Onko pörssisähkö paras vaihtoehto, tällä hetkellä lähes ilmaista?!

Anonyymi-ap

Moi,
Ollaan muuttamassa huomenna ja mietitään sähkösopimusta. Muutamme sähkölämmitteiseen kerrostaloon, jossa noin 70 neliötä. Mietittiin pörssisähköä, joka on tällä hetkellä lähes ilmaista?! Kannattaako tuollainen sopimus ottaa nyt kevääksi vai mielummin pitkä määräaikainen?

Aalto Energialla näyttäisi olevan pörssisähkösopimuksen kuukausimaksut 0 eur ensimmäiset kolme kuukautta, joka on huomattava alennus nykyiseen sopimukseeni, jossa kuukausimaksu lähemmäs kuusi euroa...

https://aaltoenergia.com/sahkosopimukset/porssisahko/

5

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikuttaa ihan pätevältä sopimukselta tuo! Taidanpa itsekkin vaihtaa tuohon. Itselläkin nykyisen sähkösopimuksen perusmaksu on yli 5 euroa, joten ilmaiset kuukaudet kuulostaa hyvältä.

    • Anonyymi

      Oliko tällä turhalla kyselyllä muuta pointtia kuin palstan aktivointi ??

      • Anonyymi

        niin, vaikea sanoa. kokemukseni mukaan jotkut karttaa pörssiä kuin ruttoa. oman logiikkani mukaan se on halvempi, vai???


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        niin, vaikea sanoa. kokemukseni mukaan jotkut karttaa pörssiä kuin ruttoa. oman logiikkani mukaan se on halvempi, vai???

        Pörssisähkössä, tai siis sen ottamisessa ei ole mitään logistiikkaa, koska silloin pitää hieman kytätä, koska sähkö on halpaa ja koska kallista. Tai no jos tykkää, niin sitten.

        Keskimäärin sen hinta on viime aikoina ollut alhaisempi kuin kuin esimerkiksi hyvän kiinteähintaisen ( n. 8 centtiä/kilowttitunti).

        Paljonkaan ei pörssisähkön valitsemalla taida varmuudella säästää? Riski on otettava, pörssisähkösopimus on sitä. Kiinteähintaista edulliista kun voi olla vaikea saada, jos tapahtuu jotakin odottamatonta.

        Kovin paljon ei pörssisähkäsopimuksella tällä hetkellä pysty säästämään. Mutta on se edullisempi, jos keskihintoja vertaa, ei paljon, mutta kuitenkin.


    • Anonyymi

      Mökkipenalla on aivan eri käsitys pösästä. Voi säästää paljon, kun ajastaa lämmitystä halvoille tunneille. Nytkin lämmitän lattiaa täysillä hinta on 1,47 snt/kwh ja klo 7 lopetan lämmityksen kun hinta nousee 5,28 sntiin ja miellyttävä lämpö on klo 16 saakka jolloin lämmitän lisää ja käyn saunassa 1,64 sntin hinnoilla.

      Sähköpattereita vaan ja ajastimella halvat tunnit öisin ja vkl käyttöön.
      Minulla on dataa mökiltä 2 kesän ja okt 1 vuoden osalta jossa on kaikki laskut ja toteutunut säästö

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      270
      11679
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      138
      10960
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      236
      6282
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      216
      5133
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      158
      3606
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3518
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      53
      2438
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      324
      1944
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      10
      1778
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1674
    Aihe