Airbnb asumista rajoitetaan ,toivottavasti järjen avulla

Anonyymi-ap

lakiesityksessä kuitenkin korostuu lähinnä yhteiskunnan ja ihmisten näkökulmasta voimakkaammin taloudellinen puoli, heikoimmin on otettu kantaa asumisen viihtyvyydelle ja turvallisuudelle. Ei ole paljoa mietitty mitä on asua esimerkiksi rivitaloyhtiössä, jossa viereisessä asunnossa vaihtuu asukkaat 1vrk- 14 vrk välein vuodessa ja vielä kansalaisuudetkin. Parkkipaikalla oman auton vieressä on milloin minkäkin maan rekisterikilvillä varustettu ajoneuvo.. Oleskelupihaan tuijottelee vaihtuvat kasvot vieraineen. Entä turvallisuus ja taloyhtiön lasten turvallisuus? Jos jotakin sattuu oman yhtiön asukkaille tai vieraille, kukaan ei tiedä kenestä on kysymys., ei edes mistä voisi ottaa selville kuka on viimeksi asunut asunnossa, Majoittuvan kannalta, jos hän katoaa, ei kai kukaan kaipaa ainakaan pitkään aikaan. Hän ei myöskään tiedä keneltä kysyä mitäkin, eikä sellaista velvoitetta voi kaataa naapurien niskoille, Tiedän taloyhtiön, jossa on jo neljättä vuotta asunut vaihtuvat eri kansalaisuutta edustavat vuokralaiset, Omista ja itse asuu muualla, eikä ole ongelmien syntyessä itse paikalla käytettävissä. Toivottavasti tähän ainakin saadaan pian muutosta.

4

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toivottavasti omistajat saa tehdä asunnollaan edelleenkin mitä haluaa, eikä niitä sosialisoida naapurien viihtyvyystarkoituksiin.

      Jos naapurit on ongelma, muuta.

      • Anonyymi

        Tiedoksi että et omista rivitaloasuntoa osakekirjan vaan ja siitäkin pankki yli puolet ja omalle parkkipaikalle laittavat autonsa ei sinne mikä on merkitty näille ei toivotuille Airbnb
        "vieraille" sinulle "jos naapuri on ongelma muuta" ettet vaan ole Airbnb henkilö mietippä tätä!
        kun niin jumaloit tätä bisnestä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedoksi että et omista rivitaloasuntoa osakekirjan vaan ja siitäkin pankki yli puolet ja omalle parkkipaikalle laittavat autonsa ei sinne mikä on merkitty näille ei toivotuille Airbnb
        "vieraille" sinulle "jos naapuri on ongelma muuta" ettet vaan ole Airbnb henkilö mietippä tätä!
        kun niin jumaloit tätä bisnestä

        Vuokrataan airbnb:n kautta meidän ison talon yläkerran neljää huonetta. Yläkertaan on oma sisäänkäynti, yhteiskäytössä siellä on pieni keittiö, olohuone, kph/wc sekä erillinen pieni wc. Ollaan harrastettu toimintaa jo 6 vuotta. Satoja yöpymisiä ja kokemukset ovat olleet 99,9% positiivisia.
        Tämän on meille tosiaankin enempi eläkepäivien harrastus, kuin mikään bisnes. Yläkerran remontteihin, kalusteisiin yms.. on uponnut rahaan todella paljon ja vasta nyt aletaan olla omillamme.
        Toki meitäkin alkuu epäilytti ja ajatuksena olikin alkuun yhden kesän kokeilu. Nopeasti ennakkoluulot kuitenkin katosivat ja nyt tuntuu siltä, että jatketaan niin pitkään kuin kivalta tuntuu.
        Ei ole naapureillakaan ollut mitään syytä valittaa mistään. Päin vastoin naapurimme jopa tarjoaa pihasaunaansa meidän majoittujille. Oma saunamme kun on privapuolella alakerrassa ja vain omassa käytössä.


    • Anonyymi

      Taas kerran niin mu-tu-juttua kuin vaan voi olla. Oikeastaan mikää tässä ei pidä paikkaansa.
      Pienellä googlauksella löytyy asiallistakin tietoa.

      https://www.rantapallo.fi/hotellit/ota-kaikki-irti-matkakohteesta-ja-majoitu-kuten-paikalliset-ensikertalaisen-airbnb-opas/

      https://www.airbnb.fi/help/article/2503

      https://www.airbnb.fi/resources/hosting-homes/a/get-started-on-airbnb-1

      Me käytetään lomareissuilla pääsääntöisesti airbnb-majoitusta. Yöpymisiä ainakin 50, jos lie enemmänkin. Meillä on airbnb:stä ainoastaan hyviä kokemuksia ja niin näyttäisi majoittajillakin olevan meistä ⭐⭐⭐⭐⭐

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      252
      45482
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      39
      11300
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      219
      10936
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9755
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8568
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      263
      6610
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3240
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2279
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      40
      1912
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1580
    Aihe