GPWC alkaa 2008

Autonvalmistajien puuhaama F1:n kilpailijaksi suunniteltu GPWC-formulasarja on saamassa laajalti kannatusta F1-tallien piirissä, sillä peräti seitsemän nykyistä F1-tallia olisi liittymässä uuteen sarjaan. Sarjan alkuperäisten valmistajien BMW:n, Mercedeksen ja Renaultin lisäksi GPWC-leiriin ovat tulossa Honda, Toyota, Minardi ja Ferrarin kanssa välirikkoon ajautunut Sauber. Vain Ferrari on nykyisistä tiimeistä sitoutunut jatkoon F1:ssä vuoteen 2012 saakka, kun taas Midland/Jordan ja Red Bull empivät yhä kantaansa F1:n ja GPWC:n välillä.

GPWC pyrkii aloittamaan kilpailutoiminnan 2008 nykyisen F1:n nykyisen concorde-sopimuksen umpeutuessa.
3206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vaikka Indyn fiasko tuli sopivaan saumaan kasvattamaan Michelin-tallien fanien kiinnostusta GWPC:tä kohtaan, niin koko hanke on hiipumassa.

Muutama viikko sitten oli uutinen jonka mukaan tallit käyvät FIA:n kanssa neuvotteluja F1:n säännöistä kaudella 2008 ja sen jälkeen. Tuon jälkeen kukaan ei enää puhunut sanaakaan GPWC:stä ennen Indy-jupakkaa.

Minusta BMW:n Sauber-kauppa osoittaa että BMW on aikeissa jatkaa F1:ssä. Miksi ostaa talli kahta kautta varten? Willimas jää tämän jälkeen vaille autojätin tukea, eli uskotaan niinikään jäävän F1:iin.

Jos GPWC alkaa, niin se on formuloiden kuolinisku. Uusi sarja on boikottitallien epävirallinen kerho ilman minkäänlaista virallista statusta. Tuskin sääntöjen, sääntörikkeiden ja tulkintojen sopiminenkaan sujuu tallipäällikköjen keskinäisissä palavereissa yhtään sen paremmin kuin nyt. Auktoriteetti puuttuu. Suuren yleisön silmissä GWPC on perustettu 'jotta joku muukin voittaa mestaruuksia kuin Schumi'. En usko että tällainen luuserien kerho jaksaa kiinnostaa. Vastaavasti varsinaisella F1:llä ei ole varaa menettää paria tallia enenpää. Molemmat tulisivat kuolemaan parin vuoden sisällä.

Äänestä
  • Jos FIA jatkaa nykyistä linjaansa niin uskon, että uusi sarja tulee. Mitä tekee Ferrari, ajattaa 20 autoa omana Ferrari-sarjanaan FIA:n "virallisessa" MM-sarjassa :)

    Äänestä

mielenkiintoista, että Ferrarille alkoi tulla noita haasteita uuden autonsa kanssa juuri samaan aikaan, kun muut tallit ilmoittivat lähtevänsä mukaan uuteen sarjaan. Saammekohan nähdä että Ferrari jatkaa murskaavaa ylivoimaansa kunhan tuo uusi sarja on kuopattu ja tallit jatkavat F1 puitteissa
En pitäisi ollenkaan mahdottomana ajatusta että Ferrari piilottelisi oikeaa tasoaan siihen saakka että F1 tulevaisuus on turvattu. Suuri syy tuohon toisen sarjan perustamiseen on Ferrarin ja Schumin viime vuosien ylivoimainen paremmuus ja siitä johtuen yleisökato...kun Schumi voittaa kuitenkin niin ei mennä katsomaan kisaa paikan päälle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toivotaan kirjoitti:

Autonvalmistajien puuhaama F1:n kilpailijaksi suunniteltu GPWC-formulasarja on saamassa laajalti kannatusta F1-tallien piirissä, sillä peräti seitsemän nykyistä F1-tallia olisi liittymässä uuteen sarjaan. Sarjan alkuperäisten valmistajien BMW:n, Mercedeksen ja Renaultin lisäksi GPWC-leiriin ovat tulossa Honda, Toyota, Minardi ja Ferrarin kanssa välirikkoon ajautunut Sauber. Vain Ferrari on nykyisistä tiimeistä sitoutunut jatkoon F1:ssä vuoteen 2012 saakka, kun taas Midland/Jordan ja Red Bull empivät yhä kantaansa F1:n ja GPWC:n välillä.

GPWC pyrkii aloittamaan kilpailutoiminnan 2008 nykyisen F1:n nykyisen concorde-sopimuksen umpeutuessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu