Lasku väärään osoitteeseen

Anonyymi-ap

Tilasin 10 vuotta sitten eräältä yritykseltä 400 euron jutskan. Tuolloin laskun tuleminen kesti ja kesti, soitinkin yritykseen, ja he lupasivat jossain välissä laittaa laskun. Sitä ei koskaan kuulunut. Meni kuukausia, asia unohtui, kunnes asia tuli puheeksi silloisen vaimoni kanssa, ja hän arveli maksaneensa sen laskun, muttei ollut satavarma siitäkään. Niinpä asia unohtui.

Nyttemmin olen miettinyt, että voisiko teoriassa olla sellainen mahdollista, että lasku olisi mennyt väärään osoitteeseen. Olen toki siis viimeiset 15 vuotta asunut tässä samassa osoitteessa. Ja että jos se olisi mennyt väärään osoitteeseen, ja vaikka perintään, niin voisiko perintätoimisto lähettää 10 vuoden ajan perintälaskua tahallaan väärään osoitteeseen, kerryttääkseen pottia. Ja sitten jossain vaiheessa lähettää oikeaan osoitteeseen tuhansien eurojen ylläri.

Vai onko näissä jokin aikaikkuna olemassa?

10

509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi hyvinkin olla mahdollista....mutta onko edes tänä päivänä perintätoimistoa jonka sivuilla ei olisi velallisen osiota josta asiaa voi käydä tarkastelemassa ?

      • Anonyymi

        Eli pitäisi käydä jokaisen mahdollisen perintätoimiston sivuilla katselemassa. En edes tiedä ainuttakaan nimeltä, kun ei ole tullut koskaan jouduttua asiakkaaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli pitäisi käydä jokaisen mahdollisen perintätoimiston sivuilla katselemassa. En edes tiedä ainuttakaan nimeltä, kun ei ole tullut koskaan jouduttua asiakkaaksi.

        Niin no aika epätodennäköistä tuo väärä osoite, varsinkaan jos mennyt perintään. Ne kyllä tarkistaa väestörekisteristä tiedot. Ennemminkin koko homma on unohtunut...niinkin voisi käydä


    • Anonyymi

      Tosiaan. Ehkä se lasku vain on unohtunut heiltä lähettää, taikka sitten exäni maksoi sen, ei muista.

    • Anonyymi

      Kaikkee sääkin mietit. Eiköhän tuo "rikos" ole jo vanhentunut ja jäänyt yrityksen tappioksi. Oletko edes tarkistanut, onko ko yritystä enää edes olemassa? Jos on, mene maksamaan oikein paikan päälle, saat sielullesi rauhan.

    • Anonyymi

      Miten sellainen tilanne, että velka on otettu eri paikkakunnalla ja nimellä, Itselläni oli muutto ja nimenvaihdos salauksineen juuri silloin kun perintä alkoi. Eli uudet tiedot ovat salattuja digirekisterin kautta, puhelin, osoite ja nimi. Paikkakunta vaihtui satojen kilsojen päähän.
      Muuton jälkeen vanhaan osoitteeseen oli mennyt yksi maksukarhu, sen kuulin myöhemmin ja sen uudelleenlähetys toimi. Muista ei mitään hajua, paitsi ulosoton sivuilla olevat. Onko siis mahdollista, että velan ottaja häviää tavoittamattomiin ihan kotimaassakin?

      • Anonyymi

        "velan ottaja häviää tavoittamattomiin ihan kotimaassakin?"

        Ei ole mahdollista, jos sulla on tietojenluovutuskielto niin ne kyllä saa jos on kyse velasta, just oli iltapäivälehdissäkin juttua tuosta liityen parkkisakkoihin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "velan ottaja häviää tavoittamattomiin ihan kotimaassakin?"

        Ei ole mahdollista, jos sulla on tietojenluovutuskielto niin ne kyllä saa jos on kyse velasta, just oli iltapäivälehdissäkin juttua tuosta liityen parkkisakkoihin

        Ok, hyvä. Se olisi todella hankala tilanne jos putkahtaisi esiin joku korkoa kasvanut vippi vuosien jälkeen. Kun muutenkin on vaikea seurata alkuperäisen velkojan tietoja kaikissa myynneissä perintään.


    • Anonyymi

      Laskusta tulee yleensä kaksi muistutusta ennen, kuin siirtyy perintään. Soita sinne yhtiöön, joka on laskuttaja, ja kysy onko lasku maksettu. Jos ei ole, niin pyydä laskutustiedot puhelimitse tai sähköpostilla. Ei voi olla noin vaikeaa ..

      • Anonyymi

        ...Luetun ymmärtäminen? Ei voi olla noin vaikeaa ..


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2451
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      45
      1465
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe