Olen harkinnut hakevani päivittäistavarakaupan myyjän työtä. Kassan käyttö kuitenkin mietityttää. Täysin normaali ihminen sen varmasti oppii nopeasti, mutta minulla on oppimisvaikeuksia, hahmottamisen ym. ongelmaa ja pelkään, että ehkä minä en pystyisi työskentelemään kassalla. Ovatko nämä nykyiset kassajärjestelmät monimutkaisia jos ajatellaan tällaisen vähän toistaitoisen näkökulmasta?
Minulla ei ole kauheasti vaihtoehtoja sille mitä työtä voin hakea, nämä myyjän työt ovat niitä harvoja joihin ei vaadita koulutusta. Olen katsellut työpaikkailmoituksia joissa sanotaan, että työhön perehdytetään työpaikalla, ei tarvitse olla aiempaa kokemusta.
Onko kassan käyttö vaikea oppia
3
256
Vastaukset
- Anonyymi
Hei!
Kannattaa kokeilla. Itseäkin mietitytti, mutta se sujui sitten. Mukautuksena voi pyytää lisäaikaa ja lisätukea oppimisvaikeuden ym takia esim että saa harjoitella ensin sitä tehtävää kerrallaan ja lisätä siihen tai että harjoittelee hiljaisempana tunteina aluksi että sujuu rutiinilla myöhemmin. - Anonyymi
Kaikki kaupan työt on helppoja. Et sinä sinne kuitenkaan pääse. Otetaan vain halpatyövoimaa ulkomailta. Olen hakenut yli 13 v eri kauppoihin koska kokemusta löytyy. Toki muita töitä tehnyt välillä. Olen ihan sairas kun en pääse kauppoihin töihin. Sieluun sattuu.
- Anonyymi
Ei ole. Niin yksinkertasta hommaa, että äkkiä kyllästyy. Turhaan vaikeutta liootellaan. Tärkeää on, että kassa täsmää päivän lopuksi eli tarkka pitää olla. Se siinä on haastavinta. Onneks suurin osa maksaa kortilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3858468Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1732820- 131162
- 76998
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta61903- 25896
- 55873
- 64832
- 50831
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss72802