Nuoreni kirjauksissa luki: puhuu äidille eri äänellä kuin henkilökunnalle. Mitä tästä pitäisi päätellä? Nuori repäisty aivan tuntemattomien ihmisten sekaan niin kai hän on arka siellä. Vai pitäisikö ajatella,että minua yritetään mustamaalata? Meillä on hyvät välit,vaikkakin murrosiän tuoma myrsky on välillä melkoista tytöllä. Olen ahdistunut,kun en tiedä mitä uskallan sanoa tai miten olla näiden kyylien lähellä,ettei tule taas vääriä kirjauksia. Niitä on monessa kohtaa muutenkin ja sosiaalityöntekijä myönsi osittain kirjaamansa väärät kohdat,mutta ei suostu niitä oikaisemaan. Jotain oli sentään hävinnyt mitä aiemmin oli valehdellut sosiaalityöntekijä niin nyt niitä ei ole tiedoissa.
Mitä mieltä tälläisestä
3
173
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä on törkeää, tehdään tikusta asiaa. Herää kysymys, onko sosiaalityöntekijöillä omia lapsia? Ei löydy ymmärrystä äiti lapsi suhteeseen. Ihan vastaavaa kirjoittelua huomasin kun aikoinaan oman lapsen kanssa oltiin viranomaisen luona. Hyvässä hengessä juteltiin, asiat oli vaikeita ja lapsi tiuskaisi minulle jotain. Tekstissä luki, että lapsi puhuu rumasti äidille. Meillä on siis hyvät välit ja otan vastaan kaikenlaisia tunteita lapseltani, se on ihan normaalia ja näin pitää ollakkin. Mutta kun pitää etsimällä etsiä jotain epäkohtia. Kuullostaa, että teillä myös kaivetaan tikulla jotain, mihin voidaan puuttua. Sanoisin, että tee hyvää yhteistyötä, mutta mieti mikä auttaisi tilanteessanne parhaiten. Älä myötäile kuitenkaan huonoja vaihtoehtoja.
- Anonyymi
Ja miksi sosiaalityöntekijä ei suostu korjaamaan väärin kirjoitteluaan. Kysyisin kyllä uudelleen ja vaatisin korjaukset. Sitten esimieheen yhteys.
- Anonyymi
Äidille puhutaan aina erilailla kuin muille. Hyvässä ja pahassa. Sama lapsi voi komentaa äitiä ja muille ei uskalla edes puhua. Tai valehdella muille ja olla rehellinen äidille.
Se ei kerro mistään mitään, että lapsi puhuttelee äitiä eri tavalla kuin muita. Se on korkeintaan varma merkki siitä, että on oma lapsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423384- 361984
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301719- 161517
- 231498
- 91381
- 241377
- 141227
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781115- 221102