Elämässä on paljon muuta mukavaa

Kuten vetouistelu uistellessa siinä mieli lepää, linnun laulu herkistää mielen ja paljon muuta kun sen oivaltaa.
19185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Eikö yhtään harmita kun teet aloituksen jossa toivot kenties keskustelua itselle tärkeistä asioista, muiden näkemyksiä lukien, mutta yhtäkkiä joka lyökin palstan täyteen vihakirjoittelua hallitusta, persuja ja Orpoa, Purraa jne. vastaan? Kaikki muut ketjut katoaa, kun yksi häiriköi palstaa joka päivä.

Äänestä
  • Miten niin "yksi" ? 85 % suomalaisista ei pidä Perussuomalaisista
    ja mitä Pertikin kirjoitukseen tulee on paljon asioista, joista voi nauttia
    vieläkin, vaikka ikä ja vaivat on karsineet listaa. Kun kevät koittaa
    on mahdollisuus uusiin kivoihin puuhiin ja monilla on talviharrastuksiakin.
    Kullekin kuntonsa ja kiinnostuksensa mukaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Miten niin "yksi" ? 85 % suomalaisista ei pidä Perussuomalaisista
    ja mitä Pertikin kirjoitukseen tulee on paljon asioista, joista voi nauttia
    vieläkin, vaikka ikä ja vaivat on karsineet listaa. Kun kevät koittaa
    on mahdollisuus uusiin kivoihin puuhiin ja monilla on talviharrastuksiakin.
    Kullekin kuntonsa ja kiinnostuksensa mukaan.

    Sun 85% on tyypillistä öyhötysfaktaa, jolla ei todellisuudessa ole mitään käyttöä.
    Sensijaan paremmin osuu kun sanoo et 85% ei tykkää siitä, et palsta joka päivä täytetään hallitusvihalla.

    Äänestä

P harrastaa vetouistelua uistellessa...

Äänestä

Kyllä, elämässä on paljon hyvää. Ja kun siihen keskittyy ja on kiitollinen, voi hyvin. Jos taas murehtii asioita, jotka ovat huonosti (ja niille ei mitään voi tai jos voi, ei kuitenkaan tee mitään), se sairastuttaa myös mielen

Äänestä
  • On työnnettävä pois huonot ajatukset vaikka itsesuggestiolla, ei pidä kiusata niin tuttua kuin itteensä pahoilla mietteillä.

    Äänestä

Elämä on ihmisen parasta aikaa. - Matti Nykänen - 😇

Äänestä
  • Jos ihminen ei ihminen ei voi olla elossa, hänen on oltava kuollut
    Mitta Ynkänen

    1Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Jos ihminen ei ihminen ei voi olla elossa, hänen on oltava kuollut
    Mitta Ynkänen

    Näinhän se on ystäväni.😇

    Äänestä

sitä olen ihmetellytkin että et kerro kultakaupasta ja vetouistelusta
vaan vilttuilet täällä natseista ja muusta
et edes osaa saksaa eli ladot pöytään lähinnä englantilaisen historiankirjoituksen
totuuksia, joista puuttuu se että Churchill oli liitos Stalinin kanssa ja Englanti
häpeää sitä ja peittelee omaa osuuttaa ryssänhyysännässä

ei kukaan pätevä historian tuntija lue vakavasti ranskalaisten käsitystä Italiasta
tai Venäjän käsitystä Suomesta tai ...

Äänestä

On hyviä asioita, kuten avantouinti ja sienikeitto itse poimituista sienistä. Ne molemmat vaativat omaa panostusta ja tuovat hyvän mielen.

Äänestä
  • avantoon putoaminen ja jalkasieni on kuitenkin eri asioita ja sinänsä varottavia

    Äänestä

Juu,ja kiikkustuolissa on mukava istuskella uistellessa.

Äänestä

Perhokalastus ja golf.

Enenpi tosin mentaalimeditaationa. Mutta oikein rentouttavia ja kiinnostavia harrastuksia. Niitten parissa arki unohtuu ja patterit lataantuu.

Selvyyden vuoksi mainittava. Viimeks käynyt perhoa heittämässä joskus yheksänkymmentä luvulla. Golf bägin sain viiskytvuotis lahjaksi ja muutaman pallon "treenasin"naapurin kaurahalmeeseen.

Mutta usein mietin kalaan lähtemistä. Ja seuraan kyllä telkkarista golfia satunnaisesti.

Ihme kyllä, teoreettinenkin harrastaminen on hyvää irtiottoa karusta arkitodellisuudesta. Se kai usein harrastusten tarkoitus onkin, katkaista arki.

=DW=

Äänestä

Mato-ongella kaislikon reunassa on kesän parhaita hetkiä, kun ahven on hyvällä syönnillä.

Äänestä

Nyt on vielä pilkkikelit, mutta ehkä Tanskansalmista löytyisi vielä sulapaikkoja mato-ongintaan veneestä tai rannalta.

Velimies teki katiskan asianmukaisesta verkosta. Vei sen halkaisijaltaan muutaman satametriseen lampeen. Kilon painoinen ahven oli uinut saaliiksi.

- Tuo se riittääkin jo paremmalle muistikuvalle kun hänen vuosikymmenen kalansaaliit isommalta vesialueelta, hän niuhotti.

Otettiin jättiahvenesta kuviakin. Muistan sen kalan puntaripainoksi 1050 grammaa.

Äänestä

Voi että, saitpa mieleni iloiseksi kun tuli mieleen tyyni järvenpinta, auringon paiste, lintujen laulu ja (kohta tuleva) kesä.

Äänestä

Vapa oikein täräjää, kun iso ahvena iskeä tärähtää ongenkoukkuu. Reilusti kiinni eikä mitään särjen nylkytystä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Pertikki kirjoitti:

Kuten vetouistelu uistellessa siinä mieli lepää, linnun laulu herkistää mielen ja paljon muuta kun sen oivaltaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu