Rankkaa puhetta työstä

Anonyymi-ap

4

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaalit on kuntavaalit.

    • Anonyymi

      Eikös ollakkaan "vaaleillavalittuja"Edustajia kunta ja eduskuntaan,meidän etuja ajammaan.?

    • Anonyymi

      yhtä perseestä kuin automyyjä lundström

      • Anonyymi

        Yhteiskunta
        Maahanmuutto

        lopetamme tällaisen paskanjauhannan siitä, että valkoinen mies on vihollinen.
        Anonyymi-ap
        2025-03-23 16:33:17

        Binga Tupamäki: Valkoinen mies ei ole vihollinen

        Calle Koskela
        Julkaistu 23.03.2025 | 14:18
        Päivitetty 23.03.2025 | 14:18
        Politiikka

        Kokoomusnuorten puheenjohtaja haluaa lopun vastakkainasettelulle.
        MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

        Kokoomusnuorten puheenjohtaja Binga Tupamäki arvostelee ajattelua, jossa ”valkoinen mies” edustaa automaattisesti rasismia, seksismiä ja elitismiä. Kirvoikkeen viestipalvelu X:ssä julkaisemalleen aihetta käsittelevälle kirjoitukselle Tupamäki on saanut kirjailija Barbara Kingsolverin haastattelusta sunnuntain Helsingin Sanomissa.

        Kingsolver on tämän hetken puhutuimpia yhdysvaltalaiskirjailijoita. Tupamäki kiinnitti haastattelussa kuitenkin huomiota kirjailijan valkoisia miehiä ripittävään kommenttiin.
        MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA
        Learn more

        – Kirjailijan haastattelu oli ok ennen kuin lopussa oli pakko saarnata: ”Valkoisten, vanhojen miesten valta on Yhdysvalloissa murentumassa ja samalla murtuu rahaeliitin, rasismin, seksismin läpitunkema mentaliteetti”, Tupamäki kirjoittaa X:ssä.

        Kingsolverin kommentti aiheutti kokoomusnuorten puheenjohtajassa ”syvän huokauksen”.

        – Eipä tarvitse eurooppalaisen mennä kuin vain Välimeren toiselle puolelle ja kohdata maita, joissa rasismi, seksismi ja elitismi rehottaa Arabian niemimaalla ja Afrikassa. Myös Aasiaan päin mentäessä voi yllättyä, miten syrjiviä ajatusmaailmoja sieltä löytyy, Tupamäki kuvailee.

        – Valkoinen mies ei ole vihollinen. Valkoinen mies on se, joka on luonut ihmisoikeudet, taistellut orjuuden poistamisen puolesta ja antanut naiselle äänioikeuden.

        Tupamäki toteaa, ettei hänen tavoitteenaan ole valkoisen miehen ylistäminen, vaan vastakkainasettelun ja syyllistämisen lopettaminen.

        – Näinkö nopeasti me unohdamme? Ei sillä, että meidän pitäisi tässä kiitellä tai ylistää valkoisia miehiä. Vaan sillä, että lopetamme tällaisen paskanjauhannan siitä, että valkoinen mies on vihollinen. Valkoinen mies on osa läntistä yhteisöämme. Se osa on tehnyt historian aikana enemmän hyvää kuin minkään muun maan miehet.

        Kirjailijan haastattelu oli ok ennen kuin lopussa oli pakko saarnata: ”Valkoisten, vanhojen miesten valta on Yhdysvalloissa murentumassa ja samalla murtuu rahaeliitin, rasismin, seksismin läpitunkema mentaliteetti.”

        Syvä huokaus. Taas vaihteeksi laitetaan valkoiset miehet… pic.twitter.com/U4LedSpFpx

        — Binga Tupamäki (@bingatupamaki) March 23, 2025

        kertoo verkkouutiset


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      126
      6673
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      57
      5763
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      85
      4467
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      94
      4376
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      150
      4193
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1486
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      384
      1400
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      29
      1308
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1297
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1084
    Aihe