Miten norjasta on tullut historian sairain huijari????

Anonyymi-ap

Outoa hommaa, nytkin tuli MM-kisoissa käytännössä ainoana hylkyjä mäkihypyssä ja yhdistetyssä ja nyt on tullut esiin väitteitä että koko puvut huijauksia!! YH:n pomo jopa myönsi, että "miksi FIS valittaa pienistä rikkeistä" etc, ennen kun ovat tottuneet hyysäykseen!



Siis vaikka olikin kotimäki, niin tosiasia on se, että NOR ei OLE PÄRJÄNNYT YHTÄÄN MH TÄNÄ VUONNA, paitsi nyt, HUIJAUS SELKEÄ!



Hiihdon sikailut tiedetään 100-0 jo vuosien takaa, mm. lahdessa norskien johdolla kaikki käytti, mutta peittelivät albuminilla, kun suomalaiset hemohessillä, josta jäi kiinni...



1990-lopulla testauspomo Jim Stray-Gundersen ja Tapio Videman kehitty FIS;lle veridopingtestinv (käytännössä kaikki norskir kärysi), FIS pisti testin mappi-ö, itsekin ex-norjalainen jenkki Stray-Gundersen vuoti tietoja mediaan, jolla norjan doping paljastui 100-0, sai potkut. Tilalle tuli Inggard Lereim, Norjan joukkueen lääkäri ja norjan ADT:n pomo.



Normaali-ihmiset tajuaa, että on hiukan ristiriitaa, jos on FIS testauspomo, NOR-ADT-pomo ja Norjan joukkueen lääkäri. Norjassa ei, eikä ihme, tiesitkö, että Norja on ilmeisesti ainoa maa. jossa ei testata alle 18v urheilijoita.



Niin ja kuten Norjan TV2 toimittajat todisti, lereimhän tilasi "pakettiautollisen dopingia" Lillehammerin olympialaisiin, mutta lopputuloksena oli vain tappouhkaukset toimittajille, jotka joutuivatkin pyytämään anteeksi, mutta mitä?!



Kuten arvostetut urheililääkärit- ja asiantuntijat Helge Öfrebro ja Mats Drange, jotka kertoivat Norjan urheilun olevan täynnä "kaappeja joissa roikkuu käytettyjä veripusseja"!



Dählie ja kumppant sitten lopettikin hätäkakkahousuissa juuti ennen Salt Lakea, kun EPO-testikin tuli! FIS käytti em. testin tietoja avukseen ja käräytti Muehleggin ja 2 venäläistä, kun myöhemmin dopingtestaajia pakoon lähtenyt Ole-Epo björndalen sikaili AH:SSA Salt Lakessa, tuli 2 käryä! Itse Jacq Rogge kuitenkin soitti Utahin testauspomolle ja käski tuhota vähän äkkiä ne, koska "onhan meillä jo 3 käryä maastohiihdossa"!



Jotta tajuaisimme norjan sikailun, katsotaanpa lopuksi mäkihyppypukuja...



YH:n mätäpaise:

https://i.ytimg.com/vi/sfyhQ6bShxE/maxresdefault.jpg

Tuossa olisi 90-luvun hiphopparitkin kateellisia, kun haaroväli on ME-tason alhaalla! :O Liito-orava puku, täysin kielletty, muttei näköjään kaikilta??!



Mäkihypyn tyylikkäin ukko:

 https://www.nordicmag.info/wp-content/uploads/2025/02/Kobayashi090225db13070-scaled.jpg



Rouyu on niin tyylikäs heppu, että käyttää näemmä tiukempaa pukea kuin voisi...



Säännöt ei ole samat kaikille ja se nähdään Pohjoismaisten hiihtolajien MM-kisojen mitalitaulukosta! :(



Ps. Henrik Ingabritsenhän on mm. Mo Farahin kanssa WA:n salaisella listalla "todennäköinen doping", mutta toki jostain syystä veripassidata ei nyt riitäkään käsyyn,,, Niin Henrik on Jacob Ingebritsenin valmentaja, sen pikkupojan, joka kepitti olosuhde-edun ja dopingedun omanneita kenialaisia ja etiopialaisia raavaita miehiä!



Mutta niinhän se memee, että kaikki muut käyttää paitsi norjalaiset, jotka kuitenkin voittaa puhtaina ne käyttäjät! :D

4

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      DDR + NEUVOSTOLIITTO = paljon vähemmän kuin Holmenkollenin mäen puolivälin labratalo, Olympitoppen.

    • Anonyymi

      Norskit sanovat ettei tämä ole dopingia. On kyse sääntörikkomuksesta!!! (Tarkoitan tätä mäkihyppy käryä). Jo oli aikakin että petos näki päivänvalon. Miten hiihtäjät? Ei mahdu minun päähäni esim Kläbön jaksaminen kullasta kultaan. Ei mitään väsymisen merkkejä. Mikä olisi normaalia.

    • Anonyymi

      FIS kertoo tutkivansa MAHDOLLISTA MANIPULAATIOTA !

      eli tilille on tullut rahaa ja toteavat, väärä positiivinen

      Kaisa Variskin nauraa

    • Anonyymi

      Yhdistetyn puvut olisi pitänyt tutkia heti. Nyt ne on jo ehditty korjata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      154
      11034
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      47
      4305
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      65
      4042
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      195
      3653
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      101
      3486
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      101
      3340
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      73
      1980
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1305
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      998
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      269
      964
    Aihe