Hallituksen asettamalla työryhmällä on kuulemma kaksi ratkaisua talouteen.

Anonyymi-ap

Varmaankin hyvin toimeen tulevien veron kevennykset ja työttömien tukien leikkaukset ovat nämä kaksi ratkaisua ja perintöveron poisto,
joka ei sekään talouskasvuun vaikuta merkittävästi,
mutta eihän siitä taas olekaan ollenkaan kysymys, kaikki on mafiahallituksen huijausta "talouskasvun" nimissä.

14

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Demareiden kunta ja aluevaaliohjelma sisältää paljon todella kivoja asioita, jotka kuulostavat houkuttelevalta sen tarkemmin pohtimatta. Kuka voisi vastustaa puoluetta, joka lupaa kaikille kaikkea?

      Ongelmana on vaan se, että todella moni ehdotuksista maksaa Ja maksaa muuten paljon. Demareissa tiedetään tämä, mutta silti kokevat tärkeämmäksi sumuttaa suomalaisia äänien himossa.

      Palveluiden pelastajina esiintyminen on populistista ja vastuutonta poliitikan tekoa, kuin vain mikään voi olla. Varsinkaan jos ei esitä korvaavia säästöjä ehdotuksille.

      Rahaa ei ole. Ja jos sitä ei ole, niin millä se katetaan? Uudella velkarahalla tietenkin. Ja kuka sen maksaa? Veronmaksajat tietenkin. Viime kädessä se tarkoittaa veronkorotuksia tai jostain muualta luopumista.

      Suomessa ei vieläkään olla herätty siihen, kuinka huonossa kunnossa julkinen talous oikeasti on. Toki demaritkin uhraavat ”kestävälle taloudelle” ohjelmastaan muutaman rivin, mutta se näyttelee hyvin pientä osaa ohjelmasta, joka muilta osin keskittyy lupailemaan lisää palveluita.


      Kuinka paljon näissä vaaleissa keskustellaan siitä, mistä rahat kaikille kivoille lupauksille?

      • Anonyymi

        Sdp on valintani hautaan saakka


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sdp on valintani hautaan saakka

        Sdp on järkevin valinta.


      • Anonyymi

        Sinä puhut sumuttamisesta , ei ne mitenkään sumuta, joten ei tartte laitaa propagandaa mistään sumuttamisesta,
        Sillä kukahan oikeastaan on sumuttanut , ne istuu hallituksessa nyt , muistatko montako työpaikkaa lupailivat , ja vanhat hoidetaan , bensan jota alas ja kalaakin saa halvalla jne
        mikään ei oikein ole niinkun pitänyt paikkaansa ja vielä viitsit sanoa että demarit muka sumuttaa .kai heillä on joki realistinen suunnitelma työn alla . Kaikki mitä puhutaan tämän hallituksen toimesta rahasta ei ainakaan minuun vaikuta mitenkään , en usko puoliakaan . Jos mennään vaaleihin lupauksilla eikä ole aikomustakaan täyttää lupauksiaan niin mielestäni siinä on petetty ihmisten luottamus , ja luottamuksen menettää vaan kerran .ei toista kertaa.
        Yrität viljellä epäluottamusta vaikka et edes tiedä mitä on suunnitteilla . Niin että aikanaan nähdään mitä tulevaisuus tuo tullessaan .
        Ei siinä mustamaalauksen auta , kansa on nyt kokenut näitä leikkauksia, ja sitten tulee käymään niin ennen aaseja että laittavat köyhille jotain etuja muka että saisivat ääniä , joku siihenkin varmaan haksahtaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä puhut sumuttamisesta , ei ne mitenkään sumuta, joten ei tartte laitaa propagandaa mistään sumuttamisesta,
        Sillä kukahan oikeastaan on sumuttanut , ne istuu hallituksessa nyt , muistatko montako työpaikkaa lupailivat , ja vanhat hoidetaan , bensan jota alas ja kalaakin saa halvalla jne
        mikään ei oikein ole niinkun pitänyt paikkaansa ja vielä viitsit sanoa että demarit muka sumuttaa .kai heillä on joki realistinen suunnitelma työn alla . Kaikki mitä puhutaan tämän hallituksen toimesta rahasta ei ainakaan minuun vaikuta mitenkään , en usko puoliakaan . Jos mennään vaaleihin lupauksilla eikä ole aikomustakaan täyttää lupauksiaan niin mielestäni siinä on petetty ihmisten luottamus , ja luottamuksen menettää vaan kerran .ei toista kertaa.
        Yrität viljellä epäluottamusta vaikka et edes tiedä mitä on suunnitteilla . Niin että aikanaan nähdään mitä tulevaisuus tuo tullessaan .
        Ei siinä mustamaalauksen auta , kansa on nyt kokenut näitä leikkauksia, ja sitten tulee käymään niin ennen aaseja että laittavat köyhille jotain etuja muka että saisivat ääniä , joku siihenkin varmaan haksahtaa

        Korjaus vähän ennen vaaleja , eikä mitään aaseja (. Kone temppuilee )


      • Anonyymi

        Nettiketti unohtui....tai et välitä ???

        Pelkkä copy/paste. Mukavaa kun Miko Bergbom kirjoittaa sinulle mielipiteen.


    • Demarit ei ole pahemmin päässeet vaikuttamaan talouden kehitykseen, yhden kerran noin 30-vuodessa sekin pandemia ja kriisi sävytteinen.
      Pääministeri puolue suuntaa talouspolitiikan, Holkeri, Katainen ja nyt Orpon hallitus, mitä näitten kolmen hallituskauden aikana käynyt, pelkkää lamaa, Keskusta aina korjannut kokoomuksen lamaa.
      Nyt talouden korjaamiseen voi mennä pitkä rupeama, toisaalta kokoomus saattaa voittaa seuraavatkin eduskuntavaalit kun voittoon tarvitaan noin 20 % äänimäärä, se onnistuu helposti kokoomuksesta vaikka takana saavutettu lama ja sen seuraukset.
      Kansa uskoo kun Orpo sanoo, kokoomus ainoa talousosaaja puolue Suomessa.

      • Anonyymi

        Ei mielestäni monikaan usko mitä sanovat, eikä perustama hallitus teki asiat heidän kannaltaan vaikeammaksi
        Jotenkin halpa maku jäi suuhun kun ottivat populisteja riehumaan saksien kanssa .
        Muuten oli kokoomus ainakin ennen kunnioitettava puolue, myöskin demarien mielestä , mutta luulen että allituksen kokoonpano vaikuttaa monen rehellisen ihmisen päätökseen .


    • Anonyymi

      Sdp on aina vanhusten valinta

    • Anonyymi

      Lähde?


      Hevosmiesten tietotoimistoko? Sitäpaitsi mainitsit kolme asiaa :D

      Noin tiivistetty kommentti aloitukseen: Vaikka minkälaisia ihmeitä tehtäisiin, nykyiseen geopoliittiseen tilanteeseen ne ei vaikuttais mitenkään.

      Pitää katsoa tulevaisuuteen.

      Maan elinehto on vienti, sisämarkkinat ei meinaa yhtään mitään isossa kuvassa. Alustavaa kehittymistä vientiin näköpiirissä, saapi näkee miten edistyy. Nyt kuitenkin just nyt lama.

      Jos leikkauksia ei tehtäis ja kulutusjuhlas jatkettaisiin totuttuun tyyliin, maa ois konkurssissa ennen joskus tulevaa nousukautta. Sinne asti pitää selvitä.

      Mä en todellakaan fanita persuja, en kokoomustakaan. En kyllä muitakaan puolueita. Mutta pakko todeta, nykyhallituksen touhut on kyllä kovia, mutta oikeita.

      Tulevat sukupolvet todennäköisimmin tulevat kiittämään nykytoimia. Ilman näitä, net ois niin veloissaan, että lähtisivät suomesta pakolaisiksi minne tahansa täältä.

      Kun nyt on nyt, mutta mitä tehdään nyt, vaikuttaa myös huomiseen.

      Ugh. Olen paasannut taloupolitiikasta.

      =DW=

    • Säästöjä tehtävä kun ei ole tuloja tarpeeksi, milloin sitten on julkinen talous ei kestä jatkuvaa leikkaamista, lakisääteiset tehtävät hoidettava.
      Kaksi vuotta ennusteet pettäneet, Suomen talous EU:n kehnoin, muualla kuitenkin paremmin. Sote ei kallis, mut sen tekee kalliiksi taloutemme, Satosen toive työllisyydestä olisi pelastus jos vain toteutuisi. Satonen menee Kelan johtajaksi vaikka Saarikko osaavampi siihen.
      Tuleeko Marttinen Satosen tilalle, sanotaan kaksisataatuhatta uutta työllistettyä tähän hätään niin näyttäisi valoisammalta. Hallitus odottaa yritykset ratkaisivat ja yritykset odottaa hallitus ottaisi vastuun viennistä. Suuret yritykset hoitaa osuutensa, keski- ja pienet yritykset siinä tarvitaan hallituksen ministereitten viennin osaamista, rakentaminen elpyy hyvin hitaasti.
      Kotimainen kulutus pitää ettei paljon huonompaan mennä, rauha Euroopassa siinä on kasvun mahdollisuus.

    • Anonyymi

      Kiurun läpi jyräämä Sote-uudistus maksimoi aluepomojen palkkiot. Samaan aikaan Sote-alueilta säästetään hoitajien ja potilaiden kustannuksella.
      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011086625.html
      Demareilta voisi kysyä "Eikö teitä hävetä?". Ai niin, "Kaiken voi tehdä reilummin". toisten taskuilla

      • Sote rahoitus hyväksyttiin valiokunnissa niin kuin Sote itsessään, kokoomus teki monta Sote ehdotusta vuosien varrella mikään ei mennyt läpi. Kun Marinin hallitus pääsi yrittämään Sotea sen ainoan kerran mikä demareilla oli tosin keskustan vaikutus siihen ratkaisi.
        Sote rahoitus pitäisi olla vakaa ilman suhdanteita, Orpo haukkui Soten kalliiksi, ei ole osviittaa miten kallis olisi ollut kokoomuksen Sote, miten se toimisi kun pääpaino olisi yksityinen.
        Niin tai näin meillä on Sote, onko terveys mitattavissa rahassa.


    • Anonyymi

      toisen asteen yhtälöllä on kaksi ratkaisua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      511
      4260
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3391
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2282
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      476
      2159
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      86
      1476
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1343
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1271
    8. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      96
      1211
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      65
      1173
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1124
    Aihe