Olen hankkimassa telttaa kuukauden lifti/reili reissulle ja törmännyt erilaisiin merkintöihin telttojen vedenpitävyydestä.
esim.
2500 mm
800 mm
450mm
Kysymys kuuluukin mitä nämä käytännössä merkitsevät, riittääkö esim. tuo 450mm vedenpitävyys normaalille sateelle niin ettei vesi tule heti kankaasta läpi?
Onko kellään telttaa, jossa olisi samoja vedenpitävyys arvoja, ja miten ne toimivat sateella? En haluaisi maksaa turhasta.
Teltan vedenpitävyydestä
liftari-pihtari
2
1183
Vastaukset
- Keski-Eurooppaan
niin osta paras ja paksuin. On sen verran kokemusta liftaamisesta ja telttailusta, että kunnolliset, kuivat yöunet on tarpeen. Hyvää reissua! Toivottavasti et lähde yksin.
Juuri Keski-Eurooppaan ja välimerelle menossa. Hintaeroa kun on yli 100 euroa, ja kaikissa teltoissa on silti teipatut saumat, että saattaa olla turhankin vedenpitävä se kallein.
Ja yksin oon menossa. =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san3123665Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell302027Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.441656- 861507
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.991309- 1451195
- 811074
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.971046Kannattaa ymmärtää se asia
että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.212877Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61787