Tua Backman after work

Tuua julkas jotain tään tapasta "support your local business".

Ovelaa hyvää tarkottavana (yleisesti muka) ohjata hänen bisneksiin?

Oman edun tavoittelua?
9466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Se asia ei oo muuttun vuosikymmenis. Ossaa hyödyntää varakkait ja julkissii ihmissii.

Äänestä

hänen etu aina lähtökohta?

Äänestä

Voit juhlia valitsemassasi seurassa ja juuri siinä määrin kuin itse haluat. Mutta lähtökohtien tulisi olla muut kuin manipulointi ja hänen omat etunsa.

Tärkeintä on molempien edut _ ihmisen, jonka itse valitset, ei hänen itsestään luomansa harhakuvan tai varallisuuden perusteella.

Kaipaatko julkisuuden säihkettä? Jos se on erityinen tavoitteesi, Backman voi olla sopivaa seuraa - hän kun osaa hyödyntää ihmisiä, joista on hänelle hyötyä.

Yksityishenkilönä olennaista on ihminen itse, ei varallisuus. Yrityksessä taas on tervettä, että yrityksen arvot ja työntekijät yhdessä määrittelevät, mitä yhteisö haluaa - ei yhden tai kahden henkilön etu.

Esimerkiksi esihenkilölle ei välttämättä edes uskalleta sanoa suoraa kritiikkiä.

Menestyneitä ja varakkaita ihmisiä hyödynnetään, jotta hän, joka on menestynyt kontrolloinnissa ja toisten tuella (?), voi jatkaa tätä peliä - osallistumismaksuilla ja muilla resursseilla, jotka hänen tapahtumiinsa valuvat.

Äänestä

Hänen lähtökohtansa ja jopa henkilökohtaiset intressinsä ovat ilmeiset: ketä hän tarvitsee, mistä hän haluaa sponsorointia ja millaisia näytevaatteita hän haluaa käyttöönsä.

Ja kun tapahtumaan kutsutaan se ei tapahdu omasta aloitteestasi - houkuttimiksi on mietitty valmiiksi esimerkiksi hyväntekeväsyyden viitta tai mahdollisuus markkinoida omia tuotteitasi.

Pitääkö tämä paikkaansa?

Tämä ei ole kenenkään muun suunnittelema kuin hänen tai hänen lähipiirinsä?

Äänestä

Houkuttimina on tarkkaan mietittyjä elementtejä, kuten hyväntekeväsyys tai mahdollisuus markkinoida omaa tuotettasi.

Äänestä

Du e som en fisk som int längre slipper ut burkin, när du en gång hakat fast

Äänestä

I början kan de smaka bra, men du har nog redan slukat betet lite för tidigt å litat för myki.

Äänestä

för allt e int alltid som de ser ut.

Äänestä

de e nog hälsosamt att välja inom firman om du vill vara me på tyhy, afterwork eller va de nu edu gått me på.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tuua julkas jotain tään tapasta "support your local business".

Ovelaa hyvää tarkottavana (yleisesti muka) ohjata hänen bisneksiin?

Oman edun tavoittelua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu