Ostan kestävimmän pyykkikoneen mutta

Anonyymi-ap

Minkä? Hinta ei ole tärkeä. Nyt käytössä oleva kone on miele,ehkä toimiva ja vuodelta 2009. Hinta oli jotain 1600€ muistaakseni. Siirrän autotalliin tämän koneen yli 100kg murikan. Mutta minkä tilalle? Miele tai asko on itellä ehdokkaat. Mutta mitkä versiot on ne 1 kestävät? Mitään ihme ohjelmia ei ikinä koskaan ole tullut tarvittua. Mielessä on usein tukossa nukkasihti kun on näitä kissoja koiria muutama. Tuo nukkasihti tympii mutta karvoja on niin ja pitkähiuksinen vaimo jonka karvoja löytyy myös robotti imurin kelalta mutta en valita ihana nainen! Jeep posliini. No se ei ole nyt asiana vaan kestävän parhaan koneen löytyminen. Linko saa olla vaikka 1400 ei alle kun useinkin jää 1600 alle epätasapainon tähden nykyisinkin kun tungetaan koneeseen kaikki mikä mahtuu ja kiloja on eikä tietystikkään voi pääsyä täysille kierroksille silloin ja se on ok. Miele on ollut hyvä mutta uuden ostan nyt joka tapauksessa. Joskus katsonut noita 3vaihe mielejä mutta ei niissä taida olla sen kummempaa etua vaan ns normi koneista se kestävä. Tässäpä tämä. Onko tietäjiä asiasta?

7

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saasta ! Aloitin jutun ja EHJÄ !!! ehjä kone ei ehkä...siis ehjän koneen vain siirrän talliin ja uuden ikuisen koneen tilalle. Miele kestää. Asko voi olla seuraava ja mitään lg yms en edes katso tai tarvetta ehdotella muta noista merkeistä se kestävä ja fiksu ja en koske koneeseen jossa on pesu aineelle annostelu automatiikka sillä aineet laitan jos laitan itse ei mikään hajoava automatiikka. Tiedän mitä laitan oikein tai väärin.

    • Anonyymi

      Kalleimmat Mielet tehdään Saksassa. Askot nykyisin Sloveniassa. Muistaakseni Gorenje merkin alla valmistus. Osta siis Miele.

    • Anonyymi

      No kerran rahalla ei ollut merkitystä tilaa mieleltä omien speksien mukainen niin räätälöivät sen sulle. Jos rahalla kuitenkin on merkitystä osta kallein pro-malli ja vedä sille kuumavesi, kolmivaihe ja pesutiloille oma ilmanvaihto.

      • Anonyymi

        Siinäpä veikeä jannu pelkkää kateutta olut höyryissään täynnä. Arvaan elinympäristösi tason. Koeta ryhdistäytyä. Tämä on vain pesukone arkinen kone. Tallissa on jo miele wanha tiskikone kun osia on näppärä pestä ja nyt rievut ja haalaritkin saa arvoisensa työkoneen. Eipä tähän oikein muuta kuin että nyt voi enempi pestä tallissa vaimon helpotukseksi. Säästyy sähköäkin jne kun ei riepujen jälkeen tartte puhdistuspesua. Eiköhän ensiviikolla ole valmista. Jättäkää ihmiset juopottelu vähemmälle.


    • Anonyymi

      Samaa romua ne on nykyään. Ota joku tavallinen bosh tai Samsung.

    • Anonyymi

      Askon tilasin hetki sitten. Eihän ne ole edes kalliita ja on terästä kaikki sekä piirikortit on järjestyksessä se kun oli joissain ollut ongelma. Ei mikään turhuutta täynnä oleva promalli. Olipa helppo rasti lopulta.
      Vaimo oikeastaan halusi eroon tuosta kumikauluksesta joka on kyllä kumma lian kerääjä ja sen jatkuvasta putsauksesta. Ei höyry pesuja kun ei tartte semmoisia.

    • Anonyymi

      Persaukiset wannabet ostelee askoja kun ei ole rahaa mieleen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2022
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe