Yhdistetty hiihtomuotona on TV.n täyteohjelmaa. Kisoissa ei ole mitään jännitettävää, koska näin penkkiurheilijan näkökulmasta mäkihyppy dominoi lajia. Hyppyosuuden jälkeen lähdetään laskennallisesti mahdollisesti minuuttien eroilla ladulle. Keskinkertaiset hyppääjät lähtevät keskinkertaisen lyhyille hiihtomatkoille. Lähes aina lopputulos tiedetään jo kilpailun puolivälissä. Lajille tulisi kiireesti tehdä jotain. Mitä se voisi olla en tiedä mutta esim. yhdistelmälajeista ampumahiihto on lähes aina loppuun saakka jännittävää ja ennalta arvaamatonta. Nykymuodossaan yhdistetyn toimittajien ja valmentajien tarinaa tyhjästä on katsojan aliarvioimista ja tuhansien selitysten sijaan se että laji tulisi lopettaa nykymuodossaan tuettavien lajien piiristä.
Yhdistetty
Anonyymi-ap
6358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Naisten yhdistetyssä hiihtoajat (nopeudet) ovat kuntohiihtäjän ja kansallisen hiihäjien sanoisinko keskitasoa tai siellä alarajalla. Ts. ladulla sijat vaihtuvat. Hiihtomatka 5km on kyllä kansakoulun hiihtokilpailun mittainen.
Ei olympialaji missään nimessä.
Naisten yhistetyssä hiihtoladulla tapahtuu. Hiihtoajat ovat hiyaimmilla hiihdon harrastajatasoa.
Hiihtomatka 5km on jokseenkin vaatimaton eikä juurikaan vaadi kestävyysominaisuuksia. Olympiamitalleja ei tule jakaa näillä suorituksilla vaikkakin se niin mukavaa olisikin.
Paskapuhetta.
Olen nähnyt Hetan hyppäämässä ja kohta tuli pikkusukselle Vuokatin lumetetulle. Strava näytti mulle keskinopeutta 18 km/h, mutta Hirvonen katosi horisonttiin.
Marginaali laji, ei harrastajia. Jouti lopetta, olympialaisissa liian vähän maita mukana.
Totuus: miljoonia harrastajia.
Kyllä kaikki hiihtäjätkin joutuvat hyppäämään suksilla jossain vaiheessa. Tosin harvalla on oikeita mäkisuksiä.
Esimerkiksi seiväshypyllä on vähemmän harrastajia.