Aivoissa on telepatiaestin

Anonyymi-ap

Uusi tutkimustieto väittää että ihmisten aivoissa on alue/toiminto joka estää telepatiaa ja selvänäköisyyttä. Kun tämän alueen toiminta tilapäisesti estettiin, koehenkilöt kykenivät vaikuttamaan mielellä satunnaislukugeneraattoriin.

Toivottavasti koehenkilöillä oli mielenkiintoisempiakin telepaattisia kokemuksia tuon lisäksi...

15

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivotutkimus on monella tapaa vauhdissa. Muskilla on oma implanttiprojektinsa jolla on ainakin paperilla hyvät aikomukset, nimittäin palauttaa sokeille näkö ja kuuroille kuulo.

      Tästä on jo hyviä tutkimustuloksia saatu, jossa syntymästään saakka sokeille on kyetty syöttämään kuvaa aivoihin jne.

      Pitkään on tiedetty että ihmisen rationaalisuuskeskus sijaitsee vasemmassa ohimolohkossa. Jos tämä lohko toimii poikkeavasti vamman, sairauden, lääkeaineen, myrkyn tai muusta syystä, tapahtuu kummia.

      Monilla autisteilla ja aspergerilaisilla tämän alueen toiminta on poikkeavaaja sitä pystytään myös esim sähkövirralla stimuloimaan, kuten muitakin aivojen alueita.

      Kun rationaalisuuskeskus on poissa pelistä rajoittamassa ajattelua, niin intuitio pääsee valloilleen ja siellä liikkuu dataa laskenta-arvion mukaan 11700 kertaa enemmän kuin rationaalisella puolella.

      Huippumatemaatikot ja "ihmislaskukoneet" osaavat käyttää aivokapasiteettiaan laskentaan, kun tavallinen tallaaja miettii samaan aikaan tuhatta muuta asiaa ainakin alitajuisesti, jotka häiritsevät suoritusta.

      Esim samurait korostivat taistelutaidoissa sitä että kun on tarpeeksi hyvin harjaannuttu taistelijaksi, niin itse taistelussa ei enää tarvitse ajatella, vaan se tulee automaattisesti selkärangasta.

      Kuten rajakokemukset, ruumiista irtautumiset, telepaattiset kokemukset, etiäiset, Mandela-efekti, näkijän lahjat ja deja vu sun muut todistaa, henki toimii ilman fyysisiä aivojakin.

      Fyysiset aistit eivät ole ainoita joita ihmisellä on. On myös sitä joka ei ole riippuvainen kehosta tai aivoista. Aivot ovat eräällä tavalla valtavan monimutkainen vankila ihmisen henkiselle vapaudelle ja ajattelulle.

      Onko ihminen vielä niin nuori laji ettei osaa käyttää henkisiä kykyjään kuin pikkiriikkisen osan? Meneekö kaikki kapasiteettimme vain selviämiseen, ravinnon hankintaan ja lisääntymiseen?

      Aikoinaan se niin oli ennen tulta, valoa ja lämpöä. Se oli iso harppaus siihen että aikaa alkoi tulen keksimisen myötä löytyä muuhunkin. https://aijaa.com/IxSRnU

      • Anonyymi

        "Kuten rajakokemukset, ruumiista irtautumiset, telepaattiset kokemukset, etiäiset, Mandela-efekti, näkijän lahjat ja deja vu sun muut todistaa, henki toimii ilman fyysisiä aivojakin."

        Määrittele "henki". Ja laitatko vaikka linkin vertaisarvioituun tutkimukseen, jossa tälläinen "henki" on havaittu.

        Ja samalla sitten vaikka siihen tutkimukseen, jossa on löydetty ihmisen aisteja jotka eivät ole riipuvaisia kehosta ja / tai aivoista.


    • Anonyymi

      Telepatia on hävinnyt luontaisesti savanniajoilta tultaessa sivityksen tai paremmin isoihin populaatioihin. Jostain syystä ei telepaattiset ovat menestyneet paremmin massana. Aavistus kyky heinikossa vaanivasta kissapedosta ei ole ollut voittava strategia tässä pelissä.

    • Anonyymi

      Ihan varmasti on :)

      Tälläistä se sitten on, kun tiedonlähteet ovat somen tiktokit, juutuubit ja kaikenmaailman kanavoijat, sekä kriittinen ajattelukyky puuttuu täysin.

      • Anonyymi

        Suosittelen tutustumaan tieteeseen. Se on eri mieltä kanssasi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suosittelen tutustumaan tieteeseen. Se on eri mieltä kanssasi.

        No tuskin on. Ellet sitten kreationistien tapaan määrittele käsitteitä uusiksi. Pistätkö linkin vaikka vertaisarvioituun tutkimukseen niin katsotaan mitä sen takaa löytyy.


    • Anonyymi

      Onkos kukaan jaksanut kuunnella telepatia tapes podcasteja?

    • Anonyymi

      Australian aboriginaalit osasivat aikoinaan telepatiaa, ehkä emme vain tiedä miten se taito opitaan, jossain tapauksessa taito saattaa kehittyä itsekseen, mutta vaatii erikoisolosuhteet, itselleni on ilmeisesti kehittynyt jonkinlainen kyky telepatiaan, koska minusta on ilmeisesti, ja onkin juoruttu kaikenlaista jo vuosikymmenien ajan, kunnes aloin kuulla telepaattisesti niitä juoruiluja, olen myös kokenut hypotermiassa ollessani telepaattisen yhteyden, naisääni alkoi puhua minulle, neuvoi ja rauhoitteli. Oli kuin olisi ollut kuulokkeet päässä, samanlaiselta se tuntui, eikä ketään näkynyt missään.

    • Anonyymi

      Kun taitava mentalisti saa joukon satunnaisesti valittuja koehenkilöitä unohtamaan nimensä tai luulemaan itseään kenguruksi sormia napsauttamalla, niin mikä on skeptikon selitys tälle?

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tätäkään et löytänyt omin avuin, tuskin edes etsit.

        https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0010945223002733

        Harvassa ovat ihmiset jotka eivät koskaan ole kokeneet mitään telepaattista.

        https://www.researchgate.net/publication/376836236_Enhanced_mind-matter_interactions_A_commentary_to_Freeedman_et_al_2023

        "However, several critical issues related to the study's rationale, data analysis, interpretation, and discussion mitigate the conclusions put forward by the authors."

        Tätäkään et löytänyt omin avuin, tuskin edes etsit.

        Se että ihmiset kokevat jotain, ei ole todiste mistään muusta kuin että ihmiset kokevat erilaisia asioita.

        Kuten sanoin, palataan asiaan kun esim. Science julkaisee artikkelin jossa tämä ilmiö todennetaan koko tiedeyhteisön voimin. En pidättele hengitystäni.


    • Anonyymi

      No tätä olenkin aina epäillyt että sen on pakko olla se. Nuhakin on päättymätön.

    • Anonyymi

      Itse olen enteiden näkijä unten kautta, vuoden alusta tuli kauhein enne uni joka toteutui. Nyt vähän pelkään nukku virittyneesä tilassa ja pari olutta ennen nukkumaanmenoa estää "näyt"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2009
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      313
      1203
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1009
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      898
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      809
    7. 71
      764
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    9. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    Aihe