Proxisota?

Venäjä sanoo Ukrainan konfliktia Naton proxisodaksi. Tällöin Suomi liittyi sotaa käyvään liittoumaan. Miten tässä mahtaa käydä?
21513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Kyse on Ukrainan mineraaleista,ei muusta. Nyt niillä käy kauppaa USA ja venäjä,muut jää makselemaan sotakorvauksia. Aina on kyse öljystä tai muista rikkauksista mitä jollain on,kyse on rahasta eikä rauhasta.

Äänestä
  • Etkö jo voisi keksiä jotain uutta hokemaa? Tuo saman hokeminen alkaaa jo kyrpim..n!

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Etkö jo voisi keksiä jotain uutta hokemaa? Tuo saman hokeminen alkaaa jo kyrpim..n!

    Ei tuollaiset lahoaivot osaa muuta, pikkuaivot ryypätty pilalle, tämä ainoa hokema jäänyt päälle.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ei tuollaiset lahoaivot osaa muuta, pikkuaivot ryypätty pilalle, tämä ainoa hokema jäänyt päälle.

    Tietäs kuka on, niin vois pyörittää hangessa.

    Äänestä

  • Ei nyt niillä käy kauppaa vain USA ja Ukraina . Venäjä jää nuolemaan näppejään.

    Äänestä

  • Venäjä ei tuu saamaan ukrainan mineraaleista dollariakaan.

    Äänestä

  • Huonoa sopimusta ei kannata kirjoittaa. Oli sitten kyse työsopimuksesta, lainasopimuksesta tai mineraalisopimuksesta. Maailmalla aika on nyt sellainen, suomessa myös, että ns.vahvempi neuvottelija yrittää saada mahdollisimman hyvän jopa riisto sopimuksen tehtyä, ajaen vain omia etujaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Tietäs kuka on, niin vois pyörittää hangessa.

    Sinä et pyöritä hangessa kuin lumipalloa!

    Äänestä

Eihän ihminen mitään historiasta opi. Edelliset diktaattorit Hitler ja Stalin jakoivat myös etupiirit ja nyt saman tekee Putleri ja Trumppi.
Venäjälle Ukraina ja Usa:lle Grönlanti ym. Näin se menee, ja muut vain vikisee kuin hiiri kissan hampaissa!

Äänestä

Venäjän puheet toisesta korvasta sisään ja molemmista ulos! Turha niitä on lukea saati kuunnella, täyttä hölynpölyä.

Äänestä

Niinhän se venäjä sanoo, mutta kuitenkin kauppaa jo Ukrainan 26 biljoonan dollarin mineraali varoja, vaikka valloitus vielä pahasti kesken.

Äänestä

Proxy sota jonka USA MASINOI Ukrainan kanssa..

Äänestä
  • Ukraina EI ole yksi yhtenäinen alue. Itä-Ukraina oli venäjänkielinen ja -mielinen. Meidän kansallinen propagandatoimisto YLE syöttää kansalle pajunköyttä. Ukraina ei ole koskaan ollut yksi, yhtenäinen valtio. Ei koskaan, eikä valitettavasti myöskään tule olemaan, jos se ylipäätään jatkaa valtiona.

    Äänestä

"Miten tässä mahtaa käydä?"

Huonosti käy. USA perustaa malmiyhtiön entiseen Ukrainaan, Venäjä toimittaa kaasun ja sotavangit louhivat mineraalit maasta.

EU-Ursula tänään nokitti Trumpille. Ursula sanoi, että jos kaikki Euroopan maat antavat 5% BKT:stä seuraavat 4 vuotta, niin USA:ta ei Euroopassa tarvita. Petteri nyt lupailee Ursulalle kaiken mahdollisen, mutta kyllä kai Li hoitaa homman. Siksihän me hänet äänestettiin Brysseliin. Suomi tarvitsee omat rahansa mummojen hoitoon ja soteuudistuksen kuluihin. Ei Ursula voi niitä omiin aseisiinsa käyttää,

Ukrainalle voitto olisi se, että jokin alue Kiovan lähellä jatkaa itsenäisenä. Puola ottaa varmasti oman entisen alueensa ja Unkari haluaa unkarinkielisen alueen itselleen. Venäjä pitää ainakin Itä-Ukrainan. Zele voi ehkä saada Kiovan, mutta tästä pitää vielä neuvotella.

Eli päin puuta tämä meni. Seuraavaksi menee Baltia ja sitten ollaankin nesteessä.

Äänestä

Venäjän/venäläisten puheet kannattaa aina kääntää ympäri. Jos ne sanoo hyvä, se yleensä tarkoittaa melko huonoa tai huonoa jne.

Äänestä
  • eipä nuo ole paljoa puhuneet, ei ainakaan ylessä.

    Äänestä

Toukokuussa on Voitonpäivä. Ukraina on lyöty ennen kuin Eurooppa ehtii sopia mitään. Suomi vaatii Ukrainan homojen huomioimista ja Ranska vaan tuputtaa ydinpommia. Helpompi pamauttaa Ukrainan voimalat taivaan tuuliin.

Äänestä
  • minnesodasta karrannut menee ukrainaan opettamaan miten lauteen alla kuuluu imeä, toki vain hieman JN toki vain hieman.ketään ei pölötä, kun on deaktivoitu mukana ja suomen lippu liehuu iloisesti mukana.eikö niin..

    Äänestä

Itä-Ukrainassa oli tarkkaampujat jotka ampui heti kun yrittivät paeta liekeistä. Venäläisvähemmistöä poltettiin elävältä 2014 ja tässä oli USAN politikoilla tärkeä rooli. Masinoi sodan Ukrainaan syyttäen Venäjää.

Äänestä
  • masinooli on todella riittoisa ja antoisa sotajuoma.

    Äänestä

  • Lähde?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Venäjä sanoo Ukrainan konfliktia Naton proxisodaksi. Tällöin Suomi liittyi sotaa käyvään liittoumaan. Miten tässä mahtaa käydä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu