Kuukautis krampit

Anonyymi-ap

Mulla on nyt kuukautiset ja mun mahaan sattuu koulussa ja kotona 24/7. Nyt sattuu ihan sikana että itkettää. Mitä teen että ne helpottaa? Sillä pitäis tehä läksyt ja mulla on 3 koetta tällä viikolla mutta en pysty ajattelemaan mitään muuta paitsi tätä kipua. Mitä siis teen?

4

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Särkylääke tai kuuma kaurapussi tai vesipullo

    • Anonyymi

      Pyydä resepti Pronaxeniin, se on kipulääke naprokseenia. Otat hyvissä ajoin ennen kuukautisten alkua ja lisää kun kuukautiset alkavat. Jos ei auta, voi olla endometrioosia, lääkäriin sitten.

    • Anonyymi

      Jo varmasti mennyt ohi tuo kramppailu, mutta vadelmanlehtitee (eri valmistajia, nyt vaikka Clipper) auttoi minua nuorena, oli myös hyvää, särkylääke (parasetamoli) myös auttoi, mutta silti alavatsa kramppasi ja ilman tuota teetä makasin lattialla monta kertaa kuukautisten ekat päivät kivuissa, vuoto oli myös kamalaa teininä ja alle 18v. Vadelmanlehtiteen juonti alkoi sitten auttamaan kuukautisten alkupäässä särkylääkkeen kanssa, oli termarissa sitä aina mukana, muttei tarvinnut jäädä kotiinkaan lukiossa. Vanhempana todettiin endometrioosi, mutta aikuisiällä oli noihin nuoruuden kramppeihin väliä yli 10 vuotta. Jos olet nuori, kysy koulun terveydenhoitajalta, pääsisitkö gynekologille, ja jos asut kotona, pyydä äitisi ostamaan tuota teetä kotiin (varmasti löytyy jotain linkkiä puoltamaan asiaa netistä).

      Toivottavasti eivät nuo krampit enää uusi.

    • Anonyymi

      Inkivääri teetä myös.
      Itselleni terkkari suositteli komboa 1000 mg parasetamolia ja buranaa 600 mg. Vuoroin otettuna. Tuo Burana vaatii reseptin.

      Tuolla olen suurinpiirtein pärjännyt. Lisäksi on Lämpötyyny mahan päällä toisinaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      270
      2145
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      1530
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      211
      1306
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1145
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      71
      1046
    6. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      943
    7. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      914
    8. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      856
    9. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      840
    10. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      823
    Aihe