Marsu + Allergia

Anonyymi-ap

Moi! Mun isällä on allergia ja kun meillä oli kani niin sen piti muuttaa pois 2vk päästä tulosta allergian takia. Tosin se asui koko ajan paikassa missä isä kulki paljon. No mulla tekis hirveenä mieli ostaa marsuja, oon tosi hyvä eläinten kans ja oon lukenu monia hoito-ohjeita ja voisin maksaa ne ite. Niin onko kellään tietoa voinko ottaa 2 marsua jos ne asuu mun huoneessa (tietenkin ne sais olla lämpimällä kelillä ulkona ja sais temmeltää esim mun huoneessa aitauksen ulkopuolella) ja mun isä käy mun huoneessa vaan sanomassa hyvät yöt ja sitäkään ei ole pakko tehdä mun huoneessa. Mä käyttäisin häkin pohjalla peitteitä kuivikkeen sijasta, pitäisin kevät-kesä-syksyllä ikkunoita mahdollisimman paljon auki, pitäisin ilman puhdistajaa huoneessa, putsaisin häkin usein, pesisin peitteet pesukoneessa, käyttäsin tarraharjaa vaatteisiin ja pitäisin aina ovea kiinni. Niin tietääkö joku onko tällee mahdollista tehä ja saa antaa lisää vinkkejä aiheeseen liittyen :)

2

379

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, mun mielestä ainakin toi suunnitelma kuulostaa mahdolliselta. Ja yleensä jos ottaa kaksi uros marsua niin niille voi syntyä kinaa häkissä, niin suosittelen ottamaan naaras marsuja. Toki, ei välttämättä kaikki tyttö marsut tykkää toisistaan eli voi olla jotain poikkeuksia.
      Häkki ois hyvä putsata kerran tai kaksi kertaa viikossa. Ja on mielestäni kauheeta nähdä jotain marsuja TOSI pienissä häkissä. (Eli tyyliin jostain eläinkaupasta ostetusta hamsterin terraariosta). Mun marsujen häkki on 2m pitkä & 1m leveys, se on ihan ok *mun mielestä*.
      Ja häkkiin kannattaa laittaa kaikkia eri aktiviteetteja ettei marsuille tuu tylsää. Puhdasta heinää & vettä pitää olla aina tarjolla ja muista pelletit! Ja marsuille laitan yleensä aamuisin ja iltaisin ruuat.
      Toivottavasti saat marsuja :D

      • Anonyymi

        kiitos!! super hyvö vastaus <3


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      362
      831
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      615
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      605
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    9. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      123
      539
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      537
    Aihe