Whatsapp kuvauspäivämäärä

Anonyymi-ap

Huomasin kuvakirjaa tehdessäni, että whatsapp-kuvien tiedostonimessä onkin kuvauspäivämäärän sijaan kuvan vastaanottamispäivämäärä. Näkeekö kuvista mitenkään kuvauspäivämäärää? Saatika pystyykö jostain asetuksista muuttamaan whatsapp-kuvien tiedostonimet alkuperäisiin, jolloin niissä lukisi kuvauspäivämäärä?

Hiukka ikävää kun huomaa kirjoja tehdessään, että on jäänyt kuvia välistä, kun niitten tiedostonimissä on väärät päivämäärät. Jos ne siis on lähetetty minulle myöhemmin kuin kuvauspäivänä.

7

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vituako käytät moista haitaketta!

    • Anonyymi

      Muuta keinoa ei toistaiseksi taida olla kuin se, että lähettäjä lähettää kuvat tiedostoina eikä avattuina kuvina.
      Eli kun lähetetään kuvia tiedostona, niin gallerian tai kameran sijaan valitaan Dokumentti.
      Sitten valitaan ne kuvat, jotka halutaan lähettää.
      Sitten voidaan lisätä saateteksti viestikenttään.
      Sitten lähetetään viesti ja tiedostot.
      Näin saat vastaanottajana näkyville kuvatiedostojen alkuperäiset nimet.

      • Anonyymi

        ....Jatkoa

        Kun olet vastaanottanut kuvatiedostot, voit ladata ne laitteesi tallennustilaan.
        Nyt kuvat ovat alkuperäisellä tiedostonimellä ja alkuperäisellä laadulla käyttövalmiina.


      • Anonyymi

        Aivan, en kuitenkaan voi vaatia kaikkia kuvien lähettäjiä toimimaan noin. Olen kiitollinen ylipäätään heidän lähettämistään kuvista, ja minun ongelmahan tämä on, ei heidän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan, en kuitenkaan voi vaatia kaikkia kuvien lähettäjiä toimimaan noin. Olen kiitollinen ylipäätään heidän lähettämistään kuvista, ja minun ongelmahan tämä on, ei heidän.

        Pilvipalvelun kautta kannattaa kuvat lähettää.


    • Anonyymi

      Ei.Whatsapp pakkaa kuvat uudelleen eli myös kuvauspäiväämäärät poistuu.

      • Anonyymi

        Tää on kyllä erittäin mälsä ominaisuus. Täytyy sitten vain itse yrittää muistaa tämä, ja vaikka korjata tiedostonimet manuaalisesti ennen kirjaprojektin aloitusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      23
      5098
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      62
      3012
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2910
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2821
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      18
      1597
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1570
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1516
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      409
      1221
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1110
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      215
      981
    Aihe