Harald Hirmuinen, naiset ja sodattomuus

Anonyymi-ap

Hei!

Osaisiko joku Harald Hirmuisen tuntija kertoa, mistä löytäisin stripin, jossa Harald toteaa, että naisten hallitsemassa maailmassa olisi rauhallisempaa?

Muistelen nähneeni sellaisen ehkä jo 80/90-luvulla, mahdollisesti Hesarissa tai jossain sarjakuvakirjassa, muistaakseni suomeksi.

Hämärä mielikuani on, että mustavalkoisessa kuvassa oli hävitettyä taistelukenttää ja lannistunut Harald...

Kiitos jo etukäteen!

Kiitos jo etukäteen

1

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viestistäsi on reilut 4 kuukautta, en tiedä oletko vastauksia löytänyt.

      En itse osaa tuohon kyllä vastata. Mutta jos edelleen etsit tuota vastausta, niin ajattelisin, että sanomalehdissä on sarjakuvatoimittajia, ota yhteys niihin lehtiin, joissa Haraldia julkaistu. Taikka missä kokoelmia on julkaistu.

      Tietojeni mukaan 1980 - -90luvuilla ensin Sanomat ja sitten Semic julkaisi Haraldia, jälkimmäinen kaiketi enemmän. Molempien kustantamojen nimet sittenmmin muuttuneet. Nykyinen Herlinien omistama yritys on kaiketi nykyään taas Sanoma Media Finland Oy ja Egmont - nimella kai jälkimmäinen kulkee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3928
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      357
      3048
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      1978
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1685
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1129
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      42
      889
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      831
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      70
      818
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe