Tallink Pre Order

Anonyymi-ap

Käyty monia vuosia vaimon kanssa Tallink / Siljan ostosristeilyillä nauttimassa merimaisemista ja samalla ostamassa edullisia juomia viikonloppuihin ja juhliin.
Viimeisin reissu viiko sitten olikin suuri pettymys...
Tilasimme juomia reilu 40 laatikkoa Tallink Pre Orderin kautta. Kotona huomasimme, että siidereistä 17 laatikkoa oli päivätty parasta ennen päivämäärällä 3 kk eteenpäin.
Glub One palvelun vastaukset olivat ihan asiallisia, mutta asiaan ei kantaa tullut vaan kirjoittivat Pre Orderin hoitavan reklamaation.
Mitään ei ollut sieltä kuulunut tähän mennessä, mutta kun laitoin viestiä, että kuka siellä on yhteyshenkilö ja mitkä mahtavat olla heidän vastausaikansa, niin yllättäen seuraavana päivänä tuli Pre Orderista pahoitteluviesti. Tuli tunne, että ilman kyselyäni vastausta ei ehkä olisi tullutkaan.
Noudattavat kuulemma Viron lainsäädäntöä, että tuotteita voidaan myydä niin pitkään kuin päivämäärää tuotteissa on.
Tämä mielestäni kuluttajan kannalta ongelmallista, kun lähtökohtaisesti ostosristeilyllä lähtijät ostavat lavan tai jopa 2 juomia.
Tallinkin sivuilla ei kuitenkaan ole mitään mainintaa myytävien tuotteiden parasta ennen päivämääristä. Aika vastuutonta myydä tavaraa tietäen, ettei sen käyttö ole mahdollista päivämäärien puitteissa.
Tallink / Siljan Pre Order siis vain pahoittelee, mutta ei ota mitään vastuuta asiaan.

3

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuossahan ei ole mitään "laitonta". Tuotteen päiväykset voimassa eli vastuut kunnossa.
      No, onneksi hinta oli edullinen ja näin säästit monet eurot verrattuna Suomen hintoihin.
      Hölökyn kölökyn!

    • Anonyymi

      Kaikki kaupat toimivat vastaavasti elikkäs ensin myydää ja toimitetaa vanhimmasta päästä olevat tuotteet. Muuteha tavara saattaa mennä vanhaks ja joudutaan laittaa ne poies myynnistä ja tulee tappiota.

    • Anonyymi

      Tallink on länsimaiset arvot omaava rehellinen firma, huomaa esim hotellien toiminnasta jos vertaa vaikka nordic hotel foorumiin tallinnassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2045
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1854
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      322
      1667
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      1546
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      30
      1153
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1093
    7. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      89
      1057
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1037
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      63
      1032
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1018
    Aihe