Oikonomi
![]()
Aloituksia
217
Kommenttia
3800
Pitäisikö historiaa kouluissa opettaa toisella tavalla?
Kouluajoistani on kulunut aikaa, mutta ainakin minun kouluaikanani historian opetuksessa esiin nousivat mahtavat imperiu40529SDP:n Razmyar: Perussuomalaiset ei ole salonkikelpoinen puolue...
Siinähän se. SDP ja perussuomalaiset eivät voi olla samassa hallituksessa koska SDP on salonkipuolue ja perussuomalaiset14196Suomi24-sivuston Yhteiskuntapalstan ns "keskustelussa" ei ole mitään tolkkua
Samaa loputonta polarisaatiopulinaa, samaa iänikuista paskan jauhantaa. Todella masentavaa tätä on tulla katselemaan. Mi036Reunaoikeistolainen talouspolitiikka ei toimi, pahentaa vain ongelmia.
Tehtiin reunaoikeistolainen talouspolitiikka. Sen piti olla kunnon kapitalismia. Sen piti olla taikakone, joka nostaa S030Katselin pätkiä YLEn "Kohti vaaleja" keskustelusta. Olennainen asia loisti poissaolollaan.
Mikä se olennainen asia on? No näinä ankeina aikoina se on Suomen talouden tila, se mihin Suomen talous on ajautunut ja10184Meikäläisellä on 8 tietokonetta omassa käytössä. Hullua vai mitä?
Kolmessa uudemmassa pöytäkoneessa on nyt Windows 11 ja yhdessä vanhassa Linux. Kannettavia on kanssa 4. Uusimmassa kiin174Keskustalle olisi mahdollista tervehdyttää polarisaation vaivaamaa suomalaista politiikkaa, mutta
tuskin keskustan vellihousuista siihen on. Keskustalla oli Suomen 2000-luvun paras pääministeri, Juha Sipilä, joka nosti9163Trumpista on tullut todellinen riesa vapaalle maailmalle ja demokratialle.
Niinkuin maailman meno ei olisi jo muutenkin sekaisin niin sitten on vielä tämä Trump, joka sotkee sitä vielä lisää ja e057Joopa joo, niinhän siinä taas kävi. YLE sensuroi viestini.
Itse asiassa olin aika varma, ettei viestini mene läpi. Toivoin kuitenkin, että YLE yllättäisi. No, ei yllättänyt. Viest2209Edelleen minua ihmetyttää vihervasemmiston oppositiopolitiikka
Suomen talous on katastrofaalisessa tilassa, siihen nähden vihervasemmiston oppositiopolitiikka on hämmästyttävän kesyä.051YLEltä taas minulle "ystävällinen" viesti:
Hei, Kiitos osallistumisestasi keskusteluun! Tällä kertaa viestiäsi ei julkaistu aiheesta [lihavointi] Yksi kuva näyttää2135Ilmastoaktivistit pelottelevat vesirajan nousulla.
Ilmastoaktivistit väittävät, että ihmisen aiheuttaman ilmaston lämpenemisen seurauksena vesiraja nousee, vesi tulvii ala4117Nyt suomalaiset kaduille marssimaan!
Vaikka olen periaatteessa kaikenlaisia marssiliikkeitä vastaan niin nyt olen valmis osallistumaan marssiin kunhan jalkan167Suomi on karmeassa jamassa. Tuhon kierteessä ollaan poliittisesti ja taloudellisesti.
Vasemmisto on onnistunut politiikassaan. Kaikki alkoi siitä kun liberaalileidit Sanna Mariin julistivat perussuomalaiset066Tutkijat ovat ihmetelleet, että miksi ihmislajin geenipooli on niin suppea.
Meitä ihmisiä on yli 8 miljardia. Meitä siis on moneksi - tai niin luulisi. Jos kuitenkin vertaa ihmislajin geenipoolia7281Hyvät perussuomalaiset, puolueen jäsenet, ja aktiivisesti puolueessa toimivat, vetoan teihin,
Tämä on todella vakava vetoomus. Olen äänestänyt perussuomalaisia. Olen kannattanut perussuomalaisia näilläkin palstoill7164Suomen maine maailmalla on ollut nousussa, nyt Orpon hallitus on tuhoamassa sen maineen.
Orpon hallituksen älyttömän reunaoikeistolaisen talouspolitiikan aiheuttamaa tuhoa ei ole maailmalla vielä huomattu. S281Ilmastovouhotus on nyt vähän asettunut kun maailmassa riittää muuta taivasteltavaa.
Viime vuosi oli kuin olikin Suomen mittaushistorian toiseksi lämpimin - siitä piste alarmisteille. Nyt sitten voi tulla31395Meikänoomia mietityttää 1 juttu. Kommenttien otsikon vieressä on peukku, puhekupla ja silmä
Puhekuplan vieressä oleva luku näyttää kuinka moni on ottanut kantaa kommenttiin. Silmän vieressä oleva kuku näyttää k078Tarjoanpa tässä järkiperäistä ratkaisua Grönlanti-kiistaan
Sanonta on, että elämme nyt totuudenjälkeistä aikaa. Totuus, tosiasiat ja järki eivät nykymaailman menossa paljon paina.13248