja jota en ollut tilannut... Ei suostunut kertomaan nimeään. Asiat vietiin liian pitkälle. Onko tämä oikein? Suorastaan naapurivainoa!!

2

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensimmäinen kohta kenties kotirauhan rikkominen.
      Toinen kohta kuuntelun osalta riippuu miten kuunnellaan. Omin korvin saa kuunnella vapaasti. Jos kuuntelee tai tallentaa teknisellä laitteella saattaa kyse olla salakuuntelusta.
      Levittäminen voi olla yksityiselämää loukkaavaa tiedon levittämistä tai pitkälle spekuloiden kunnianloukkauksen toista tekotapaa. Riippuu miten, mitä ja kenelle kaikille levittää.
      Narujuttuun on vaikea ottaa kantaa. Kuulostaa paremmin tietämättä vähän siltä, että olet ylitulkinnut jonkun naruasian, joka ei mitenkään tai mitenkään vahingoittamistarkoituksessa liity sinuun. Samoin hierojakeissi kuulostaa siltä, että hyvin mahtuu aidon erehdyksen piiriin ja noin occamilaisittain on sellaiseksi oletettavissa.

      • Anonyymi

        Olisikin vaikuttanut ihan tavalliselta tämä narujuttu, mutta kun naru ilmestyi oven taakse kun alakerrasta kuului jonkun käyneen rappukäytävässä, täällä kaikuu rapun äänet niin kuuluvasti että kuulin kuinka siinä joku kävi ja naru ilmestyi sillä reissulla.

        On ollut ennen tätä kaikenlaista muutakin ja ihan tiedossa ettei pelkkää arvailua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1718
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1462
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1326
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1173
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1058
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1029
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      216
      848
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      763
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      728
    Aihe