1.Miten avattu kuivaruokapussi pitää säilyttää? Jääkaapissako?
2.Tietääkö joku, mikä lihanosa siasta on vähärasvasinta.
2.Tietääkö joku, mikä lihanosa siasta on vähärasvasinta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
1. Tietenkin suljettuna kuivassa ja viileässä paikassa kuten kylmässä komerossa. Jääkaapissa on yleensä aina kosteutta, joka voi tarttua ruokaan, mutta on se parempi paikka kun kuumassa säilyttää.
2. Kissalle tulisi syöttää liha rasvoineen, mutta ei sianlihaa vaan nautaa. Kertovat nuo ravintoasiantuntijat olevan nuo sianlihan rasvamolekyylit niin suuria, että tukkivat kissan hiusverisuonia ja aiheuttavat karvaongelmia.
Nirso rouva EI syö nautaa, eikä kanaa, kalaa, elimiä, tai mitään tölkkiruokia. Sille on pennusta asti kelvannut ainoastaan sianlihasuikaleet ja kuivaruoka. Sikaa se saa joka ikinen päivä. Painaa 7kg , siis liikaa. Se on todella jääräpäinen ruokailija. Turkki sillä on tosi upea, kaikki vieraat aina kehuu, jopa eläinlääkäri. On mulla toinenkin kissa, se syö nautaa, säilykkeitä, maksaa jne. Turkki ei ole niin hieno kuin tällä toisella. Mitäköhän tässä nyt sitten tekisi?
Kyllähän tuo 7 kg olisi aivan normaalipaino vaikkapa Maine Coon kissalle, mutta tavallisen kotikissan se kieltämättä tekee hieman pyöreähkön näköiseksi.
Kun on pienestä pitäen tottunut syömään tiettyä ruokaa ja enemmän kuin mitä kuluttaa, niin kertyyhän se vararavinto lihasten väliin. Vain ruokavalion muutoksella voi saavuttaa rodulle tyypillisen normaalipainon, mikäli sellaiseen on tarvetta.
Onhan toki sellaisiakin kissoja, jotka saavat silloin tällöin muutaman silakan, joskus jauhelihaa ja ehkä makkaranpätkänkin, mutta saavat pyydystää suurimman osan ravinnostaan luonnosta. Kissat voivat hyvin ja pitävät maatalon pihapiirin jyrsijäkannan kurissa, joten se siitä.
Sitten taas on lihomiseen taipuville kissoille omia raksuja ja suositeltavia ruokavalioita. Tarkasti säädelty vitamiini- ja ravintotasapaino turkin jokaisen karvan parhaimman kiillon esille saamiseksi sekä kissan rotuominaisuuksien säilyttämiseksi kuuluu huipulla olevien näyttelykissojen arkeen.
Olen säilönyt kissalleni naudanlihan tuoreena "lämpimänä verisenä" pakastimeen, mistä ottanut kerrallaan päiväannoksen sulamaan. Aina on kelvannut, enkä muuten tiedä kissaa jolle ei todella tuore liha kelpaisi. (Kaupassa liha on yleensä vanhaa, riippunutta.)
No on tytöllä painoa. Et kertonut, onko leikattu. Leikattu kissa yleensä tuppaa hiukan lihoamaan. Mitä mieltä eläinlääkärisi on kissan painosta ? Hän olisi paras henkilö suunnittelemaan kissan ruokavaliota. Mutta ei se pelkkä paino kerro kaikkea. Itselläni on leikattu uros, joka painaa 7,8 kg ja uskallan taata, että liikapainoa ei ole.( ei rotukissa ) Kissa on muuten vaan erittäin kookas ja pitkä. Mikäli painoa olisi vähemmän, voisi sitä sanoa laiheliiniksi.
Et myöskään kertonut, mitä nappuloita syötät. Jos ostat nappulat eläinkaupasta, kissasi todennäköisesti saa riittävästi myös vitamiineja ja hivenaineita. Sinun sijassasi jatkaisin nykyistä käytäntöä edelleen, mikäli eläinlääkäri ei ole eri mieltä.