https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011028958.html
Tässä jutussa kyse tukkeutuneesta viemäristä.
Aina ei kannata vetää käräjille. Käy niin kuin tässä jutussa.
Tuollainen viemärin tukkeutuminen voi johtua muustakin eikä vain väärin asennetusta viemäristä ja sitä paitsi vaikka viemärin asentaa oikein niin viemärilinja on voinut notkahtaa jostain syystä .
Talon oston yhteydessä syytä on asennoitua niin että remontteja tulee. Täysin täydellistä taloa ei taida olla olemassakaan.
Itse en myy taloa sellaiselle henkilölle mikä ei ymmärrä yhtään mitään omakotitalojen rakenteista, käytöstä ja huollosta.
Pitäis hieman ymmärtää mitä ostaa
6
589
Vastaukset
- Anonyymi
Et tietenkään myy koska sinulla ei ole mitään taloa.
- Anonyymi
Viemärin tukkeutuminen voi johtua jopa siitä että säästetään vettä ja huuhdotaan WC pönttö aina pienemmällä vesimäärällä.
- Anonyymi
Aina käytettyä taloa ostaessa täytyy varautua siihen että korjattavaa tulee.
Viime vuosina ollut hyvin paljon tapauksia joissa ostaja vie asian käräjille ja häviää ja saa hurjan summan maksettavakseen.- Anonyymi
Kusetus yritys. Jotkut kuvittelee että myyjän vastuisiin voi vetää mitä vaan kastuneista sukista alkaen.
- Anonyymi
> Vaikka viemärin asentaa oikein niin viemärilinja on voinut notkahtaa jostain syystä
No ei. Viemäri pitää asentaa niin, ettei se painu notkolleen.
Tosin mitenkään harvinaisia pienet kaatovirheet eivät ole. Eikä hirveän vaarallisia. Haitta on just siinä, että viemäriin helpommin kertyy töhkää ja tulee ajan mittaan tukoksia. Keittiön viemäri muutoinkin tukkeentumisaltis, kun sinne kertyy rasvaa yms. töhnää ajan mittaa.
Oikeuden päätös ihan Ok (yllättävä veto, näissä on välillä ihan käsittämättömiä ratkaisuja). Kun viemäri on tehty hitusen vinksalleen, ratkaisun hinta voi olla se, että pitää joskus painehuuhdella röörit puhtaaksi.
Tosin jos ne on tehty pävi, niin eivät kestä painehuuhtelua... sitä se hupi sitten alkaa.- Anonyymi
No valitettavasti on niitä viemärinasentajia jotka eivät tee työtään täysin oikein. Sama pätee salaojien putkien asennukseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1428077KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237121Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693643Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521403280Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092804Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442338- 1261926
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261566Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457