Moni tuntee toriumreaktorin periaatteen. Miksi niitä ei rakenneta eli mikä asia on esteenä? Uraanistahan on jo pitkään ollut pulaa, toriumia väitetään olevan lähes rajattomasti.
Onko missään edes koelaitosta?
Miksi ei.......?
3
384
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole. Tanskassa pitäisi valmistua koelautos 2028 ja Kiina tähtää täysimittaiseen 2030 alkuvuosina.
- Anonyymi
Uusi ja kokeellinen juttu. Kallis rakentaa, kallis käyttää ja huoltaa verrattuna perinteiseen. Ei kokemusta isossa mittakaavassa. Eli kustannukset ja riskit.
- Anonyymi
Kiina tekee, kun muut vain soittavat suutaan: https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/maailman-ensimmainen-toimiva-toriumreaktori-rakennettiin-aavikolle-tuottaa-2-mw-lampotehoa/cfc37fef-4720-4160-b4cd-cc1d8fb3bc89
Valitettavasti maksumuurin takana, mutta itse lehti saattaa olla kirjastossa. Pitäisi vain tietää lehden numero tai ilmestymispvm.
Kummaa touhua muulla maailmalla, kun uusia ideoita ei edes kokeilla vaan keskitytään suunsoittoon ja rahastamaan vanhalla tekniikalla.
Koskee kaikkia aloja!
Ei ihme, että Kiina pärjää. Toimintamallit ovat kaikille päivänselviä, mutta poliitikot ahneuksissaan ja kateuksissaan estävät kaiken kehityksen haaliessaan itselleen lyhyen aikavälin hyödyt näkemättä yhtään pitemmälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun493311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5432037Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821917- 201578
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431508- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281287UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131195