Lehti kirjoitti torikioskinvuokra 150e kuussa!?Sisältää sähköt ja vedet!?Edullista.Mitä mahtaa olla muiden kiinteistöjen vuokrataso?Leirintäalue,Suvipinx ja monimuu!
Vastaukset 15
- Anonyymi
Ei muutakuin vuokralle ja kahvia myymään, ei taida olla kultakaivos ja neliövuokra ihan kohdillaan
- Anonyymi
Ihan asiallinen vuokra.
- Anonyymi
Näen asian niin, että kunta tarjoaa mahdollisuuden kuntalaisille ja turisteille käydä torikahvilla, sillä tuon kalliimmalla vuokralla tuskin saisi sinne yrittäjää joka sadepäivinä viettää lähes yksin aikaansa kahvilassa pullien kuivuessa vitriiniin. Mielestäni voisi vähän jopa maksaa yrittäjälle joka lähtee pyörittämään säiden armoilla olevaa bisnestä.
Vaikka perjantaisi olisi iltatori kiva, ja silloin myös kahvila avoinna ja ehkä edullsia ellei jopa ilmaisia peräkonttikirppis paikkoja esim 16-20, niin mökkiläisetkin ehtisivät paikalle. - Anonyymi
Hyvin pyöritti lettukahvilaa aamusta iltaan,ilman koppia.
- Anonyymi
Mitä ne paikat maksaa jos on oma katos?
- Anonyymi
150 ei taida riittää sähköihin.
- Anonyymi
Mihinkäs sitä kesäkahvilassa menisi sähköä yli 150 eurolla kuukaudessa?
- Anonyymi
Kylmäkoneisiin
- Anonyymi
Tuotteet leivotaan muualla, ei sitä kahvilassa muita kylmälaiteita tarvita kuin viileä vitriini ja yksi jääkaappi.
- Anonyymi
Ennen.Tulevaisuudessa kioski on toivottavasti auki ja silloin menee sähköäkin.
- Anonyymi
Eikös se kunta siinä kilpailutuksessa maininnut ne ajat jolloin kioskin tulee olla auki ja yrittäjä voi sitten oman harkinnan mukaan laajentaa aukioloa.
Leipomaan tosin pitää nousta jo hyvin varhain aamulla, tuotteet sitten kuljettaa kioskille, laittaa esille ja keitellä kahvit. Päivä sitten jaloillaan myyntityötä ja pöytien siivousta yms. tehden. Sulkemisen jälkeen sitten siivotaan ja lähdetään kauppoihin hankkimaan tarvikkeita seuraavan päivän tuotteita varten. Neljän aikaan iltapäivällä on työpäivä ollutkin jo 12 tunnin mittainen, siihen lisätään sitten illan valmistelut aamuleipomisia varten.
Jokainen voi itsekseen miettiä miten pitkää päivää pystyy tekemään läpi kesän ilman vapaapäiviä, sillä torikahvila ei kyllä yrittäjän lisäksi elätä toista työntekijää.
- Anonyymi
Ja sitten muut vuokrat!?Leirintäalue,Suvipinx ja kuka maksaa sähköt ja muut kunnossapidot.
- Anonyymi
Maksaako joku leirintäalueesta vuokraa? Eikö kunta ole ne mökitkin maksanut...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maksaako joku leirintäalueesta vuokraa? Eikö kunta ole ne mökitkin maksanut...
Mä maksoin viime kesänä kun majoituin viikoksi.
- Anonyymi
No onko pinxiä kunnossapidetty? Kasvaa kohta pöheikköä koko mäki.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791702
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109903En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo97666Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä16522