Meillä on tullut tiensä päähän pari vanhaa tietokonetta , tosi vanhoja pöytäkoneita+ kasa kovalevyjä kaapinperällä.
Miten ne olisi turvallisinta hävittää, ettei tiedot mene vääriin käsiin.
Sorttiasemalle , kaatopaikalla , vasaralla mäsäksi vai miten?
Vai , hävittääkö ne siellä kaatopaikalla ,kun vie sinne tietoturvajätteisiin ns.
Vastatkaa tyhmälle, kiitos.
Miten ne olisi turvallisinta hävittää, ettei tiedot mene vääriin käsiin.
Sorttiasemalle , kaatopaikalla , vasaralla mäsäksi vai miten?
Vai , hävittääkö ne siellä kaatopaikalla ,kun vie sinne tietoturvajätteisiin ns.
Vastatkaa tyhmälle, kiitos.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Vasara.
Nopein ja varmasti tehokkain tapa tuhota tiedot on tuhota kovo mekaanisesti. Ite olen paukuttanut lekalla ison kiven päällä, sitten vaan kiikuttaa serriin.
Noit tyhjennykset, tietojen poistot ei varmoja. Tosin, en usko monen hakkerin olevan kiinnostunut mun faileista.
Itellä ois nyt kertynyt kasa läppäreitä odottelemaan vuoroaan. Läppärit jotenkin työläämpiä avata. Ehkä ens kesänä.
Niin juu. Läppäreissä vikoja, eivät toimi, eli kovot pakkokin tuhota mekaanisesti lekalla.
=DW=
Minulla kanssa kolme läppäriä joita en edes viitsi käyttää Ajatellut sitäkin miten teen niiden kanssa , viimeisen ostin pari vuotta sittenja käyttänyt viikon , siihen se jäi. Joten oikein pistää vihaksi kun tekee impulssi ostoksia , tottakai ajattelin alkaa sitä käyttämään vaan tabletti on paras., helppo käyttöinen ja nopea joten tyydyn siihen .
Ekaksi formatointi ja lopuksi kirveellä tai rautakangella mäsäksi.
Eikö todellakaan kaatopaikoilla ole salaisen tiedon poistoa. Kertokoon ,kuka varmasti tietää.
Monen käyttöjärjestelmän, kuten esim. Windowsin sisällä itsessään saattaa olla työkaluja tiedon poistamiseen.
Cipher on Windows koneen komentoriviltä ajettava komento, jolla voi poistaa tietoa. Pitää olla vähän osaamista asian suhteen, että pystyy tekemään homman.
Ensiksi poistetaan tiedostot normaalisti ja sen jälkeen käytetään cipher /w käskyä. Positettu tieto ylikirjoitetaan höpönpöppööllä kun käytetään cipher /w käskyä.
Cipher /w:C jossa C on levykirjain, josta koko levyn poistettu tieto halutaan ylikirjoittaa. Jos esim. halutaan ylikirjoittaa vaikkapa E levyn poisettu tieto, niin käsky on silloin Cipher /w:E
Pelkästään tietyn kansion poistetut tiedot voidaan myös ylikirjoittaa. Käskyn perään lisätään silloin kansion nimi cipher /w:C:\kuvakansio
[ cipher /w:driveletter:\foldername ]
Kuka niitä siellä ehtii katselemaan,eivät saa edes ottaa hyllyä vanhasta jääkaapista joka on sinne viety , ei ketään kiinnosta kenenkään ikivanhat koneet.
Kun pitää pari päivää suolaisessa merivedessä konetta niin silloin vaurioituu kaikki koneessa .
Ratkaisin vanhan läppärin hävitysongelman heittämällä koneen läheiseen pikku jokeen. Siellä se nyt makaa viiden metrin päässä rannasta kahden metrin syvyydessä mudassa, eli joku magneettikalastaja saattaa sen nostaa magneetilla, mutta eiköhän se siinä vaiheessa ole jo piloilla ilman suolavettäkin.
On jos siellä on erikseen säiliöt mihin ne kerätään. Kysymällä oman asuinpaikkasi kaatopaikalta selviää tarkemmin.
Harmi tuhota kaikki hyvät pornokuvat !
:-)
Onneksi ei ole sellaisia ongelmia
Miksi ihmeessä säilöt vain huonoja pornokuvia?
Nyt voi vanhemman tietokoneen päivittää win 11 helposti. Sain 2 läppäriä tehtyä eilen näillä ohjeilla kympistä 11 . Pöytäkone ei menny. Elikkä you tubessa on saitti OPETTAJAN MIES. Vielä on väylä yksinkertaiseen muutokseen eikä tarvi ostaa uutta win 11 konetta turhaan. Pieni apuohjelma ohittaa ne uudet turhat vaatimukset jotka estää muuten päivityksen.
Makuasia sanoi koira kun muniaan nuoli:)
Minä laiton läppäriin ja pöytäkoneeseen ohjelman joka estää Win11 asennuksen:))
Yhdellä koneella oli Win11 enkä tykännyt edes vähän, kamala !!!
Saada myllyyn taas Win10, siinä kului aikaa, kahvia ja tupakkaa.
Aikoinaan luulin että Windows Vista oli kamalinta mitä Redmondista on tullut.
Olin väärässä.....
Joo ei toi 11 ihan lemppari ole. Vielä lenovon paska tazpäd jossa ei ole hiirinappeja, joutuu BT hiirtä käyttämään että voi tehdä mitään. Välillä outoa jumittamista, ihan perustoiminnossa, esim avaa txt file, koko siis 10 kt. Kone miettii 10 sekuntia ennen ku avaa. Ei joka kerta mut pari kertaa päivässä. Sama MP3 kanssa. Sama pelkästään folderin avaamisen kanssa....
Kysymyshän on win10 tuesta joka loppuu syksyllä. En halua hoitaa pankkiasioita tuettomalla koneella. Se on suurin syy ja muihin ohjelmiin ei ole halua. Jos vain surffaisin uutisten parissa ei virus olisi ongelma.
Joskun aikoinaan purin tietokoneita elektroniikan kierrätyskeskuksessa ja osat kuljetettiin jonnekin missä materiaalit hyödynnetään. Se on aivan käsittämätön määrä mitä tietokoneita poistuu käytöstä eikä kukaan sen takia murtaudu elektroniikkaa käsittelevään laitokseen sen takia että saisi kiintolevyistä tietoa.
Tuskin niitä edes enää käsin puretaan vaan ne murskataan ja materiaalit erotellaan.
Gigantit vastaanottaa tietokoneita ilman että tarvii uutta ostaa.
Ehkä lähempää kuitenkin löytyy elektroniikkaa käsittelevä laitos jolla on keräyspiste.
https://serkierratys.fi/ser-kierratys/mihin-vanhan-laitteen-voi-palauttaa/
Giganttiin ainakin voi viedä ja sieltä menee kovalevyt tuhottavaksi. Näin minulle sanoi myyjä kerran kun vanhan rikkoutuneen tabletin vein ja meinasin sinne ser-lavalle laittaa ja hän osui siihen . Otti sen tabletin ja sanoi vievänsä sisälle ettei asiattomat pääse käsiksi siihen.
Kun tietokone menny rikki siitä vaan roskikseen.
Ei kuulune varsinaisesti aiheeseen mutta ostimme uuden tulostimen. Ihan peruskotikäyttöön ja piti olla helposti asennettava mutta ei saa toimimaan sitten millään. Hävitän kohta ja ostan uuden. Ärsyttää. Entinen toimi kuin unelma mutta tuli tiensä päähän.
Vie takaisin kauppaan ja sano ettei toimi.
Voisiko olla, että tietokone on ns. liian vanha, ei löydy enää oikeita ajureita eli ei osaa lukea niitä?
Eiku. Kävin ostamassa USB-kaapelin. Langattomalla yhteydellä ei toiminu vaan nytpä toimii😁.
Langaton yhteys voi tietyissä malleissa olla hankala saada toimimaan. Kaapelilla toimii yleensä satavarmasti.
Ni sulta vaikuttaa. Tuossa tulostimessa oli ohjeet miten langattoman kauttakin saa toimimaan mutta eipä vaan toiminut. Lueskelin arvosteluja ja eipä tuo ollut onnistunut kaikilta muiltakaan.
Mutta pää-asia että noin kotikoneena nyt saa tulostettua sen vähän mitä tarvii.
Siis niin siltä vaikuttaa eikä sulta.....
Veisin, mutta kauppa josta sen ostin, lopetti jo yhdeksän vuotta sitten.
Niin voi käydä....
Kyllä ne hävittää kaatopaikalla eivät saa mennä kopeloimaan m enkä usko että heillä on kiinnostustakaan sellaiseen , aikaa vievää touhua vanhojen tavaroiden. kanssa.
Itse heittelin muutama vuosi siten sanoivat minne ne laitetaan . Siellä oli iso kasa vanhoja koneita . Joten turvallista se on .
Kyllä ja täällä ainakin on lukolliset säiliöt mihin salattavat ja tuhottavat laitetaan ettei ulkopuoliset pääse ronkkimaan
Jos laitat tietokoneen täydellisesti poistoon, tai annat pois, vanhat tiedostot voi poistaa helposti.
''Nollaa Windows 10 -tietokone:
Paina Asetukset > Päivitä & suojaus > Palautus.
Paina “Palauta tietokoneen oletusasetukset” -kohdasta ”Aloita”.
Paina “Poista kaikki”.
Jos Windows pyytää valitsemaan pilvisijainnin ja paikallisen sijainnin välillä, valitse pilvisijainti, mikäli tietokone on yhdistetty verkkoon.
Valitse “Muuta asetuksia” ja aseta ”Haluatko poistaa tiedot” vastaukseksi ”Kyllä” ja vahvista valintasi.
Paina Seuraava > Nollaa.
Elokuvissa ne laittaa koneet mikroon, tosin pöytäkone ainakaan sinne ei sovi. Tabletit menee.
Windows 10 tuki loppuu, mutta kone lienee toimii vielä senkin jälkeen muuten mutta windowsin päivitykset ei. Näin olen käsittänyt. Itse en olisi vielä tästä läppäristä valmis luopumaan kun on vain muutaman vuoden vanha, mutta ei kuitenkaan saa windows 11 ladattua kun ei riitä kapasiteetti. Pitäisi löytää joku nörtti joka pientä korvausta vastaan osaisi vaihtaa jonkun muun käyttöjärjestelmän. Ei olisi varaa viittäsataa laittaa uuteen koneeseen.
Senverran eräältä digisivustolta löysin tietoa että Ububtun saisi ilmaiseksi ja sillä ainakin 5 vuotta lisää käyttöaikaa tälle läppärilleni. Se riittäisi minulle vallan mainiosti tähän hätään. Täytyy vaan kysellä kuka hoitaisi vaihdon kun itse en siitä varmasti suoriudu.
Vasaraa annoin ihan päreiks laitoin, ja vein elektr. roskiin.
Olen laittanut tuonne tuhottavaksi: https://seiffi.fi/