Bussikuskia Imatralla puukottanut mätäpaise taas vauhdissa.
Kaveri näyttää siltä että heiluu noissa kuvissa ulkosalla paljasjaloin ja jonkinlainen kullanvärinen pyjama päällystakin alla.
Raukkamaista päähän lyömistä ja sen jälkeen päähän potkimista, kun uhri on ollut makuulla ja avuton puolustamaan itseään.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8170 ... 9797b30db3
Hirveästä teosta tuomittu teinipoika vapautui vankilasta – Iski jälleen
Nuorukainen vapautui vankilasta ja jatkoi heti rikosten tiellä.
Bussinkuljettajan silmittömään tapon yritykseen syyllistynyt imatralaisnuorukainen on tuomittu jälleen uusista rikoksista.
Tätä nykyä 20-vuotias mies vapautui ehdonalaiseen tammikuussa 2024. Meni vain kolme kuukautta, kun mies oli jälleen rikollisella tiellä.
Mies ryösti kaverinsa kanssa erään miehen Imatralla viime vuoden huhtikuussa.
Nuorukaiset kohtasivat uhrinsa ulkona. Tilanne tallentui valvontakameraan.
Aluksi kohtaaminen vaikutti rauhalliselta. Kolmikko jutteli, eikä mitään sanaharkkaa ollut. Sitten 18-vuotias ryöstäjä kuiskasi jotain 20-vuotiaalle kaverilleen, joka hyökkäsi välittömästi uhrin kimppuun.
– Voi olla, että olen siinä, en ole varma tunnistanko itseäni siitä, nuorukainen sanoi poliisille, kun hänelle näytettiin valvontakameratallenne.
Päähän lyömisen jälkeen uhri kaatui maahan ja kaksikko jatkoi pahoinpitelyä.
Läheisestä ravintolasta poistunut mies huomasi tilanteen ja meni väliin. Ryöstäjät uhkailivat myös häntä.
Lopulta ryöstäjät pakenivat paikalta. He saivat mukaansa uhrin lompakon, jonka he tosin palautti myöhemmin pahoinpitelyn väliin tulleelle todistajalle.
Vaikka lompakko palautettiin, katsoi oikeus sen lieventävänä seikkana vain ”vähäisessä määrin”. Sen sijaan oikeus antoi painoarvoa sille, että nuorukainen oli juuri vapautunut ehdonalaiseen vakavasta bussinkuljettajan tapon yrityksestä.
– [20-vuotiaan nuorukaisen] syyksi on nyt luettu vakava omaisuusrikos, joka on tehty koeajan alkupuolella ja lähes heti ehdonalaiseen vapautumisen jälkeen. Jäännösrangaistus on suhteellisen pitkä ja se perustuu vakavaan henkirikoksen yritykseen sekä samankaltaisiin omaisuusrikoksiin, oikeus linjasi.
Oikeus määräsi koko tapon yrityksen jäännösrangaistuksen nuorukaisen kärsittäväksi.
– Täytäntöönpantavaksi määrätyn jäännösrangaistuksen vaikutuksen yhteiseen vankeusrangaistukseen tulee olla tuntuva.'
Bussikuskin taposta syytetty iski jälleen!
39
1961
Vastaukset 39
- Anonyymi
Kullanvärinen pyjama? Kerran olen nähnyt ja asua kantoi eräs prässihousuja julkisesti käyttävä. Oikein häpeä suvulleen toisessa polvessa jo
- Anonyymi
Normi mustilainen
- Anonyymi
Poliisi: Jo 11-vuotiaat ajautuvat rikolliseen elämäntapaan – ”Koulu on lähinnä häiriö”
Nuorten tekemiä henkirikoksia tapahtuu vähiten Lapissa. Poliisin mukaan katujengi-ilmiö näkyy muuallakin kuin pääkaupunkiseudulla esimerkiksi huumekaupan leviämisen myötä.
https://yle.fi/a/74-20146277- Anonyymi
Eiköhän näissä tapauksissa ole kasvatus mennyt pahasti pieleen ?
Lapsien kodeissa ei ole kaikki kunnossa.
- Anonyymi
Otsikko on virheellinen, bussikuski elää tänäkin päivänä.
- Anonyymi
Ja tekijät jatkaa rötöstelyä...
- Anonyymi
Hai sie tahotko keklusta
- Anonyymi
Lopeta peeloo uhoomineee tai petskot tulleeeee!
- Anonyymi
On se kumma, että omat ei saa ruotuun tuollaista poikasta. Pilaa kaikkien maineen tuollainen kusipää, jonka karma kyllä hoitaa.
- Anonyymi
Karma on aika pahasti myöhässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Karma on aika pahasti myöhässä.
Kyllä se tulee vielä sieltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Karma on aika pahasti myöhässä.
Eihän sille kukaan mahda mitään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän sille kukaan mahda mitään.
Jokaiselle hevoselle on löytynyt se "taluttaja" tähän päivään mennessä. Sattuuvat vaan tekemään väärille ihmisille ilkeyksiä..sitä odotellessa...
- Anonyymi
Miten omaiset sais ruotuun kun samaa paskaa heimoa on,eiköhän siel vaan kannusteta näihin hommiin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten omaiset sais ruotuun kun samaa paskaa heimoa on,eiköhän siel vaan kannusteta näihin hommiin
Huhu kertoo et näil ois sanomista naapurikylän kanttihousujen kanssa ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten omaiset sais ruotuun kun samaa paskaa heimoa on,eiköhän siel vaan kannusteta näihin hommiin
En puhunut omaisista mitään vaan heimoveljstä. Kyllä ne pistelee, kun tarpeeksi hölmöilee.
- Anonyymi
Bussikuskin tapaukseen liittyvät nimet löytyy murhainfon sivuilta
- Anonyymi
Täältä lisää infoa
https://www.murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?t=34517&start=75- Anonyymi
Ei ole pelkästään pussihousujen tekosia
- Anonyymi
99% mustalaisista pilaa koko porukan maineen. Ei saa yleistää.
- Anonyymi
Kyllähän nuo vaaralliset pitäisi saada kaduilta pois niin, että kun kerran viedään pois, niin vain muisto jää, ettei enää tulla tapausta näkemään. Yhteiskunta säästäisi muutamassa vuodessa niin, että viimeinkin saataisi valtiontalous vatupassiin. Mutta eihän tässä "oikeusvaltiossa " sellaista voida tehdä. Eipä tietenkään.
Kovistakin rikoksista pistetään lusimaan vähin mahdollinen määrä vankilapäiviä ja sen jälkeen tekijä on taas vapaana pahan teossa. Mitä enemmän touhuaa rikosten parissa, sen paremmin juoksee paljousalennukset. Se ehdollinen, jota virheellisesti ehdolliseksi vankeudeksi sanotaan, on suoraan sanottuna rikollisen palkitsemista. Jos jostain tempusta saa oikein yhdyskuntapalvelua, niin se on oikein leppoista tekemistä muutaman tunnin parina päivänä viikossa. Saa liikkua vapaana, niin kuin ei olisi mitään tapahtunut, loikoilla kotona ja muistaa käydä yhdyskuntapalvelua muutaman viikon ajan.
Mikään ei riitä ja millään ei ole mitään väliä. - Anonyymi
Vaikka erämuseoon pariksi vuodeksi töihin korvauksena vahingonteoista, karhun rooli sopisi hyvin.
- Anonyymi
Niin iso eläke, ettei tarvii rötöstellä.
- Anonyymi
Kotikulmilla varsinkii uskaltaa moni riehua ja rellestää jos ei anneta kovia rangaistuksia heti alusta asti ja tule vahvaa vastapainoa uunoilulle..
- Anonyymi
Robert on kova äijä ainakin omast mielestä mut mustilaiset nää on sankareita
- Anonyymi
Vieläkö on villihevosia?
- Anonyymi00033
Mitenkä vieläkö istuuvat linnassa?
- Anonyymi00034
Jos olisit lukenut aloituksen niin ei tarvitsisi kysellä.
- Anonyymi00035
Anonyymi00034 kirjoitti:
Jos olisit lukenut aloituksen niin ei tarvitsisi kysellä.
Tälläiset rikolliset tulisi sulkea laitokseen loppuelämäksi. Kohta taas vapaalla ja rikokset jatkuvat .Toisille opetetaan kotona jo tuollainen rikollinen käytös ja joissain perheissä vanhemmatkin tekevät rikoksia myös Imatralla.
- Anonyymi00036
Anonyymi00035 kirjoitti:
Tälläiset rikolliset tulisi sulkea laitokseen loppuelämäksi. Kohta taas vapaalla ja rikokset jatkuvat .Toisille opetetaan kotona jo tuollainen rikollinen käytös ja joissain perheissä vanhemmatkin tekevät rikoksia myös Imatralla.
Rasistit!
- Anonyymi00038
Anonyymi00035 kirjoitti:
Tälläiset rikolliset tulisi sulkea laitokseen loppuelämäksi. Kohta taas vapaalla ja rikokset jatkuvat .Toisille opetetaan kotona jo tuollainen rikollinen käytös ja joissain perheissä vanhemmatkin tekevät rikoksia myös Imatralla.
Paikallinen rötösporukka pappoineen linnaan!
- Anonyymi00039
Anonyymi00038 kirjoitti:
Paikallinen rötösporukka pappoineen linnaan!
Karma hoitaa pikku hiljaa tarpeeks kun tekee ilkeyksiä toisille.....
- Anonyymi00043
Anonyymi00039 kirjoitti:
Karma hoitaa pikku hiljaa tarpeeks kun tekee ilkeyksiä toisille.....
Mitäs huhuja kyliltä kuulu et yks näistä rötösporukan jäsenistä ois taas jääny kiinni murrosta ym .?
Kotietsintää olivat kuulemma poliisit eilen suorittaneet ja kätköt oli löytynyt rötöksien jäljiltä ? - Anonyymi00044
Anonyymi00043 kirjoitti:
Mitäs huhuja kyliltä kuulu et yks näistä rötösporukan jäsenistä ois taas jääny kiinni murrosta ym .?
Kotietsintää olivat kuulemma poliisit eilen suorittaneet ja kätköt oli löytynyt rötöksien jäljiltä ?Kanttipöksy nistikö asialla tälläkin kertaa ?
- Anonyymi00045
Anonyymi00044 kirjoitti:
Kanttipöksy nistikö asialla tälläkin kertaa ?
Rottalauman jäsen ?
- Anonyymi00040
Ziklon-B
- Anonyymi00041
Zyklon-B
- Anonyymi00042
Anonyymi00041 kirjoitti:
Zyklon-B
- Anonyymi00046
En ihmettele yhtään, kaikesta päätellen syntynyt kukon vuonna.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251905- 128865
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90565- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko63503Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi270491- 12487
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9449Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32441Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406