Minusta eräällä lailla koko Harry Potter kirjasarjan todellinen pahis oli Vernon Dursleyy

Anonyymi-ap

Mielestäni eräällä lailla koko kirja sarjan todellinen pahis oli Vernon Dursley koska Vernon -sedän takia harry sai huonon lapsuuden. Dursleyt olisivat voineet kohdella harrya myös hyvin, mutta vernonin takia eivät. Ei se ollut Voldemortin syy miten harrya kohdeltiin. Vernon on kirja sarjaan epäsopivin hahmo koska on niin jästi. Rowling on myös sanonut vernonia epäsuosikki hahmokseen. Harryn elämä ennen tylypahkaa olisi voinut olla onnellinen vaikka hänen vanhemmat tapettiin.Petunia ja dudley myös vähän todellisia pahiksia.

3

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei harryn olisi pitänyt olla katkera voldemortille elämästään likusteritiellä.

    • Anonyymi

      Vernon Dursley ei ole kirja-sarjan pääpahis. Huomauttaisin tämän avauksen tekijälle, että niin kelvottomasti, kuin Harrya Likusteritiellä kohdellaankin, niin Vernon tai muu Likusteritien asukkaat eivät kertaakaan yritä tappaa Harrya. Se taas, että Voldemort jahtaa Harryn henkeä, ei ole millään tavalla Vernon-sedän syytä, vaan Voldemort yrittäisi murhata Harryn ihan riippumatta siitä, miten häntä oltaisiin Likusteritiellä kohdeltu. Sarjan pääpahis on siis ihan selkeästi Voldemort.

      Se, että Voldemort on pääpahis, ei tietenkään tarkoita, ettei myös Vernon Dursley olisi pahis. Hyvässä kirjasarjassa voi olla useita pahiksia. Tuskin kukaan Potterit lukenut voi väittää, että Vernon olisi hyvis tai tarinan sankari.

    • Anonyymi

      tarkoitankin eräällä tavalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      39
      2105
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      189
      1565
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      94
      1411
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1219
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1128
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1060
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1010
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      970
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      904
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe