Joka julkisesti vastustaa HAMKin siirtoa keskustaan.
Vaalikoneesta ei ollut apua
Annan ääneni sille henkilölle
24
267
Vastaukset
- Anonyymi
Äänestä minua olen perziikki ja vastustan kaikkea paitsi en vastustamista
- Anonyymi
Tuskinpa sinulle on mistään apua.
- Anonyymi
Suosittelen perussuomalaisia. Heillä on ainakin järki päässä
- Anonyymi
Ketä heistä suosittelet ja osaako se vastustaa niin että tehoaa?
- Anonyymi
Tuolla on tuo eksistentiaalinen kysymys esitettynä kunnallisvaalien ehdokasasettelulle:
DOGE.vaalikonesavuttaa.yle.fi
Itse äänestettyäni edelliskerran 90-luvulla, ja nyt sosialistisen vallankumouksen tultua ajankohtaiseksi, tutustuin tämän päivän demokratiaan, ja heräsi muutama kysymys:
- Mikä on puolueiden merkitys, jos jokaisella kuntalaisen edustajan ehdokkaalla on oma kuntastrategiansa?
- Onko puolueilla enää mitään poliittista ohjelmaa?
- Onko kuntapolitiikassa mitään politiikkaa?
- Miksi kaikki kuntalaisten kannalta eksistentiaaliset kysymykset on sivuutettu YLE:n vaalikoneessa?
Kahteen ensimmäiseen kysymykseen löytyy vastaus puoluelaista, nykyisen oksymoroonisen asiaintilan osoittaen:
"Puolueena rekisteröidään kirjallisesta hakemuksesta yhdistys: jolla on säännöistä ilmenevän tarkoituksen toteuttamiseksi laadittu, yhdistyksen valtiollisessa toiminnassa noudatettavat periaatteet ja tavoitteet ilmaiseva yleisohjelma"
(Sorry folks, ei linkkiä momentin kohtaan, hv-puoluekorruption tuhottua valtion lainsäädäntöjulkaisualustan finlexin toiminnan)
Ja vaikka kyseessä on kuntavaalit, on kunta osa valtiota ja puolueen tulee noudattaa myös kuntavaaleissa yhtenäistä ohjelmaa, ilman edustajiensa omia linjauksia.
Miksi sitten YLE edistää tätä oksymoronismia, tietenkin koska YLE edustaa valtapuolueiden poliittista korruptiota ja "hajoita ja hallitse" turvaa parhaiten saavutetut poliittiset edut.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Oksymoron
Kyllä jotain pitäisi tehdä jos yleensäkään puhutaan demokratiasta, esim. koko edustuslaitoksen sulkeminen, sekä suoraan kuntalaisvaltaan siirtyminen tietoteknisen kehityksen mahdollistamana. Esitin tämän kannanoton jo 20 vuotta sitten, eikä PIENINTÄKÄÄN kehitystä ei ole tapahtunut, päin vastoin, näyttää pieninkin politiikka (Πολιτικά, kuntalaisten asiat) kaikonneen kuvasta.
Sosialistinen diktatuurikaan ei ole poissuljettu vaihtoehto; onhan esimerkiksi kristittyjen Jumala omanlaisensa diktaattori.
Ja kuten aloittajan esityksestä selviää, on meillä perustuslaki, demokratian diktaattori, jonka tehtävä on turvata kaikkien kansalaisten ja kuntalaisten elämä, silloin kun enemmistön asiat ovat siinä määrin mallillaan, että ainoa eksistentiaalinen kysymys on, missä KVG-opiston kampus sijaitsee.
Ihan hyvin voimme lakkauttaa koko kunta- ja alue-demokratian, sekä asettaa yksinomaisen virkamieshallinnon suorittamaan sille laissa asetettuja tehtäviä, nyt vallalla olevan oksymoroonisen yksilö- ja puolue-agendaisen lain ohittavan poliittisen hallinnon sijaan.
Ja eikö laki perusteiltaan muka tule koskaan valmiiksi; muuttuvatko ihmisen tarpeet kvartaalettain ja niitä täytyy säätää joka hallituksen istunnolla?
Amerikassa vallalle päässeen anti-DEI kulttuurin ihailema edellinen anti-homoistinen 2 - 3 miljoonaa vuotta sitten elänyt ihmislaji Australopithecus africanus yhtä lailla söi, nukkui eikä pitänyt kylmästä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Australopithecus_africanus- Anonyymi
En jaksa lukee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En jaksa lukee.
Eikä kannata.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En jaksa lukee.
Äänestä persuja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Äänestä persuja.
Joo voimmä äänestää. Ihan sama mulle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo voimmä äänestää. Ihan sama mulle.
Mistä ne numerot näkee? Mä äänestän sitä jos jollain on sama etunimi kun mulla. Jos ei oo löydy niin sit jotenki muuten.
- Anonyymi
SDP puolueena pelottaa , enkä kerro miksi
- Anonyymi
Lipponen sanoi PÖÖ?
- Anonyymi
Kokoomus ei osaa käyttää rahaa...sitä syydetään vähän sinne missä on oma lehmä ojassa..
Jos on omistusasuntoja keskustassa niin keskustaan pitää saada parkkitalo...ja tietysti ne opiskelijat toisi vuokratuloja- Anonyymi
Osaahan ne sitä sitten käyttää.
- Anonyymi
Minä äänestän sitä kuka nimenomaan haluaa siirtää HAMK:n keskustaan.
- Anonyymi
Ääni kaiken vastustajille
- Anonyymi
SD:n ehdokas Timo Viitanen kirjoitti Hämeen Sanomissa hyvin...emme tarvitse Hamkia...
-Ei Hamkin siirrolle ja Lyseon korjaamiselle lukiokäyttöön...
Toki en sd:tä missään nimessä äänestä...mutta eiköhän sieltä perussuomalaisista löydy joku yhtä järkevä- Anonyymi
Ei löydy yhtään yhtä järkevää. Emme tarvitse Hamkia? Täh? Eikös siitä ole tosi paljon hyötyä että meillä on se?
- Anonyymi
Hamk keskustaan- Parkkitalo tai luola torin alle. Pitäähän ne autot johonkin saada.
- Anonyymi
Annan ääneni sille, joka haistattaa paskat koko HAMKille. Sieltä ei valmistu muita kuin tulevia työttömiä, tukien varassa eläviä, amitsutasoisia, mitään osaamattomia luusereita ja valtion varoin elätettyjä ja "muka koulutettuja" muunmaalaisia, elintasoa kärkkyviä, kielitaidottomia värillisiä muuttajia.
- Anonyymi
Miksi sinulla on näinkin synkkä kuva? Oletko käynyt kyseisen koulun etkä oppinut mitään?
- Anonyymi
Mutta kuinka sitten käy hiilineutraalin Suomen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi sinulla on näinkin synkkä kuva? Oletko käynyt kyseisen koulun etkä oppinut mitään?
Kaikki valmistuneet työllistyy, mutta kun ei työllisty.
- Anonyymi
Äänestän Adolfia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172463
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70927Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää137872- 45851
- 59817
- 42796
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44765Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130704