Paljon metsissä ja metsäautoteillä liikkuvana ihmettelen vaatimatonta korjuujälkeä. Etenkin harvennushakkuissa metsään jäävän energiapuun määrä on hävyttömän runsas. Toki metsänomistaja sekä urakoitsija saa tilin moton mittauksen mukaan. Sieltä saisi kohtuu työmäärällä omakotitalon lämmityspuut pieneltä alalta jos omistaja sallii.
Hakkuujälki
8
370
Vastaukset
- Anonyymi
Älä ajele toisten teillä
- Anonyymi
Ilmeisesti turhautuneen ajokonekuskin kommentti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ilmeisesti turhautuneen ajokonekuskin kommentti.
Ei ole. Lähinnä ihmisen joka on turhautunut ihmisiin, joka on huolehtii vain muiden asioista, mutta ei koskaan omistaan.
Yleensähän noissa tapauksissa metsän omistajaa ei kiinnosta pyöriä ryteikössä ja niitä risuja ei voi kaupallisesti kannattavasti kerätä ostotyövoimalla. - Anonyymi
Meillä puomitettu metsätiet. Siihen loppui turha ajelu. Suosittelen.
- Anonyymi
Jos kiinnostusta risujen keräilyyn on, niin ne ovat varmasti ostettavissa. Ei muuta kuin yhteyttä maanomistajaan ja kauppoja hieromaan.
- Anonyymi
Risut tuskin ketään kiinnostaa, kyse varmaan karsituista ja katkotuista rungoista joita aina jää maapohjaan. Niistä on kyllä rahat saatu mutta pitäisikö ne rahastaa kahteen kertaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Risut tuskin ketään kiinnostaa, kyse varmaan karsituista ja katkotuista rungoista joita aina jää maapohjaan. Niistä on kyllä rahat saatu mutta pitäisikö ne rahastaa kahteen kertaan?
No jos joku niistä maksaa, niin tietenkin kannattaa rahastaa. Miksi ei? Ja itse ei niitä voi hyödyntää, niin nehän jäävät sitten sinne metsään lahoamaan.
Et kai oleta, että ne pitäisi ilmaiseksi antaa? Jos, niin kerrotko miksi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Risut tuskin ketään kiinnostaa, kyse varmaan karsituista ja katkotuista rungoista joita aina jää maapohjaan. Niistä on kyllä rahat saatu mutta pitäisikö ne rahastaa kahteen kertaan?
Epäilen kyllä, että tervettä tukkia tai kuitua jää metsiin.
Sen sijaan puolilahoa ja muuta, joka tukiksi ei kelpaa eikä syystä tai toisesta edes kuiduksi, voi metsään jäädäkin. Polttopuuksi ne kyllä kelpaisivat. Ongelmaksi vaan tulee, niiden saaminen ’ihmisten ilmoille’, jos ei ole mitään kalustoa. Kuten meillä kaupunkilaismetsänomistajilla useinmiten tilanne on.
Siihen on kyllä helppo keino tarjolla, jota olenkin käyttänyt. Sopii urakoitsijan kanssa, että tämä toimittaa nuo jäämäpuut tien varteen pinoon. Se onnistuu, mutta vähän siitä tietysti pitää maksaa. Itse asiassa urakoitsija olisi useinmiten ollut vielä valmis pätkimäänkin pölkyt klapimittaiseksi (n 30 centtiä), mutta mulle on riittänyt pino metsäautotien varressa.
Siitä on sitten helppo moottorisahalla pätkiä ajankulukseen ja kuskata mökille klapikonettamaan…. Mukavaa hyötyliikuntaa ja polttopuuta riittää vuosikausiksi mökille ja kotiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun493311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5252013Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821907- 191561
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431498- 281376
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281277UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131195