Korvaus remontista vuokrasuhteen päättyessä?

Anonyymi-ap

Hei, onko kukaan saanut oikeudessa korvausta vuokralaisen remontoidessa vuokra-asuntoa? Olen tehnyt rintamamiestaloon mm. Uuden keittiön, uusi lattia ja putkityöt. Yksistään tämä maksoi 14500 eur jos ei laske lattiaan käytettyä omaa aikaa. Kokonaisarvio n. 20 000 eur ja olen nauttinut työnjäljestä 2 vuotta. Muuten asunut 11 vuotta. Tuntuu kohtuuttomalta, että nyt sitten tuli irtisanomisilmoitus :) keittiö oli homeessa kun muutimme asumaan.

Yt. Päivi

4

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vuokranantajalta pitäisi aina kysyä lupa, kun asunto on hänen omistuksessaan. Onhan se täysin ymmärrettävää siis, että täytyy kysyä lupaa.

    • Anonyymi

      Ihmisen tuskin tarvitsee vedota siihen ettei kämppää ole edes vilkaistu.

    • Anonyymi

      Suomisen suvun seikkailut lie niitä salatuimpia vakuuspetoksia koskaan.

    • Anonyymi

      Oliko sinulla kirjallinen sopimus vuokraisännän kanssa että sinulla oli lupa tehdä remonttia? Kuluista myös kirjallinen sopimus?

      Jos olet ilman asunnon omistajan lupaa remonttia tehnyt, niin omistaja ei ole korvausvelvollinen. Omaksi vahingoksesi olet tehnyt ja kärsit seuraukset.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3366
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      96
      3151
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3004
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      70
      2928
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      52
      2862
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2642
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2460
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2311
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      42
      2165
    10. Vielä ei ainakaan

      Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
      Ikävä
      32
      1943
    Aihe