Koittakaa nyt hyvät ihmiset ymmärtää ettei paperitonta koiraa kannata ostaa. 99% todennäköisyydellä tuet pentutehtailua, ja olet mukana huonontamassa rodun kantaa/arvostusta. en nyt tarkoita että sekarotuinen koira olisi yhtään sen huonompi kuin rotukoira, eihän kukaan meistä kunniallisista kansalaisista halua olla edes auttamassa "sairaitten" koirien lisääntymistä. jos ostat koiran jolla ei ole jalostus oikeutta (huonot lonkat, kives puuttuu jne.), niin vaadi joka tapauksessa paperit. jos paperillinen koira maksaa esim. 800€, niin paperittomasta ei kannata tosiaankaan maksaa juuri mitään. vaikkei niillä papereilla ole mitään merkitystä jos koira tulee olemaan kotikoirana. ottakaa vaan rohkeesti yhteyttä kennelliittoon jos törmäätte koira huijari tehtailijoihin/kaupustelijoihin. www.kennelliitto.fi puh.(09) 887 300
paperiton
koira
5513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuinka monessa Suomalaisperheessä on tai on ollut koira Kouvolan "kasvattajalta", mistä ulosmitattiin juuri 104 koiraa. Lisääntyivät myös sekaisin eri rodut keskenään.
Välttämättä ostajana et edes tiedä minkälaisissa oloissa pentusi on syntynyt, koska ne saatetaan myydä muualla, missä syntyvät
Kasvattaja joka rekisteröi pentunsa, on Kennelliiton alaisena / vahdittavana. Tuollaisia pentuemääriä ei ilman ihmetystä yksi kasvattaja pysty rekisteröimään!!
Miettikää näitä asioita, kun otatte rekisteröimättömän pennun.
MIKSI juuri se on rekisteröimätön ???
Minä ja koirani taidamme sitten kuulua siihen 1%. Pentuetta ei rekisteröity, vanhemmilla oli molemmilla paperit. Pennut olivat "rakkaus pentuja" liiton kasvattajalta ja rekisteröimättä jättämisellä haluttiin estää koirien myöhempiä käyttötarkoituksia.
? Mitäköhän tarkoitat myöhemmällä käyttötarkoituksella? tuskin "rakkauspennut" ovat syy siihen ettei niitä rekisteröidä, vai?
Kyllä ne "rakkauspennutkin" pystyvät lisääntymään ja tekemään lisää rekisteröimättömiä pentuja !!
Koirat "rakastavat" toisiaan juoksujen aikaan syvästi, mutta eivät osaa tietoisesti "suunnitella" lapsentekoa!!!
Vaikka tulisivat erinomaisesti toimeen muutenkin!
Mutta onkos tää "rakkauspentujen" aiheuttama lisääntyminen (rekisteröimättömien koirien määrä) hyväksi??