Vaihtoehtoa Mae Hong Son Loop:lle

Kävin tuon ylläolevan Pohjois-Thaimaassa sijaitsevan "roadtrip:n" (muutamalla "sivulenkillä", mm. doi inthanon yms) ajamassa yksin moottoripyörällä olikohan tuo vuonna 2018 taikka 2019 kolmella yöpymisellä.
Tuo on jäänyt itselle takaraivoon että joskus pitäisi tehdä uudestaan (ja vaikka yöpyä reissulla pari-kolme yötä enemmän), mutta on sitten jäänyt tekemättä,
Asiasta on ollut muutamaan otteeseen puhetta hyvän ystäväni kanssa ja hän on ollut halukas lähtemään mukaan ja nyt alkaisi näyttämään siltä että reissu saattaa toteutua tulevalle Toukokuulle (ei ehkä ihan optimaalisin aika, mutta ainoa joka sopisi meille molemmille).
Tuo alkuperäinen reitti on kyllä erittäin nautinnollinen, mutta vielä kytee mielessä olisiko Pohjois-Thaimaassa tuolle reitille joku hyvä vastine olemassa jota voisi miettiä tuon Mae Hong Song Loop:n sijaan?

3

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nykymaailman arvopohjaisen realismin nimissä ajakaa tuo sama reitti avustamattomilla retkipyörillä teltta mukana siinä yöpyen.

      Näytätte vähän taikuille mallia tulevaisuudesta Linkolalaisia periaatteita noudattaen.

      • No itse kun en noita Linkolalaisia periaatteita juurikaan noudata, niin valitettavasti tuo ehdotuksesi ei meidän kohdalla tuolla mahdollisella reissun kohdalla tule toteutumaan...


    • Noh, Tuonne Mae hong son loop:lle tulee nyt sitten kaverin kanssa loppuviikosta lähdettyä.
      To-Pe yönä lento Bangkokiin josta jatko aamupäivästä Chiang Maihin jossa yövytään yksi yö ennen kuin Lauantaina lähdetään moottoripyörillä liikkeelle.
      Alustavan suunnitelman mukaan oltaisiin reissussa viisi yötä joista kaksi viimeistä yötä Paissa, muuten sitten vaihdetaan yöpymispaikkaa päivittäin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      266
      3348
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      80
      1448
    3. 66
      1213
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1049
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      54
      943
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      48
      943
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      941
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      787
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      772
    10. Olet hirviö

      Eikä kukaan saa mua muuttamaan mieltäni.
      Ikävä
      113
      726
    Aihe