Mitä mieltä tälläisestä

Anonyymi-ap

Nuoreni kirjauksissa luki: puhuu äidille eri äänellä kuin henkilökunnalle. Mitä tästä pitäisi päätellä? Nuori repäisty aivan tuntemattomien ihmisten sekaan niin kai hän on arka siellä. Vai pitäisikö ajatella,että minua yritetään mustamaalata? Meillä on hyvät välit,vaikkakin murrosiän tuoma myrsky on välillä melkoista tytöllä. Olen ahdistunut,kun en tiedä mitä uskallan sanoa tai miten olla näiden kyylien lähellä,ettei tule taas vääriä kirjauksia. Niitä on monessa kohtaa muutenkin ja sosiaalityöntekijä myönsi osittain kirjaamansa väärät kohdat,mutta ei suostu niitä oikaisemaan. Jotain oli sentään hävinnyt mitä aiemmin oli valehdellut sosiaalityöntekijä niin nyt niitä ei ole tiedoissa.

3

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä on törkeää, tehdään tikusta asiaa. Herää kysymys, onko sosiaalityöntekijöillä omia lapsia? Ei löydy ymmärrystä äiti lapsi suhteeseen. Ihan vastaavaa kirjoittelua huomasin kun aikoinaan oman lapsen kanssa oltiin viranomaisen luona. Hyvässä hengessä juteltiin, asiat oli vaikeita ja lapsi tiuskaisi minulle jotain. Tekstissä luki, että lapsi puhuu rumasti äidille. Meillä on siis hyvät välit ja otan vastaan kaikenlaisia tunteita lapseltani, se on ihan normaalia ja näin pitää ollakkin. Mutta kun pitää etsimällä etsiä jotain epäkohtia. Kuullostaa, että teillä myös kaivetaan tikulla jotain, mihin voidaan puuttua. Sanoisin, että tee hyvää yhteistyötä, mutta mieti mikä auttaisi tilanteessanne parhaiten. Älä myötäile kuitenkaan huonoja vaihtoehtoja.

    • Anonyymi

      Ja miksi sosiaalityöntekijä ei suostu korjaamaan väärin kirjoitteluaan. Kysyisin kyllä uudelleen ja vaatisin korjaukset. Sitten esimieheen yhteys.

    • Anonyymi

      Äidille puhutaan aina erilailla kuin muille. Hyvässä ja pahassa. Sama lapsi voi komentaa äitiä ja muille ei uskalla edes puhua. Tai valehdella muille ja olla rehellinen äidille.

      Se ei kerro mistään mitään, että lapsi puhuttelee äitiä eri tavalla kuin muita. Se on korkeintaan varma merkki siitä, että on oma lapsi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1939
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1522
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1119
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      255
      936
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. Milloin olet nähnyt hänet viimeksi?

      Missä??
      Ikävä
      39
      800
    Aihe