Larppaus on...?

-Wazux-

Siis mitä larppaus on? ymmärrän että se on jonkinlaista oolipeliä.. luin jostain että se on ns. teatteria... Onko se semmoista että ihmiset hyppelee metsässä ja esittää jotain esim. haltijaa ja onko siellä vai jonkin yleisö?

6

5338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmiset tekee joukkoja ja hakkaavat toisiaansa miekoilla.
      Siinä on myös joskus erikois sääntöjä ainakin minulla on ollu joskus,en ite kyllä larppaa hirveästi kannattaa kokeilla.

      • plööhplööh

        Tota ei ne siis kerää joukkoa ja hakkaa toisiansa.
        Larppauksessa on esim. kaupan käyntiä, tavaroiden vaihtamista tai suhteita. Sitten on myös esim scifi larppeja joissa ei ainakaan ole miekkoja mukana. ja kuten tossa yhessä viestissä lukee ni www.larp.fi


    • Siinä voi olla erirotuja.

    • Jarkko Niemi

      ja aiheeseenhan ei missään nimessä kannata tutustua virallisella larp sivustolla, jossa on rautalankaa aiheesta ja aiheen vierestä.

      http://www.larp.fi

      • jokuappapapfjsoidg

        larppaaminen on ihan friikkien hommaa!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      175
      5635
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5584
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      180
      4548
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4013
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3900
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3548
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      127
      1274
    8. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      948
    9. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      940
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      16
      920
    Aihe