Ei ne moittimalla parane. Ylläksellä ollaan viisaita. Siellä on jo kymmenkunta vuotta sitten ymmärretty, että latujen hyvällä hoidolla ei tule rahaa kassaan. Se on siis yks lysti onko niitä hoidettu hyvin tai huonosti. Rahaa tulee siitä, kun tyhmät turistit saadaan tulemaan paikalle. Ne maksaa hyvät hinnat asumisestaan ja jos latuja ei ole hoidettu, niin nehän istuu kapakassa, juo, syö ja taas juo. Se on parasta bisnestä.
Ylläksen latuja on turha moittia
7
397
Vastaukset
- Anonyymi
Jaa. Kun tuhat kilometriä on ”viitsitty” tulla paikanpäälle, niin koko perheelle pitää olla tekemistä. Koko perhe ei ladulle halua, mutta osa kyllä. Ei kiinnosta että ei kiinnosta tehdä latuja. Me ollaan suunnattu sinne missä homma toimii. Lapissa pitäis vaikka kiinnostua 3 hiihtolomaviikon ajan ja sen jälkeen voi lumikissa kuskit laskea takaisin juopottelemaan. Mut onhan se 3 viikkoa paljon pyydetty….oikeesti? Paikallisille voi vetää 10 km valaistun läpi talven, jos niillä sattuis vaikka moottorikelkkoja olemaan omasta takaa, joilla rannun vetäistä.
- Anonyymi
Kun olosuhteet ovat vaikeat, niin ei ole edes halua yrittää.
Ennen joulua, kun lunta kertyi 20 cm, ei kone liikkunut joka ihmetytti paikalla olleita hiihtoseuroja. Osa kisoihin tähtäävistä lähti muualle, jotta pystyivät harjoittelemaan kisaolosuhteissa. - Anonyymi
On todella vaikea suunnitella hiihtolomaa Ylläkselle nykyisin, kun ei ole tiedossa, että hoidetaanko latuja. Kun täältä eteläisestä Suomesta on oltu viime vuosina lähdössä Lappiin, niin olen yrittänyt selvittää, että mikä siellä on latutilanne. Mutta Ylläksen osalta se ei selviä. Aina tulee vaan eteen,e ttä osta se sovellus känykkään. On se HULLUA, että pitäisi ensin tuollainen ostaa, että saa tietää latutilanten. Siispä on kierrelty muualla Lapissa ja oltu tyytyväisiä. Mutta tuo tilanne harmittaa. Vielä vajaa kymmenen vuotta sitten Ylläksellä hoidettiin ladut ja siellä oli aivan mahtavaa hiihtää hienoissa maisemissa. Tekisi mieli mennä vieläkin. Mutta ne ladut pitäisi hoitaa ensin ja pitäisi olla etukäteen tieto, että hoidetaanko vai ei. Ei sinne muutoin kenenkään kannata mennä.
- Anonyymi
Ei sinne suomalaisia enää kaivata. Niillehän pitää tehä ladutkin. Ulkolaiselle riittää, että saa ottaa instaan kuvia.
- Anonyymi
Moitteet voi antaa peruuttamalla varauksen.
Bookin kautta varatun voi peruuttaa ilman kuluja linkistä klikkaamalla. - Anonyymi
Ihmettelen Ylläksen puolesta jos tähän vuodesta toiseen jatkuvaan suoraan ja surkeaan palautteeseen ei reagoida mitenkään.
Ehkä hiihto porukka sais myös katsoa peiliin.
80 luvulla moottorikelkalla vedetty ura kelpasi kaikille. Tosin silloin valmistettiin vielä 2 telaisia työjuhtia, joilla tuli kakssuuntanen latu kerrasta.
80-90 luvulla tuli luisteluhiihto ja latukoneet. Ei sitä leveää banaa tarvitse joka paikkaan vetää vaikka hienot vehkeet olisikin. Latukissa vie keittoa melkoisesti.
Kelkalle on kehitetty ihan hyviä lanoja, joita ykstelaset jaksaa vetää ja niillä saa luistelubaanankin tehtyä.
80 luvun hyvät ladut on nykymittapuulla paskoja monen mielestä, mutta kannattaisi opetella hiihtämään kelissä kuin kelissä.
Karvasuksi vaatiii ajetun ladun, siitäkö tämä marmatus on lopulta peräisin. Itse en enää niillä hiihdä, voideltavilla keli ikkuna laajenee huimasti. - Anonyymi
Onkos se edeleen niin ettei Ylläkselle kannata tulla kun latujen hoito on retuperällä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1024867Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701353En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145