Romanit ja populaarikulttuuri

Anonyymi-ap

En ikinä ole nähnyt romania esim. elokuvateatterissa tai festivaaleilla. Millaisia elokuvia romanit katsovat? Kuuntelevatko esim. Rock ja Heavy Metal musiikkia? Katsovatko animea? Kiinnostaisi kantasuomalaisena kuullu lisää romanien huvituksista sillä vävypoikani on romani.

16

526

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi et kysy vävypojaltasi? Vai ettekö ole puheväleissä?

    • Anonyymi

      Metka juttu, itse ainakin käyn usein elokuvissa ja melkeinpä kaikenlaiset leffagenret kelpaavat.
      Jotkut romanttiset hömppäpömpät ei, mutta muuten.
      Animeakin katson hieman, vaikka on enempi outoa makuuni.
      Musiikkimaku on aika monipuolinen myös, ei läheskään kaikki romanit kuuntele ainakaan pelkästään tangoja tai Suomi-humppaa a la Frederik "Tule tyttö kyytiin".
      Festareilla en ole kertaakan ollut eläessäni enkä mene. En viihdy väentungoksissa muutenkaan, ja ällöttää jo ajatuskin useammasta tuhannesta henkilöstä sulloutuneena olemattoman kokoiselle alueelle. Puhumattakaan siitä, jos pitäisi olla kolmekin päivää ilman kunnollista peseytymistä jne.
      Konserteissa ja keikoilla käyn kyllä mielelläni.
      Niin ja muuten, luultavasti olet nähnyt romaneita ainakin elokuvateattereissa ym ja ehkä jopa festareillakin.
      Ei kaikki kuitenkaan pukeudu kansallispukuihin. Siis näihin paksuihin hameisiin+röyhelöpaitoihin tai suoriin housuihin ym.
      Ja moni mustalainen ei kauheammin erotu valtaväestöstä ulkonäkönsä puolesta valtaväestön tavoin pukeutuessaan. Useimmat menee kantaväestöstä aikas heittämällä ja "pahimmillaankin" muut voivat olettaa olevan "jotain etnistä perää".
      Mua itseäni esim useimmiten luullaan vain tosi tummahiuksiseksi kantasuomalaiseksi tai ulkomaalaistaustaiseksi.
      Moni arabitaustainen tai vaikka kosovolainen luulee "heikäläiseksi", mistä on tullut monia positiivisella tavalla hauskoja tilanteilla.
      Esim monessa heidän pitämässään firmassa, kuten autopesulassa, palvelu on erityisen ystävällistä, jos se on sitä myös valkolaisille jne.
      Yks huvittavimpia kommentteja oli eräältä nuorelta turkkilaissälliltä.
      Totesi vain, että et sä kyllä suomalainen ainakaan ole, et vain näytä sellaiselta.
      Ilme oli kyllä näkemisen arvoinen, kun sanoin että ihan suomalainen olen ollut jo syntymästäni asti ja suomalaisten tekemä, vaikka nyt Ruotsissa synnyinkin.

    • Anonyymi

      Taisto serkku lukkee miun ajatuksia kuin avointa kirjaa

    • Anonyymi

      Tiedän romanin,joka soittaa punk bändissä.

    • Anonyymi

      Jeenokivellä on parhaat festivaalit. Nykyään sinne ovat kaikki tervetulleita ihastelemaan meidän hienoa kulttuuria. Ennenhän ne festarit olivat vain jeenoille, mistä kiven nimikin juontuu. Sitten tasa-arvovaltuutettu huomautti asiasta ja avasimme festarit vähitellen muillekin ryhmille seuraavassa aikajärjestyksessä: muunsukupuoliset, lesbot, tavalliset juulit, kaajeet.

      Kehuja on sen jälkeen saatu ennakkoluulottomuudesta ja antoipa arvostettu tasavallan presidentti Tarja Tarza Halonen meille prenikankin ja kutsui jeenokivitoimikunnan pressan linnaan itsenäisyypäiväjuhliinkin.

    • Anonyymi

      Pornoo mie katson ja humppaa kuuntelen.

      • Anonyymi

        Humppaa miekin tanssin Raineri-serkun kaa. Sen verran on harjoteltu että päästään Tanssii tähtien kanssa -ohjelmaan.


      • Anonyymi

        Siulla on hyvät harrastukset. Entäs puukkohippa, harrastatko sitäkin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siulla on hyvät harrastukset. Entäs puukkohippa, harrastatko sitäkin?

        Juu ja laittoman pyssyn ammunta on komia harrastus. Pääpalkintona on elinkautinen kivitalossa. Esa Åkerlund sen jo voitti. Makiaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu ja laittoman pyssyn ammunta on komia harrastus. Pääpalkintona on elinkautinen kivitalossa. Esa Åkerlund sen jo voitti. Makiaa!

        Esalla on kissanpäivät kivitalossa. Ruoka ja juoma (ei tosin kansallisjuoma Kossu) talon puolesta ja ilmainen asunto. Kyllä meistä romaneista pidetään hyvää huolta Suomessa, turha valittaa. Ennen vanhaan oli ankaria rangaistuksia kuten pakkotyö mutta onneksi ihmisoikeusaktivistit saivat ne poistetuksia. Moni on varmaan kateellinen Esalle ja pyrkii samaan.


    • Anonyymi

      Hai sie! Hoi sie! Mie saapastelen ja ölisen kuin rappusissa kaatunut vammainen! Hööö ja Hoi ja hööö ja Hoi hoiiiii!

      T. Oriveen rinsarookeri.

      • Anonyymi

        Voi rakas, miten ihanaa! Tuu miun luokse niin leikitään puukkohippaa, koinitaan ja piereskellään! Eipä oo teitin orivetisten jeenojen vertaa ees Intijassa.


    • Anonyymi

      Monet rötöstelevät mustalaiset tykkää mafiaelokuvista ja -sarjoista, ihannoivat moista menoa ja luulevat olevansa lähes Corleoneja itsekin.

    • Anonyymi

      Naapurin jeenot harrastaa koinua pihakeinussa kun rahaa ei ole oikeaan koinukeinuun

      • Anonyymi

        Sosiaalista saa kyllä louvoa harrastuksia varten.


    • Anonyymi

      Itse ainakin käyn säännöllisesti elokuvissa ja melkinkaikki käy. Kauhu, komedia, action.. musiikistakin menee melki kaikki oopperaa ja örinäheviä lukuunottamatta.

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      125
      7307
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      513
      5470
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      151
      3375
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      216
      2671
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2372
    6. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1308
    7. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1292
    8. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1272
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1179
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1153
    Aihe