Nouto Ylläsjärveltä autokyydillä olisi mahdollinen, vaan pääseekö Aakenustuvalta läpi Ylläsjärvelle ?
Voiko Leviltä hiihtää Ylläsjärvelle
11
359
Vastaukset
- Anonyymi
Parempi olla viemättä Ylläkselle niitäkään vähäisiä pennosia. Käänny Pirtiltä takaisin Leville hyvillä mielin.
- Anonyymi
Joo, ei ne Ylläksellä ole enää vuosiin hiihtäjiä mksikää noteerannu.
- Anonyymi
Tienvarressa näkyy olevan kelkan jälki, sitä pitkin vaan rämpimään.
- Anonyymi
Ylläs luottaa revontuliturismiin ja muihin taivaan tuijottajiin.
- Anonyymi
Retkihiihtäjä on enemmän tuleen tuijottaja. Maksukartan perusteella on epäselvää, pääseekö muuta kuin luonnonlatua pitkin Haavepalon risteykseen. Siitä eteenpäin on kone käynyt eli ei luikkarilla liikenteeseen.
Aina sieltä joku mettäsuksiura löytyy. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Retkihiihtäjä on enemmän tuleen tuijottaja. Maksukartan perusteella on epäselvää, pääseekö muuta kuin luonnonlatua pitkin Haavepalon risteykseen. Siitä eteenpäin on kone käynyt eli ei luikkarilla liikenteeseen.
Aina sieltä joku mettäsuksiura löytyy.Kyllä on tosi ala-arvoiseksi mennyt tuo Ylläksen touhu, erityisesti hiihtolatujen hoito.
Tärkeintä näkyy olevan, että osta kännykkään se latukartta. Jotta näet siitä, että latuja ei ole hoidettukaan.
Minä muistan erinomaisesti vielä Ylläksen suuruuden ajat, joista alkaa olla aikaa jo 10 vuotta ja ylikin. Silloin latuja oli paljon ja ne hoidettiin. Sitten kävi niin, että latu Leville päin jätettiin hoitamatta.
Mekin siirryyiin Leville liki vakituisiksi hiihtelijöiksi. Oikeestaan Yllä tekee viisaasti, että latua Leville ei ole, niin eivät pääse hiihtämällä näkemään miten hyvin siellä ladut hoidetaan. Tämä on tosi suuri harmi, sillä Ylläksen hiihtomaisemat ovat huippuluokkaa, selvästi paremmat kuin Levillä
- Anonyymi
Ei ole enää Ylläs sitä, mitä se oli vielä 2010 paikkeilla.
Jopa se ainutlaatuinen tunnelma, kun sinne saapui, on poissa.
Kuka tai mikä pilasi kaiken ?- Anonyymi
Vetelät varikset
- Anonyymi
Kuivapuku päälle, tulvat ovat jo alkaneet.
- Anonyymi
Pyhäjärven kautta ei päässyt, mutta Pirtti-Haavepalo on pohjattu, ilmeisesti pari viikkoa sitten eli puoliumpista. Tulvapaikkoja on paljon, en suosittele.
- Anonyymi
Minkäs näille ongelmatalville voi, etenkään 3s luokan hoitoalueilla. YlläsLeviin tuo varmaan avataan priimakuntoon tai tuokin perutaan.
Ongelmia on myös Levin alueilla, vedet on hiihtourilla ja kiviä näkyy useissa paikoissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2192910Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1712546Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061182Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321082Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045- 681038
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2791002Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka335982Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22778