Kohta on taas aika pestä ikkunat. Ja parvekkeen lasit. Tähän saakka olen itse ne pessyt mutta on semmonen urakka jotta alkaa jo kyllästyttää.
Olenkin alkanut miettiä et jos ostaisin palvelun joltain yritykseltä. Pitää vain vertailla hintoja ja katsella arvosteluja.
Onko kokemuksia?
Olenkin alkanut miettiä et jos ostaisin palvelun joltain yritykseltä. Pitää vain vertailla hintoja ja katsella arvosteluja.
Onko kokemuksia?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Not.
Varmaan hyvä ratkaisu. Tuskin ihan ilmaista, toisaalta työkseen kun tekevät, aikaa ei tuhraannu tupakointiin ja asiallisilla vehkeillä hyvä jälki. Kattele hintoja ja tilaa pois. Pikkuhiljaa muuten varmaan alkaa kevätruuhkat.
Piti mainostamani ikkunanpesukonetta. Meillä oli sellanen. Pirun hyvä kampe, nopee ja sai kelpojäljen. Isoin duuni oli rätillä putsata pokat. Mutta ite lasit tuli priimaa hetkessä.
Kone meni serriin, kun akku loppui. Sitä ei montaa kertaa vuodessa käytetty, kesti kuitenkin monet vuodet. Akkua ei tietenkään kannata vaihtaa. Kone oli kuitenkin halpa ja mun mielestä kuokki hyvin ittensä. Pitäis kai ostaa joskus uus. Että siitä tosi hyviä kokemuksia. Ainiin, net pesuaineet maksaa myös, mutta niitä ei paljoa kulu, paketin mukana tulleilla tais liki koneen kestoajan pärjätä.
Meinaan vaan, koneen hinnalla tuskin maksat yhtä pesetystä.
=DW=
Mulla on Kärcherin pesureita kaksikin. Tosi näppäriä mutta silti ikkunoiden ja parvekelasien pesu työlästä hommaa.
Mutta voihan olla kun kerran pesettää vieraallavtaas seuraava kerta jo taas maistuu.
Vieraalla pesettämisestä saa vissiin kotitalousvähennyksen?.
Kannattaa tilata kunnon firmalta jolta työn saa kotitalousvähennyksiin. Niillä firmoilla myös omat vakuutukset jos jotakin sattuu.
Itsellä vielä ollut kuntoa pestä ikkunat, odottelen kunhan ovat "lakaisseet" kadut ja pahin siitepölykausi mennyt ohi. Ei ole vielä ollut kevätmyrskyjäkään sateineen.
Vissiin.
Tsekkaile säännöt. Ylärajaa pienennetty. Mutta olemassa alarajakin. Itelle kävi taannoin, teetin timpurilla pikkuhomman. Lasku oli pieni, ei oikeutta vähennykseen.
Oletan, kyseessä ikäänkuin omavastuu. Kun pikkuhommia enenpi, sitten saa jo vähennystäkin. Mulla oli vaan toi yks pikkuhomma sille vuodelle.
Pesukone muuten hyvä kylppärin kaakeleittenkin pesussa..
=DW=
Kyllä. Pitää vaan perehtyä noihin firmoihin mikänolisi hyvä. Meillä ei ikkunoiden pesu vielä ajankohtainen kuukausiin.
Juu näin teen.
Kylppärin kaakeleihin en olekaan hokannu pesuria käyttää.
Saas nähhä onko viimeiden kerta ikkunan pesu tähän asuntoon, tavallisesti oon pessy siitepölykauden jälkeen, tänä talvena on pesu kelejä riittänyt alvariinsa.
Meinaatkos muuttaa? Ja joko tiedät mihin?
Vähän pähkäilyä, toukokuussa voi laittaa hakemukset Eloisan rakenteilla olevaan yli sadan asunnon kerrostaloon, jossa kaiken tasoista vuokra-asumista. Tämä hissitön ja kolmas kerros saattaa olla tulevaisuutta silmällä pitäen hankala asua.
Kyllähän hissitön talo portaineen tuo jossain vaiheessa haasteen. Ja toisaalta jos meinaa muuttaa niin tuntuis että kannattaa muuttaa hyvissä ajoin. Muuttaminen ja kotiutuminen uuteen kotiin ottaa aikansa.
Kirjoitin aiemmin tässä Eloisan asuntomuodosta, asuntoihin mahdollisuus saada monen tasoista Eloisan palvelua jos tarvii, eräs vuokrayhtiö on kimpassa Eloisan kanssa. Pieni rivitalo-asunto kävisi jos löytyy mieleinen, nykyinen asunto on ollut mieleinen ettei tässä mikään akuutti tilanne
Siinä onkin miettiminen. Rivitalo kiva ja siihenkin saa tarvittavat palvelut sitten kun tarvii.
Onka paikkakunnalla opiskelijoita , heistä saattaisi löytyä tekijä paljon halvemmalla.
Onhan täällä. Ehkä kuitenkin kallistun mieluummin yrityksen puoleen. Sellaisen jossa on vakuutus työlle ja saa kotitalousvähennyksen.
Kotitalousvähennys omavastuu 150, -
Niinpä. Yrityksellä lieneevtakuu työn jäljestä ha vakuutukset.
Niin ja tuo on työn osuus, tarvikkeita ei.
Oman asunnon ikkunat Oh ainakin kun iso ikkuna, niin näin. Ostin toiseen asuntoon muutosiivous, en asunut siinä.
Myymyyntiä varten ja ikunoiden pesu tehtiin kaikkein parhaiten ja kph pesu oli huonoa mm seinät oli pesemättä. Hanat kiilti ja putket. Eikä lauteet olleet kovin puhtaat. Keittiön ja mh kaapit hyvin. Hintaa oli kaksio n300e. Ja oli fuskattu. Ei kiva.
Annoitko palautetta?