Hei, onko kenelläkään kokemusta Calidris-kustannuksesta? Kannattaako edes ajatella yhteistyötä?
Calidris kustannuksesta kokemuksia kenelläkään
23
804
Vastaukset
- Anonyymi
Mietin samaa. Tarjoavat hybridisopimusta, mun tuloilla ei ole varaa laittaa niin paljon omaa rahaa sopimukseen, mitä sopimuksessa olisi sovittu.
- Anonyymi
Saako kaikki tuon palvelusopimuksen ko. firmasta? Minun olisi pitänyt maksaa reilu 3000 euroa, ensimmäisessä yhteydenotossa tämä ei käynyt ilmi. Laskivat vähän hintaakin, kun vähän aikaa viestiteltiin. Ei tule sopimusta.
- Anonyymi
Ei täälläkään päässä.
- Anonyymi
Olen vasta saanut heidän sähköpostiviestinsä, missä kerrotaan vaikka mitä ja puhutaan hinnasta, 4900€. Löysin jostain sellaisen luettelon, josta löytyi Ruotsissa ilmestyneitä teoksia, ei kuitenkaan suomalaisia. Suomessa ei löydy kustantamoluettelosta mitään merkintää tästä Calibriskustantamosta. Heidän sivuillaan ei ollut luetteloa painamistaan julkaisuista. Mikähän tämä juttu on. Sinulla on kokemusta ja mielipide, joten laita lyhyt viesti, kiitos!
- Anonyymi
Siis tarkoitin calidriskustantamoa, tuli painovirhe.
- Anonyymi
Ei tule sopimusta! En suostu moiseen rahastukseen. Liekö koko firmaa olemassakaan enää vuoden päästä.
- Anonyymi
Samanlaiset kokemukset kuin teillä aiemmilla. Ensin ei mainita millaisesta sopimuksesta on kyse, myöhemmin mainitaan hinta, jota sitten hieman lasketaan.
- Anonyymi
Sain tarjouksen, joka "vastaa täyskustannetta kaikilta osin, myynti ja markkinointi mukaan luettuna. Tämä ei edellytä sinulta rahallista panostusta" kerrotaan postissa, jonka sain. "Tällaisessa mallissa hoidamme teoksen viimeistelyn, markkinoinnin ja jakelun kokonaisuudessaan". Voiko tämä olla totta? Aikaisempiin kommentteihin liittyen uskoni on koetuksella. Epäilen kaikkea. Mistä saan tarpeellista tietoa lisää?
- Anonyymi
Menetätkö tekijänoikeuden, kun viimeistelykin hoidetaan kokonaisuuudessaan? Mitkä ovat sopimuksen ehdot? Tarjous kustannussopimuksesta ei vielä ole sitova.
- Anonyymi
En ole vielä tehnyt minkäänlaista sopimusta. Tämä kohdalleni sattunut "sattumus" on niin tuore juttu ja on saanut minut jotenkin hämilleni. En oikein usko sitä. Epäilyni on ajanut minut etsimään tahoa, jolta voisin saada tietoa yrityksestä ja neuvon siihen että unohdanko koko jutun vaiko en. Tuntuu oudolta ettei Calidris kustannukseen ole muuta yhteystietoa kuin sähköposti henkilölle, joka otti minuun yhteyttä. Ko. henkilöstä ei löydy minkäänlaista tietoa. Ei myöskään kenenkään muun talossa työskentelevän tietoja ole missään. Onko heitä edes? Onko Calidris kustannus olemassa? Voisiko joku joka on ollut ko. asian kanssa tekemisissä valaista asiaa jotenkin. Onko joku ollut esim. puhelinyhteydessä Calidriksessa kenenkään kanssa. Onko täällä joku joka on tehnyt sopimuksen? Toivottavasti huomenna olen viisaampi. Selvittelen asiaa. Kiitos mahdollisista kommenteista.
- Anonyymi
Bookea-nimeä kantava kustantamo haluaa myös käsikirjoituksia toimitettavaksi. Presiis samat sivut kuin Calidris-kustannuksella. ???
- Anonyymi
Pyytäkää sopimus nähtäväksi. Se pitää sitten lukea todella tarkkaan.
Itse en kyllä edes lähettäisi mihinkään näihin kustantamoihin, joissa kirjoittaja maksaa jopa ISBN-numerosta (joka siis on ilmainen). Omakustanteen voi tehdä ihan itsekin ilman ylimääräistä rahastusta. Pyytää vain tarjoukset painotaloista jne. - Anonyymi
Siitä on noin kolme vuotta aikaa, kun olen lähettänyt ko. käsikirjoituksen pariin kustantamoon, ilmeisesti Calidris on ollut yksi niistä. En muistanut enää asiaa, kun sain yhteydenoton Calidriksesta. Tiedustelu koski tämän hetken tilannetta kirjani suhteen. Tämä tapahtui noin viikko sitten.
Vastasin kertomalla tilanteestani, ja omakustanteesta, jota olen jakanut perhepiirissä ja muutamille tuttavilleni. Markkinoinut en ole sitä mitenkään. Kerroin myös kirjani riittävän minulle muistojeni tallentajana, enkä ole panostamassa sen mahdolliseen laadukkaampaan jalostamiseen rahallisesti mitenkään. Olen pienesti elelevä ja jo työurani päättänyt "eläkeukko."
Tämän yhteyden oton jälkeen minulle tarjottiin täyskustannetta ja että minulta ei edellytetä minkäänlaista rahallista panostusta. Huom! MINULLA EI OLE MINKÄÄNLAISTA SOPIMUSTA OLEMASSA. Sellaista on vasta tarjottu minulle. En ole ottanut yhteyttä henkilöön, joka on tarjouksen takana, koska se epäilyttää minua. Haluan ensin selvittää sen, että onko koko Calidris- kustannusta edes olemassa, kun siitä löytyy hyvin vähän tietoa, jos ollenkaan. Tästä on tällä hetkellä kysymys ja sen vuoksi kirjoittelen tänne, eli saadakseni apua niiltä joilla tietoa on. Onko meneillä jonkunlainen vedätys? En halua edetä asiassa ennen kuin tiedän jotakin. On sanottu että jos joku asia ei ole uskottavissa, se on yleensä niin, eli ei ole totta. Eli jos joku voisi kertoa minulle asioinnistaan "Calidriksen" kanssa edes sen verran, että liittyikö kohtaamiseenne keskustelua henkilön, siis oikean ihmisen kanssa, vai käytiinkö asianne pelkästään sähköpostin välityksellä. Tilanteeni on etten osaa edetä. Kiitos.- Anonyymi
En ole ollut tekemisissä ko. kustantamon kanssa, mutta jos sinulle on tarjottu kustannussopimusta ja haluat kirjasi kustannettavaksi, niin kannattaa varmaan selvittää millainen kustannussopimus on tarjolla.
Käsikirjoitusta yleensä muokataan yhdessä ennen kustannussopimuksen allekirjoittamista. Mutta voit pyytää lisätietoja ja kustannussopimuksen nähtäväksi. Senhän voi lähettää ilman heidän allekirjoitustaan.
- Anonyymi
Olinpa hupsu ukko. Pyytelen oudoilta ihmisiltä neuvoja kipuiluuni, enkä hoksaa ollenkaan, että tilanne on kovin altis perisynnille mikä vie kalatkin vedestä. Mutta ei hätää. Onnistuin saamaan opastusta ja sen johdosta päädyin asiassani kuluttajaneuvontaan. Kysymyksiini saan vastauksen sähköpostiini noin viikon kuluttua.
Mukavaa kevättä kaikille.- Anonyymi
Mikä oli kuluttajaneuvojan ohje, millainen? Minulla on samanlainen projekti aluillaan. Sain myönteisen palautteen, mutta ... miten edetä. Sitä en ole vielä ratkaissut. Kerro sinä, kiitos!
- Anonyymi
Niillä tiedoilla mitä asiastani kerroin, se ei kuulu kuluttajaneuvonnan toimivaltaan, oli vastaus, mutta sain neuvon tiedustella suomen kustannusyhdistykseltä, jos sieltä löytyisi Calidriksesta jotakin, mikä auttaisi ymmärtämään tilannettani.
Itse en tarvitse enää minkäänlaista tietoa Calid- kustannuksesta. Se oli minun kohdaltani siinä. Tekisi mieleni kommentoida rumasti, mutta jätän sen tekemättä. Sain viimeisen viestin kustantajalta tunti sitten. Nyt en kerkeä, mutta tunnin kuluttua palaan asiaan. Kerron mitä tapahtui. - Anonyymi
Eli muistutan tilanteestani vähän. Eli ilmeisesti olin vuosia sitten lähettänyt käsikirjoituksen Calidrikseen, mitä en muistanut, kun sain postia ko. kustantajalta.
Hämmästyksekseni sain täyskustanne tarjouksen teoksestani. Kiinnostukseni yhteydenottoa kohtaan oli sen verran iso että aloin selvittämään Calidriksen olemassaoloa ym. Epäilyni lisääntyi, kun tietoa oli niin vähän saatavilla. Annoin ajan kulua. Selvitystyössäni kirjoittelin myös tänne, enkä oikein osannut edetä asiassa. Pari päivää sitten sain täältä jolta kulta neuvon pyytää sopimus luettavaksi. Tein niin. Sain eilen (maanantaina) kustantajalta sopimusluonnoksen sähköpostiini.
"Hei (nimeni jätän pois)
Minun ajatukseni olivat aivan toisaalla, kun kirjoitin edellisen sähköpostin. Vilpittömät pahoitteluni. On täysin minun syyni että annoin sinun ymmärtää väärin.(huom! hän tarjosi täyskustannetta, ilman minkäänlaista rahallista panostusta minulta) Palvelukustanne tulee kysymykseen sinun tapauksessasi ja siihen kuuluu kyllä kirjailijan investointi. Anteeksi vielä kerran."
Sitten seurasi kymmenen kohdan lista vastuista ja mallin mukaan laskettu hinta "touhulle" 4900 e. "Teen sinulle sopimusluonnoksen, kun olen saanut osoitetietosi jne. jne. Kerrothan mieluisimman yhteydenottotapasi niin jatketaan sillä. Odotan yhteydenottoasi."
Kirjoitin vastaukseni saman tien. Hei vaan ja viimeisen kerran. Aika pitkään kykenet kirjoittamaan tekstiä jatuksesi ollessa aivan toisaalla. Niin arvelinkin käyneen, ja taito se on sekin. Tämä "tarjouksesi" veisi heti alkuun melkein puolen vuodeneläkkeeni ja mitä vielä sen jälkeen. Eli melkoinen ero siihen mitä lupasit ajatuksesi ollessa aivan muualla. Ettei minulta vaadittaisi minkäänlaista rahallista panostusta, mitä en uskonut alkuunkaan. Se mitä epäilee olevan liian hyvää ollakseen totta on yleensä valhetta. Otin selvää toimintavastasi ja tiesin varmaksi miten kohdallani tulisi käymään. joten en kiirehtinyt vastaustani. Siis tarjouksesi ei yllättänyt, koska tiesin mitä odottaa. Harmissani olen, ehkä hiukan surullinenkin, en niinkään omasta puolestani, vaan sinun. Hyvää loppuelämää sinulle. Eiköhän tämä ollut tässä. t....
Tänä aamuna sain kustantajalta palautteen, se alkoi :"Kiitos suorasukaisuudestasi..." Ei mitään moittivaan sävyyn, mutta se saa nyt olla. En ole kovin anteeksi antavaa sorttia, etenkään kun otaksun hänen tehneen samaa muillekin. Joillekin voi olla kova paikka kuvatun kaltaisessa tilanteessa saatu kohtelu. Minä kestän sen kyllä, mutta joiltakin voi mennä elämä pilalle vähäksi aikaa tai jopa kokonaan. Näissä merkeissä. Kuulemiin. - Anonyymi
Oon saanut vastauksen viesteihini hyvin nopeasti, vrt. isoimmat kustantamot eivät vastaa ollenkaan tai kertovat vain että eivät julkaise. Asiani on ollut alusta saakka heille tärkeä, ja mulle tuli sellainen olo, että koska vastaavat nopeasti minun asiaani, vastaavat varmaan muutenkin. Päätin allekirjoittaa sopimuksen, ja olen ollut tyytyväinen päätökseeni. Saan apua kirjoittamiseen, joka on mulle tosi vaikeeta. Nyt näyttää siltä että kirjani on OIKEASTI tosi laadukas, ja kielioppivirheet ollaan saatu jo osittain korjattua. Tottakai muakin jännittää mitä on tulossa, mut mua on kyllä kohdeltu alusta asti tosi asiallisesti!
- Anonyymi
Voitko/haluatko kertoa mitä apu tulee maksamaan sinulle? Kiitos.
- Anonyymi
Mitä tarkoitat sillä että kielioppivirheet on saatu osittain korjattua?
- Anonyymi
Minulle tarjottiin osakustannetta ja en missään nimessä sitä hyväksynyt. Palaneen käryä aloin haistaa puutteelisista yhteystiedoista jo ihan kustantamon nettisivuilla. Sitten tein yrityshaun kaupparekisteriin ja sieltä ei Calidris kustantamoa löytynyt, ainoastaan Calidris oy jonka toimialana on rahoitus yms.palvelut. Henkilö jolta sain sähköpostia sen sijaan googletin Tampereelle ja hänen profiilissaan ei kyllä ole mitään sellaista, joka viittaisi kustannusalaan( voi toki olla myös joku nimikaima sukunimeä myöten). Loppusilaus tälle taustatyölle tulikin siinä kun pyysin henkilökohtaista tapaamista ( ehdotettiin vain etätapaamista)ja olisin ottanut juristiystäväni mukaan tarkustamaan sopimuksen, niin lähitapaaminen ei käynyt mitenkään, sillä toimisto oli kuulemma remontissa. Toivottavasti porukka taustoittaa kunnolla asiat ennen minkäänlaista sopimuksen allekirjoitusta.
- AnonyymiUUSI
Haistoin myös ns. palaneen käryä. Taustoitin samoin tuloksin kuin edellinen kirjoittaja. Luottamus ihmiseen on kadoksissa. Epäilykseni herää kirjoittajaa kohtaan, jolla on kaikki mennyt tosi hyvin. Ettei vaan kyseessä olisi sama "kustantaja"?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1401757
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir269897- 34789
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.65677Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44651Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik29651Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta5644Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse48626- 43600
Mun veikkaus
On se, että jos/kun tavataan ja aletaan juttelemaan, tajutaan, että ollaan jotain muuta kuin kuviteltiin. Ja kupla puhke53592