Asunnon arvo on se alkuperäinen hankintahinta + asunnon lakisääteiset remontit, mutta ei lainojen korot ja keksityt alueen keinotekoiset keksityt korotukset!
Kyse siis vanhasta asunnosta, uudella on omat korkeammat myyntihintansa!!!
On jo todistetavaa se, että asunto voi muuttua jopa arvottomaksi jota pankit tarjosi mainostaen eläketurvaksi ja teki kunnon tilin uskottelullaan!
"Omistaminen" on joillekkin tärkeää maksaa se mitä tahansa eli hinnalla millä hyvänsä?.....
Asuntohuijaus tulee tienpäähän! Asuntojen kupla viimein puhkeaa ja petos loppuu!
10
650
Vastaukset
- Anonyymi
Milloinka loppuu nämä vedätysaloitukset ??
- Anonyymi
Ei tarvitse olla kummoinen ennustaja, että ymmärtää asuntojen hintojen tulevan rajusti alas. Pakkohuutokaupat eivät ole kunnolla edes alkaneet. Suomen talous nimittäin sakkaa vielä nykyistä rumemmin lähivuosina ja työttömyys kasvaa.
Sijainti, sijainti ja sijainti.
Etelässä ja suurissa kaupungeissa asunnoilla on aina arvoa. Kaukana kaikesta asunnoilla on vain käyttöarvo.- Anonyymi
Suomalaisten ” bisnesosaaminen” perustuu asuntokeinotteluun, kaikki rahat sidottu seiniin, tyhmää. Hinnat huonolaatuisista kohteista järkyttäviä. Kupla toivottavasti pian puhkeaa, kun ajat ovat kovat.
- Anonyymi
Kauppalehdessä annetaan tarkat ohjeet, miten pääset negatiivisen arvon omaavasta perinnöstä eroon.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/nain-dumppaat-asuntopommin-valtiolle/f5dfea65-de38-4bc3-9bcb-286fe0db6ab9 - Anonyymi
Asunnon arvo on se mitä joku ostaja on valmis maksamaan.
- Anonyymi
Niinhän se on mutta ahneeet myyjät ja välittäjät eivät ole tuota asiaa oikein sisäistäneet, koska tarjolla määrättömästi n. 50-100.000 e. arvoaan kalliimpaa asuntoa. Sen näkee ensisilmäyksellä, että nyt on joko flippari tai muuten yksinkertainen välittäjä hinnoitellut ihan pieleen ja eihän asunnot liiku.
- Anonyymi
sopuli-parveen on ammuttu, kävivät varovaiseksi
- Anonyymi
Noissa 70-80 luvun kerrostaloissa joissa putket tulossa/ tehty on näkynyt jo korjausliikkeitä,selvästikkään kukaan ei osta kaksiota tai kolmiota 1500/neliö Martsa rista ms vaan se pitää olla reilusti alle tonnin mutta sama ei vielä ole siirtynyt rivareihin vaan niistä yritetään pimittää 2500/neliö,aika tulee korjaaman asian,ei niitä kukaan osta tolla hinnalla
- Anonyymi
Suma seisoo ja määrä kasvaa. Paljon näkyy ylihinnoiteltuja homeluukkuja listoilla, olleet yli vuoden, tää on niin tätä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645502Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3911300Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22010938Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389755Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858568Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2736623Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03240Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302289- 411935
Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.61827