Trakekollapsia

Anonyymi-ap

15-vuotiaalla koirallani todettiin juuri trakekollapsia ja yskii kovasti. Aloitettiin yskään kortisoonikuuri ja antibiootit. Toivoisin muilta kokemuksia tästä taudista. Onko kortisoni auttanut esim.. tai muita vinkkejä mitä voisi kokeilla tuohon yskään sitä hillitsemään..

2

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saitteko ihmisten astmasuihkeen vai pillerikuurin kortisonia? Nuo tabletit määrätään kyllä yleensä ensin, ja pitäisi niiden alkaa jotenkin auttamaankin, jos sydän ei ole osasyynä yskään/ nestettä keuhkoissa, mutta jos eivät auta, ihmisten avaava astmasuihkelääke voisi toimia paremmin, siihen on myös sellainen tötterö, johon suihkeannos suihkautetaan, ja koira hengittää sen siitä, ja tuo auttoi paremmin myös täsmähoitona meillä trakeakollapsikoiran pahoihin yskänkohtauksiin. Kortisonista kuitenkin kun kyse ja vanhasta koirasta, lääkärin seurannalla kaikki noiden lääkkeiden käytöt, reseptit myös sieltä, ei omasta lääkekaapista.

      Lääkkeiden lisäksi meillä vanha koira sai juoda lämmintä hunajavettä, mikä auttoi hyvin yskän ärsytykseen (mutta ei käy välttämättä diabeetikolle tai allergiselle), eli sekoitettiin vain veteen vähän kunnon hunajaa, auttoi kyllä lievään köhään kylmällä ilmalla enemmän.

      Keli vaikuttaa siis kanssa paljon, katupölyn keskelle ei kannata mennä ulkoiluttamaan, ja pahin keli oli meillä nollakeli mutta juuri plussan puolella (kylmää ja kosteaa), jo ulko-oven avaaminen aiheutti yskän. Joillain auttaa ilmankosteuttaja sisällä (näin ainakin pakkasilla tai jos on kuiva huoneilma), mutta helteillä liika kuumuus ja kosteus voi myös pahentaa, eli varmaan myös liittyy siihenkin, missä kohtaa se trakeakollapsi on tai mistä yskä laukeaa. Meillä laitettiin monesti kylpyhuoneessa kuuma suihku juoksemaan, annettiin kylpyhuoneen höyrystyä kunnolla, ja sitten koira sinne hengittämään sitä ilmaa puoleksi tunniksi (näin lähinnä pakkasilla ja katupölyn kanssa keväisin, saunomaan ei enää ikinä kuitenkaan päästetty).

      Paljon lepoa, ei liikaa liikkumista tai leikkimistä, ei mitään mikä saisi koiran nyt vaikka haukkumaan tai käyttämään ääntään, eli koira pitää saada hiljaiseksi, kaikki liika haukkuminenkin tai juttelu pitää voida nyt alkuun ennaltaehkäistä. Ei pannan käyttöä ulkona. Nuo varmaan tiesitkin.

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksesta. Joo tablettina aloitettiin kortisoonikuuri nyt aluksi 3vkoa, sitten soitto eläinlääkärille ja mietitään jatkot. Pakkanen yskittää ulkona ja kuiva sisäilma sisällä. Valjaat ollu käytössä jo pitkään.. kiihtyessään yskii mutta ulkona lenkillä/liikkeessä ei niinkään. Pitää kysyä tuosta astmalääkkeestä vielä eläinlääkäriltä. Kiitos vinkeistä. -AP-

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      140
      3414
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      209
      2371
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      67
      2365
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      85
      2169
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      147
      1564
    6. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      110
      1353
    7. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden
      Maailman menoa
      10
      1198
    8. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1066
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      111
      987
    10. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      100
      976
    Aihe