Taas tuli sensorointi-ilmoitus YLEltä.

"viestiäsi ei julkaistu keskustelussa Jennifer sai kolme päivää aikaa muuttaa kotiin ulkomailta – näin Trumpin leikkaukset romuttivat virkamiesten elämän.
Viesti on jätetty julkaisematta, koska viesti toistaa aiemmin julkaistua sisältöä tai ei liity keskustelun aiheeseen tai viesti tai nimimerkki on asiaton
Tarkastelemme keskustelua kokonaisuutena ja hyväkin viesti voidaan jättää julkaisematta, jos asia on jo sanottu tai viesti ei liity keskustelun aiheeseen. Lue lisää Ylen keskusteluohjeesta".

"Kirjoittamasi viesti 18.2.2025 klo 9.16:"
Nestori Kärttynen
Vaikka nuoremmat sukupolvet eivät ole yhtä aktiivisia kun oltiin 1960-luvulla niin eiköhän ihmiset lopulta lähde kadulle kun asiat alkavat mennä oikein kunnolla sekaisin. Poskelleen ja sekaisin ne ihan varmasti tulevat menemään jos Trump kavereineen jatkavat tällä tyylillä. Sekoilu tulee olemaan vielä pahempaa kuin se sekoilu toiseen äärisuuntaan, mihin kansa reagoi kun valitsi Trumpin kavereineen johtamaan maata. Liberaalit saivat mitä tilasivat. Trumpin valinta oli kuin haiseva vastalause ääriliberaalille menolle ja Trump on totisesti pannut haisemaan. En ihmettelisi vaikka Amerikan kaupunkien kaduilla tapeltaisiin verissä päin ennen vuoden loppua. Trumpilla kavereineen ei ole käytössään mitään FSB:tä tai Stasia, millä pitää kansaa kurissa. Kovasti yrittävät purkaa valtion instituutioita jonkinlaisen äärioikeistolaisen vapauden nimissä. Siitä kuitenkin voi seurata vain kaaos ja kaaoksen luonne on sellainen, että siitä voi seurata mitä tahansa. Nyt maailma saa seurata mitä tapahtuu. Kestääkö Yhdysvaltain 250 vuotta vanha demokratia vai tuleeko uusi järjestys, joku amerikkalainen diktatuurin tai totalitarismin muunnos maailmaan. En oikein jaksa uskoa jälkimmäiseen. Ehkä Jenkkilän demokratia kuitenkin kaipaa jonkinlaista ravistelua.

En todellakaan ymmärrä miksi yllä oleva kommenttini sensuroitiin. Olen kuitenkin ollut huomavinan, että kommenttini eivät oikein mene läpi jos niissä arvostellaan ns "liberaaleja"- siis aatesuuntaa, joka on vastakkainen ns "kansallis-konseravatiiviselle" aatesuunnlle. Kirjoittaminen "ääriliberaaleista" tai "liberaalien" ääriytymisestä tuntuu olecan YLElle tai ainakin joillekin YLEn toimittajille arka paikka, joka saa moderaattoritkin ärsyyntymään. Onhan se "ystävällistä" YLEltä. että nyt kerrotaan sensuroinnista. Aiemmin kun ei lähetetty näitä sensurointiviestejä niin joutui arvailemaan, että oliko sensuroitu vai ei. Nyt kuitenkin joutuu ihmettelemään sensuroinnin syytä, joka ei selviä mistään.

3

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä kirjoitus, liiankin hyvä julkaistavaksi?

    • Taas tuli tämmönen YLE:ltä:

      "viestiäsi ei julkaistu keskustelussa Uusnatsien salainen talo.
      Viesti on jätetty julkaisematta, koska
      viesti toistaa aiemmin julkaistua sisältöä tai ei liity keskustelun aiheeseen tai
      viesti tai nimimerkki on asiaton
      Tarkastelemme keskustelua kokonaisuutena ja hyväkin viesti voidaan jättää julkaisematta, jos asia on jo sanottu tai viesti ei liity keskustelun aiheeseen. Lue lisää Ylen keskusteluohjeesta.
      Kirjoittamasi viesti 24.2.2025 klo 10.36:"
      Nestori Kärttynen
      Ihmettelen, että miten ylikansallinen uusnatsijärjestö voi olla "kansallisradikaali"? Anteeksi nyt vaan kansallisvastaiset iberaalit siellä YLEssä, mutta pidän määrittelyä ääriliberaalina propagandana, jonka tarkoituksena on samaistaa kansallisvaltion kannattaminen ja puolustaminen fasismiin ja natsismiin. Toki nämä nykyiset "äärioikeistolaiset" liikkeet huijaavat ihmisiä nationalismilla valtaan päästäkseen niin kuin tekivät Mussolini ja Hitler ja niinkuin tekee Putin ja jopa Trumpkin.

      Nyt on jokseenkin varmaa, että kommentteihini kohdistuva sensurointi on poliittista. Kirjoitin tuon "ääriliberaalina propagandana" ihan tarkoituksella ja testimielessä. Tyssäsihän se kommentti siihen niinkuin oletinkin.

    • Anonyymi

      Vaikuttaa siltä, että Yle yrittää epätoivoisesti löytää Suomesta natsismia tai poliittisella väkivallalla uhkailua. Tulos tähän mennessä likimain nolla, ainakin oikeustuomioiden perusteella. Eilinen uutinen nuorison radikalisoitumisesta keskittyi oikeistolaiseen liikehdintään, islamilainen vastaava toiminta mainittiin vain sivulauseessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      214
      3146
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      300
      2728
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1788
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1687
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      40
      1562
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1356
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1250
    8. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1239
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      414
      1239
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1220
    Aihe