Siinäpä se kysymys henkilökohtaisille avustajille. Mielenkiinnosta kysyn ja tarkoitan tällä sitä, että teetkö kaikki avustettavan puolesta yksin vaiko teettekö yhdessä?
Itse olen ollut pelkästään palvelija monia vuosia eli yksin tehnyt kaiken.
En mitenkään moiti tätä palvelujana oloa, tahdon vain tietää miten yleistä tämä on.
Ja ymmärrän kyllä ilman saarnoja, että avustettavia on monenlaisia ja kykyisiä, tästä ei ole nyt siis kyse.
Onko avustaja palvelija?
11
753
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö täällä ole yhtään avustajaa?
- Anonyymi
mitä liikuntarajoitteisempaa ja huonokuntoisempaa avustat sitä enemmän työroolina on olla palvelija. Työn kuormittavuus lisääntyy. Dementoituneen avustaminen ja palvelu on haasteellista kun ei tiedä miten häntä voi auttaa. Suurin osa avustajista ei siihen kykene.
- Anonyymi
Huono on se avustaja, joka puolesta tekee sen, minkä avustettava itsekin kykenisi tekemään - avustaa avuttomaksi.
- Anonyymi
Näinpä. Tarkoitus on ylläpitää toimintakykyä siinä määrin kuin vain mahdollista, ei passivoida ja tehdä kaikki puolesta. Avustaja ei myöskään ole hoitaja. Kiire on yleisin syy tehdä asiakkaan puolesta kaikki tehokkaasti. (Kotihoitokin tähän sortuu usein. Esim. Asiakas kykenisi pukemaan osittain itse mutta hitaasti , harjaisi itse hampaat ja hiukset mutta siinä kuluisi aikaa, asiakas pystyisi syömään itse mutta hitaasti jne.)
- Anonyymi
Avustettavahan se on se, joka päättää miten tehdään.
Ei ole huono avustaja jos tekee sitä, mitä avustettava tahtoo. Potkuthan sitä saa jos ei tee tehtäviään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Avustettavahan se on se, joka päättää miten tehdään.
Ei ole huono avustaja jos tekee sitä, mitä avustettava tahtoo. Potkuthan sitä saa jos ei tee tehtäviään.Tottakai tehdään sitä mitä avustettava haluaa, kyse onkin vain siitä kuinka työ toteutetaan. Jos tuntee hyvin avustetyavansa, voi osallistaa ja käyttää pelisilmää. Suostutella ensin kokeilemaan itse, mahdollistaa, ja jos on haastavaa niin tulla heti avuksi.
- Anonyymi
Itse asiassa avustaja tekee sen mitä avustettava pyytää. Avustaja ei ala miettimään, pystyisikö avustettava tekemään jonkun asian itse vaan avustaja tekee ne työtehtävät mitä avustettava hänelle osoittaa, mitään laitonta tai hyvän tavan vastaista ei tietenkään tarvitse eikä pidäkään tehdä vaikka joku avustettava sellaista pyytäisi, mutta muuten avustettava määrittelee avustajan työnkuvan.
Avustaja ei ole hoitaja, joten jotkut kuntouttavat työotteet voi jättää sinne lähihoitajan oppikirjaan; avustettava on avustajan työnantaja, ei potilas.
Olen aika kauan avustajan työtä tehnyt ja eräs pahimpia mokia mitä tässä voi tehdä on alkaa jonkinlaiseksi ohjaajaksi tai holhoojaksi avustettavalle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse asiassa avustaja tekee sen mitä avustettava pyytää. Avustaja ei ala miettimään, pystyisikö avustettava tekemään jonkun asian itse vaan avustaja tekee ne työtehtävät mitä avustettava hänelle osoittaa, mitään laitonta tai hyvän tavan vastaista ei tietenkään tarvitse eikä pidäkään tehdä vaikka joku avustettava sellaista pyytäisi, mutta muuten avustettava määrittelee avustajan työnkuvan.
Avustaja ei ole hoitaja, joten jotkut kuntouttavat työotteet voi jättää sinne lähihoitajan oppikirjaan; avustettava on avustajan työnantaja, ei potilas.
Olen aika kauan avustajan työtä tehnyt ja eräs pahimpia mokia mitä tässä voi tehdä on alkaa jonkinlaiseksi ohjaajaksi tai holhoojaksi avustettavalle.Avustaja ei ole ohjaaja, holhooja eikä hoitaja tai terapeutti, mutta kaupungin vammaispalvelu ainakin korostaa avustamisessa yhdessä tekemistä mahdollisuuksien mukaan.
- Anonyymi
Mutta alkuperäiseen kysymykseen ei ole tullut yhtäkään vastausta
Vain pelkkiä mielipiteitä, mitä aloittaja ei kysynyt.
Tämä taitaa olla melko arka aihe.- Anonyymi
Vastaus: En tee kaikkea avustettavieni puolesta yksin. Teen kyllä osan töistä itsenäisesti niiltä osin joihin avustettavani eivät kykene sairautensa vuoksi. Mutta yhdessä tehdään paljon. Laitetaan ruokaa, järjestellään asioita, käydään kaupassa, asioilla, ulkoillaan, autan hygienian hoidossa jne.
- Anonyymi
sitä roolia on mahdoton välttääkään, Kaikessa avustamisessa on kyse myös palvelemisesta. Avustamista on mahdoton tehdä ilman palvelemista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303797Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83019Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai312829Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122532Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322393- 401806
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611175"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821099Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361060Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 761050