pankkitili

olemme avioliitossa,vuosia ollut yhteinen tili ja onkin niin, että minulla vain käyttöoikeus.jos vaimoni kuolee pääsenkö käyttämään tiliä vai meneekö rahat vaimoni lapselle.meillä myös yhteinen lapsi.
2726
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kuolleen tilit, kunnes perunkirjat on tehty ja katsottu mihin rahat menevät ja kuka ne saa. Pesänhoitaja voi saada perikunnalta valtuutuksen käyttää rahoja esim. hautajaisiin. Vaimosi kuollessa 50% sinulle ja toinen 50% jaetaan lapsille 25 ja 25% vaimon netto-omaisuudesta.

Äänestä

Olen huolestunut vaimosi puolesta. Millä hän pärjää, jos sinulle tapahtuu esimerkiksi auto-onnettomuus?! Marssikaa pian pankkiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yks kirjoitti:

olemme avioliitossa,vuosia ollut yhteinen tili ja onkin niin, että minulla vain käyttöoikeus.jos vaimoni kuolee pääsenkö käyttämään tiliä vai meneekö rahat vaimoni lapselle.meillä myös yhteinen lapsi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu