Mulla on nyt kuukautiset ja mun mahaan sattuu koulussa ja kotona 24/7. Nyt sattuu ihan sikana että itkettää. Mitä teen että ne helpottaa? Sillä pitäis tehä läksyt ja mulla on 3 koetta tällä viikolla mutta en pysty ajattelemaan mitään muuta paitsi tätä kipua. Mitä siis teen?
Vastaukset 5
- Anonyymi
Särkylääke tai kuuma kaurapussi tai vesipullo
- Anonyymi
Pyydä resepti Pronaxeniin, se on kipulääke naprokseenia. Otat hyvissä ajoin ennen kuukautisten alkua ja lisää kun kuukautiset alkavat. Jos ei auta, voi olla endometrioosia, lääkäriin sitten.
- Anonyymi
Jo varmasti mennyt ohi tuo kramppailu, mutta vadelmanlehtitee (eri valmistajia, nyt vaikka Clipper) auttoi minua nuorena, oli myös hyvää, särkylääke (parasetamoli) myös auttoi, mutta silti alavatsa kramppasi ja ilman tuota teetä makasin lattialla monta kertaa kuukautisten ekat päivät kivuissa, vuoto oli myös kamalaa teininä ja alle 18v. Vadelmanlehtiteen juonti alkoi sitten auttamaan kuukautisten alkupäässä särkylääkkeen kanssa, oli termarissa sitä aina mukana, muttei tarvinnut jäädä kotiinkaan lukiossa. Vanhempana todettiin endometrioosi, mutta aikuisiällä oli noihin nuoruuden kramppeihin väliä yli 10 vuotta. Jos olet nuori, kysy koulun terveydenhoitajalta, pääsisitkö gynekologille, ja jos asut kotona, pyydä äitisi ostamaan tuota teetä kotiin (varmasti löytyy jotain linkkiä puoltamaan asiaa netistä).
Toivottavasti eivät nuo krampit enää uusi. - Anonyymi
Inkivääri teetä myös.
Itselleni terkkari suositteli komboa 1000 mg parasetamolia ja buranaa 600 mg. Vuoroin otettuna. Tuo Burana vaatii reseptin.
Tuolla olen suurinpiirtein pärjännyt. Lisäksi on Lämpötyyny mahan päällä toisinaan.- Anonyymi00006
Ok
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 96951
- 59878
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun68683- 41635
- 61632
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22552Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la33538Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka24512- 46484
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37478