CAP27 hömppäheinä

Anonyymi-ap

Suomessa on valtavasti pinta-alaa jolla leikitään viljelyä.
Kontiolahdessäkin näitä hömppäiljelijöitä on viljalti

Kun viljely loppuu on useita keinoja tienata riihikuivaa rahaa helposti.
LUKE, Pro Agria ja EU sekä muut viranomaiset työskentelevät ankarasti jakaakseen tukiaisia tiloille joilla ei enää viljellä vaan leikitään viljelyä.
Entisiä viljelijöitä innostetan mm. niittämään entisiä peltoja.

On luotu GAEC 1, GAEC 2 GAEC7 luokat hömppäviljelylle.
Luonnonhattakorvaus, perustulotuki, EKO-järjestelmä, ympäristökorvaus.
https://salo.fi/wp-content/uploads/2023/02/Peltotukien-rakenne-vuonna-2023.pdf

Yllä olevasta linkistä voi tutkailla paljonko entinen naapurisi tienaa tukiaisilla tekemättä oikeastaan mitään, summat ovat 50 ...600 €/ha.
Siis vuokrapellot kannattaa pitää vuorattuina ja leikkiä viljelyä ja nostaa mahtavat tukiaiset ilmaiseksi ja ilman vaivaa.

Esimerkiksi 15 ha läntti tuottaa parhaillaan 9000€ tiihikuivaa joka vuosi.
Se on paljon enemmän kuin metsän keskimääräinen tuotto.

3

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ollaan kaukaa viisaita, pidetään pellot viljelyreservissä. Kerran kun keritään metsittää, niin sen jälkeen ei ole mitään tehtävissä.
      Osta vain peltoa ja ala hömppäviljele, niin ei tarvitse kadehtia. On siinä muuten aikalailla hommaa, pitää olla koneet ja vehkeet ja aikamoinen byrokratia ja valvonta. Yhteiskunnalliset päättäjät ovat halunneet pitää pellot viljelykelpoisina ja asia on nyt erittäin tärkeä ja ajankohtainen. Maailmalla viljelyala pienenee hurjaa vauhtia ilmastonmuutoksen ym. syiden vuoksi. Hyvä, että on järkeä päätöksissä.

      • Anonyymi

        kannabista


      • Anonyymi

        Ihan vain varuilta pidetään pellot kunnossa.
        Jos pelto metsitetään sen vijelykäyttöön otto on helppoa, kaivetaanha kannot metsästä muutenkin hakkuuaukealta.
        Kyseessä ei missääntapauksessa ole halu pitää peltoja viljelykunnossa. Suuriosa höppäviljelytä on vihreää huuhaata.

        Uutena hömppäviljelijänä aloittaminen on kallista ja vaikeaa.
        Mutta jos on koneet ja pellot vuokrattu on hyvä jatkaa ilma mitään riskiä.
        Siinä samassa voidaan tehdä sukupuolenvaihdos ja taas veronmaksaja maksaa.

        Valtio maksaa paitsi korvauksen, hyödyt myös verotukssa,
        Kaikki kulut, vuokrakorvaukset konekustannuket, siirtymäkilometrit kaikki maksetaa veromaksajien pussista


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      149
      4473
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      184
      3004
    3. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      19
      2731
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      87
      2707
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      126
      2357
    6. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      53
      1966
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      32
      1918
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1815
    9. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      10
      1583
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1079
    Aihe